Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktualności

Poznaj operę podczas Festiwalu Opera Know-how. 25-30.08 w Poznaniu

Data publikacji: 10.08.2015

Demokratyczna, egalitarna, niezależna i krytyczna – taka zdaniem organizatorów poznańskiego Festiwalu Opera Know-how powinna być opera. W programie znalazły się m.in. bezpłatne spektakle operowe, koncerty, projekcje filmowe, warsztaty dla dzieci i spotkania z twórcami. Podczas festiwalu (25-30 sierpnia) na placu Wolności powstanie miasteczko operowe – miejsce koncertów, warsztatów i relaksu.

Wydarzenie pod naszym patronatem!

Opera narodowa, czyli nowoczesna. Program drugiej edycji Festiwalu Opera Know-how

Druga edycja Festiwalu Opera Know-how nawiązuje do obchodzonego w tym roku 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Program został zbudowany wokół postaci Wojciecha Bogusławskiego i Stanisława Moniuszki – ojców-założycieli polskiej opery narodowej. – Będziemy na wiele sposobów pokazywać, że Moniuszko i Bogusławski mogą być nowocześni i potrzebni społeczności – mówi dyrektor artystyczna Zuzanna Głowacka.

Głównym wydarzeniem festiwalu będzie premiera opery Domenica Cimarosy "Antreprener w kłopotach". To jedno z najbardziej zagadkowych dzieł w historii polskiego teatru – przyniosło Bogusławskiemu-libreciście niezwykłą popularność, by potem popaść w niemal całkowite ponad 200-letnie zapomnienie. Twórcy poznańskiej realizacji – reżyser Zuzanna Głowacka i dramaturg Daniel Stachuła, (re)konstruują zaginione libretto na podstawie zachowanych recenzji, listów i wspomnień z tamtego okresu. Ich poszukiwania nie mają jednak antykwarycznego charakteru – twórcy wpisują komiczną operę Bogusławskiego i Cimarosy we współczesny kontekst kultury teatralno muzycznej w Polsce.

Kierownictwo muzyczne nad Antreprenerem objął Maksymilian Święch, który zadyryguje orkiestrą złożoną wyłącznie z instrumentów historycznych. Premiera Antreprenera 29 sierpnia o godzinie 20.00 w teatrze Polskim (Duża Scena). Bezpłatne wejściówki można odbierać od 17 sierpnia w Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu.

Podczas festiwalu premierę będzie miało także pierwsze w Polsce performatywne czytanie libretta. Reżyserka "Herminii i Amazonek" Aleksandra Skorupa demitologizuje postać Ojca Polskiego Teatru i stawia pytanie o znaczenie artystów-ikon we współczesnym świecie. Opowiedziana z perspektywy kobiecej historia łączy słowo, rytm i taniec.

Libretto Herminii, czyli Amazonek Wojciecha Bogusławskiego zobaczymy na scenie Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek 29 sierpnia o godzinie 19.00.

W nietypowej scenerii, czyli tam, gdzie jesteśmy

Cykl koncertów "Śpiewniki domowe" to powrót do idei domowego, intymnego muzykowania Stanisława Moniuszki. Scenerią czterech reżyserowanych koncertów będą różne budynki przy ulicy Święty Marcin (28 sierpnia, godz. 17:30), m.in. Hotel Lech i opuszczony lokal, w którym jeszcze niedawno mieścił się bar mleczny „Pod Kuchcikiem”.

Na przystanku PST Aleje Solidarności powstanie mural nawiązujący do rocznicy 250-lecia teatru publicznego i opery narodowej. Zwycięski projekt autorstwa Krzysztofa Mętela nawiązuje do Halki Stanisława Moniuszki. Będzie to druga wspólna inicjatywa zrealizowana przez festiwal we współpracy z MPK i Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. W 2014 roku na PST Szymanowskiego powstał mural nawiązujący do twórczości Karola Szymanowskiego.

