Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktualności

Poszwendaj się po Katowicach z "Rajzą po Kato"

Data publikacji: 20.08.2015

Co to jest gruba? Z czym jada się gumiklyjzy? Kim są krzoki i pnioki? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w subiektywnym, bo stworzonym prze lokalsów przewodniku – słowniku „Rajza po Kato”.

Rajza w śląskiej gwarze oznacza wędrówkę, włóczęgę, szwendanie się. „Rajza po Kato” jest zwieńczeniem dwuletniego projektu artystycznego realizowanego przez Fundację Griffin Art Space. Dwa ostatnie lata pomysłodawcy poświęcili na odkrywanie Katowic przez organizowanie spacerów, akcji miejskich z udziałem artystów, działaczy i mieszkańców miasta, spotkań, warsztatów i wystaw. Wszystko po to, aby odpowiedzieć sobie na pytanie jak zmieniły się Katowice na przestrzeni lat.

Według autorów Rajza po Kato jest „subiektywnym wyborem nieoczywistych lokalnych skarbów, które stanowią o współczesnej tożsamości miasta. Ikony architektury sąsiadują więc z blokowiskami, śląskie tradycje z nowymi miejskimi formami aktywności, a godka ze współczesnym designem. Nie zabrakło też miejsca na przybliżenie postaci, które aktywnie uczestniczą w tworzeniu nowego obrazu miasta, ani wydarzeń, dzięki którym Katowice stały się jednym z najciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Polski."

Miłośnicy architektury znajdą tu inspirację do przespacerowania się po robotniczych koloniach (Nikiszowiec i Giszowiec) lub szlakiem przed i powojennej katowickiej moderny. Autorzy nie zapomnieli wspomnieć o najnowszych elementach miejskiej tkanki: nowej siedzibie Muzeum Śląskiego czy budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

W przewodniku znalazły się oczywiście informacje o twórcach kultury: architektach, pisarzach, designerach, malarzach, muzykach, grafikach, animatorach i aktywistach, którzy kreują artystyczny wizerunek regionu i zachęcają do uczestnictwa w kulturze.

Autorzy wybrali także 10 śląskich słów, których znaczenia i konotacje należy znać. Nie mogło także zabraknąć miejsca na ukazanie najciekawszych wydarzeń kulturalnych (Tauron Nowa Muzyka, Ars Cameralis, Art Naif Festiwal, czy OFF Festiwal), instytucji kultury a nawet klubów, kawiarni i restauracji.

Mieszkańcy miasta też są współtwórcami Rajzy. To właśnie do nich autorzy przewodnika skierowali pytanie o ważne i znaczące dla nich miejsca na mapie Katowic. Inicjatorzy publikacji zwrócili także uwagę na istotne wydarzenia historyczne, które wpłynęły na rozwój i obecną tożsamość miasta. Książka daje nam obraz współczesnych Katowic i katowiczan, którzy dumni ze swojej małej ojczyzny serdecznie zapraszają na rajzę po Kato.

 

www.facebook.com/rajzapokato

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Szukaj