Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktualności

Projekt "Otwarte zabytki"

Data publikacji: 15.07.2012

 Czy zabytki mogą być otwarte? Teraz już tak!

„Otwarte zabytki” to projekt Centrum Cyfrowego Projekt: Polska. Idea tej inicjatywy jest prosta – każdy obywatel powinien mieć swobodny dostęp do wiedzy o polskich zabytkach. A jeśli dodatkowo uda się podnieść poziom zaangażowania Polaków w działania na rzecz zabytkowych miejsc czy przedmiotów, to tym lepiej.

 

 

Projekt został podzielony na dwie części. Pierwsza trwa do 24 lipca 2012 r. Do tego czasu użytkownicy, za pomocą prostego narzędzia dostępnego na stronie projektu www.otwartezabytki.pl, mogą dodawać informacje o zabytkach np. nazwę, adres, datę powstania oraz współrzędne GPS. Dane te będą potwierdzane metodą „potrójnego ślepego sprawdzenia” (uznane zostaną za prawdziwe i kompletne, gdy sprawdzą je i uzupełnią przynajmniej trzy osoby). W ten sposób zostanie utworzony obywatelski katalog zabytków, w oparciu o dane pochodzące z państwowego rejestru zabytków.


Druga faza polegać będzie na wykorzystaniu informacji z fazy pierwszej w celu stworzenia ogólnodostępnego społecznościowego i otwartego serwisu o zabytkach, który zostanie uruchomiony w połowie sierpnia 2012 r. W ramach tego serwisu zarejestrowani użytkownicy będą mogli m. in. monitorować stan zabytków, tworzyć działania edukacyjne, akcje społeczne w celu ratowania zabytków, planować wycieczki.


Jeśli w Waszej okolicy są zapomniane zabytki lub jeśli zależy Wam, by jakieś zabytkowe miejsca czy przedmioty były znane nie tylko lokalnie, ale ogólnopolsko – to projekt „Otwarte zabytki” jest właśnie dla Was! Zachęcamy do udziału.

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Szukaj