Moniuszko na dużym ekranie

Muzyka Moniuszki pojawi się także na wielkim ekranie. Podczas wieczoru inaugurującego festiwal w Nowym Kinie Pałacowym (27 sierpnia, godz. 19.00) Bajkę Andrzeja Munka, rzadko pokazywany krótkometrażowy film dokumentalny z 1952 roku o koncercie Orkiestry Filharmonii Warszawskiej w Klubie Fabrycznym fabryki URSUS. Widzowie zobaczą także efekty warsztatów animacji poklatkowej dla dzieci, które odbędą się 22, 23 i 24 sierpnia w Concordia Design. Poprowadzi je Justyna Radziej związana z legendarnym łódzkim studiem SeMaFor. Uczestnicy stworzą krótkie animacje do pieśni Moniuszki Niedźwiadek.

Dzieciom i Moniuszce poświęcony będzie także film dokumentalny o warsztatach dramaturgiczno-choreograficznych Pluski / Blaski, które w lipcu Festiwal Opera Know how zrealizował wraz z dziećmi z Domu Dziecka w Pleszewie. Impresyjny dokument pokaże spotkanie wyobrażeń na temat muzyki klasycznej z jej rzeczywistym doświadczeniem.

Kinowy program festiwalu wieńczy Overture to Glory Maxa Nossecka (29 sierpnia, godz. 21.00). Film z 1940 roku opowiada o żydowskim kantorze z Wilna marzącym o występie w Operze Narodowej w Warszawie i jest określany jako jedno z najważniejszych obrazów w historii żydowskiej kinematografii.

Opera dla młodego widza

Z myślą o potrzebach młodego operowego widza powstał także program dla dzieci. Spektakl Moniuszko, powiedz mi coś na uszko w reżyserii Sylwii Maciejewskiej został zainspirowany tradycją operową z elementami tańca. Historia próby nastawienia zepsutego zegara przez Godzinkę i Minutkę oparto na muzycznych motywach zaczerpniętych z twórczości kompozytora (29 sierpnia, godz. 10 i 12, Teatr Animacji).

Dzieci będą mogły rozwinąć muzyczną wyobraźnię na warsztatach z animacji poklatkowej (Widzi Misie, 20-22 sierpnia, godz. 10.00) i warsztatach twórczego słuchania muzyki Słucham Moniuszki całym sobą (29 sierpnia, godz. 12.00). Podczas warsztatów szyli długo i szczęśliwie powstaną kreacje dla Małych Dam i Elegantów. Pierwsze kroki w krawieckim fachu mali projektanci będą stawiać z pomocą rodziców. Opiekunowie pomogą im w trudniejszych czynnościach krawieckich (30 sierpnia, godz. 11.00). Gimnazjaliści staną przed szansą stworzenia elektronicznych remiksów pieśni Moniuszki (Moniuszko re:mix, 27-29 sierpnia). W Filii Dziecięcej Biblioteki Raczyńskich na dzieci będzie czekał Ukryty Instrument – rzeźba, dzięki której odkryją nieskończone możliwości tworzenia własnych utworów z zaskakujących propozycji dźwiękowych.

Wstęp na wszystkie warsztaty jest wolny. Zapisy przyjmujemy pod adresem warszaty@operaknowhow.pl. Szczegóły na stronie internetowej www.operaknowhow.pl.

Opera w małym miasteczku – wydarzenia na placu Wolności

Festiwal zakończy pokaz mody inspirowanej kostiumem operowym w przestrzeni fontanny na placu Wolności (30 sierpnia, godz. 21.00). Podczas pokazu zostaną zaprezentowane kreacje młodych polskich projektantów, którzy wzięli udział w organizowanym przez festiwal konkursie na najlepszy projekt inspirowany modą operową. Program modowy festiwalu tworzą także wystawa historycznych strojów operowych w Bibliotece Raczyńskich (26 sierpnia – 6 września) oraz dyskusja o operowym dress code, w której udział wezmą antropolożka Ewa Klekot, stylistka Ewa Martyna oraz Piotr Szaradowski z poznańskiego Muzeum Narodowego i School of Form.

Od 25 do 30 sierpnia na placu Wolności działać będzie festiwalowe miasteczko, w którym odbywać się będą warsztaty, koncerty i porady stylistów dotyczące tego, jak ubrać się do opery.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest wolny i bezpłatny.

 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Szukaj