Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktualności

Wirtualne Archiwum Łemkowskie

Data publikacji: 15.06.2015

Lemko Archive to zbiór informacji, nagrań, archiwaliów, dokumentów i fotografii dotyczących kultury tradycyjnej Łemków. Projekt zainicjowany w ramach obchodów Roku Kolberga 2014 zakłada zgromadzenie, usystematyzowanie oraz upowszechnienie informacji w internecie na stronie www.lemko-archive.com. Projekt realizowany jest przez Fundację Stara Droga.
 

Zainicjowany w ramach obchodów Roku Kolberga projekt zakłada zgromadzenie, usystematyzowanie oraz upowszechnienie pogłębionej wiedzy dotyczącej kultury tradycyjnej Łemków na stronie internetowej www.lemko-archive.com.

Strona internetowa zawiera informacje dotyczące kultury materialnej (architektura, kapliczki i krzyże przydrożne) i duchowej (obrzędy rodzinne, doroczne, wierzenia i wiedza ludowa, folklor muzyczny, etc.).

Obok archiwaliów i materiałów z badań terenowych, użytkownik znajdzie na stronie bogaty materiał ilustracyjny m.in. fotografie przedstawiające dawne życie na Łemkowszczyźnie, zarówno pozyskane podczas kwerend jak i przeprowadzonych badań terenowych bezpośrednio od respondentów, materiały fonograficzne i filmowe, a także artykuły naukowe i opracowania dotyczące poszczególnych wycinków dziedzictwa kulturowego Łemków.

                     

Do współpracy przy projekcie zaproszone zostały instytucje zajmujące się etnografią Łemków, m.in. Múzeum Ukrajinskej Kultúry vo Svidníku, Instytut Narodoznawstwa Akademii Nauk Ukrainy, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, a także naukowcy i pasjonaci zajmujący się tradycyjną kulturą Łemków.

Mamy nadzieję, że Wirtualne Archiwum Łemkowskie będzie początkiem długofalowego projektu, który stale będzie rozwijany i uzupełniany o nowe treści i informacje. Z portalu korzystać będą mogli zarówno sami Łemkowie rozproszeni po całym świecie, jak również pasjonaci i sympatycy kultury łemkowskiej, a także uczniowie, studenci i nauczyciele.

Założeniem projektu jest by strona internetowa stała się także platformą współpracy między instytucjami i osobami zajmującymi się dokumentacją, ochroną i upowszechnianiem łemkowskiego dziedzictwa kulturowego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 – Promesa” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Fundacja Stara Droga

fundacja@staradroga.com

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Szukaj