Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktualności

Narodowe Centrum Kultury i Fundacja Archeologia Fotografii przedstawiają książkę Zofii Chomętowskiej pt. „Polska w podróży"

Data publikacji: 28.01.2014

Album prezentuje wybrane fotografie Zofii Chomętowskiej, wybitnej polskiej fotografki. Publikacji książki „Polska w podróży” w siedzibie Fundacji Archeologia Fotografii towarzyszy wystawa, która potrwa do 7 lutego 2014.


Zofia Chomętowska, wybitna i fascynująca polska fotografka, dokumentalistka, poświęciła się fotografii w latach 1920. Początkowo dokumentowała życie rodzinne i towarzyskie na Polesiu, w rodzinnym majątku i okolicy oraz podróże po Europie. Jednak od lat 1930 fotografia stała się jej zawodem – otworzyła studio fotograficzne w Warszawie, wysyłała prace na wystawy i konkursy oraz publikowała w prasie.

W 1936 roku Zofia Chomętowska wygrała konkurs Wydziału Turystyki Ministerstwa Komunikacji na etatowego fotografa tej instytucji. Do jej zadań należało sfotografowanie atrakcyjnych turystycznie miejsc na terenie II Rzeczpospolitej. Fotografie, zamieszczane w miejscach publicznych, m.in. w wagonach kolejowych i na dworcach, miały przyczynić się do zwiększenia mobilności obywateli, ożywienia turystyki i propagowania pozytywnego wizerunku kraju. Miały więc zadanie propagandowe. Jednak, jak zawsze u Chomętowskiej, zbiór ten, cudem ocalały w archiwum fotografki i dopiero niedawno sprowadzony do Polski przez Fundację AF, nie jest jednolity. Znajdują się w nim zarówno widoki oficjalne, jak i sprawiające wrażenie prywatnych, są ujęcia turystyczne, ale też pełne humoru, we wszystkich zaś jest zapisana codzienność przedwojennej Polski.

W 2012 roku zbiór ten, składający się z 1300 zdjęć został zdigitalizowany oraz dokładnie opisany. Album monograficzny zawiera wybór z tego zbioru, podzielony według obszarów geograficznych. Fotografie zostały tak dobrane by tworzyły ciekawą historię obrazową, a nie tylko historyczną. Album został wydrukowany w miękkiej i twardej oprawie, na ponad 400 stronach, zaprezentowanych zostało 380 zdjęć.

Publikacji książki „Polska w podróży” w siedzibie Fundacji Archeologia Fotografii towarzyszy wystawa, która nieco zaburza geograficzny porządek, według którego uporządkowany jest zbiór zdjęć wykonany dla Ministerstwa Komunikacji. Eksponowane zdjęcia połączone są motywami, a nie nazwami miejscowości, co pozwala skupić się na sile fotograficznego obrazu, a nie tylko na jego historycznej czy społecznej wartości. Na ekspozycji będzie można zobaczyć ponad 50 oryginalnych, opisanych, przedwojennych odbitek.

Wystawa potrwa do 7 lutego 2014.  W sobotę, 1 lutego, galeria będzie wyjątkowo otwarta w godz. 11.00-17.00. Ponadto po wystawie oprowadzi Karolina Puchała-Rojek.

Program wokół wystawy i książki:
• 25 stycznia i 1 lutego, w godz. 11.00-17.00 - galeria wyjątkowo otwarta w dwie kolejne soboty
• 1 lutego, godz. 12.00 - po wystawie oprowadzi Karolina Puchała-Rojek. Tego dnia specjalna promocja na książkę "Polska w podróży"
• 6 lutego, godz. 18.00 - w galerii Kordegarda - spotkanie promocyjne wokół książki i projekcja filmu "Ja kinuję". Spotkanie poprowadzi Łukasz Gorczyca

 


Zofia Chomętowska „Polska w podróży”
Termin: do 7.02.2014
Fundacja Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13, wejście obok klatki VII, Warszawa

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Szukaj