Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktualności

Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie, czyli biografia nieszablonowa

Data publikacji: 02.11.2015

W październiku, nakładem wydawnictwa Wilk&Krol, ukazała się książka Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie autorstwa Anny Król. Nie jest to kolejna klasyczna biografia jednego z najbardziej płodnych artystów w historii polskiej literatury, jak „Iwaszkiewicz. Pisarz po katastrofie” Marka Radziwona czy „Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza” Radosława Romaniuka. Autorka książkę zaczyna od końca, a pisarza-ikonę rozkłada na czynniki pierwsze.

Nigdy się nie spotkali. Miała rok, gdy żegnał się ze światem i to od śmierci Iwaszkiewicza właśnie, rozpoczyna się książka. Trzydzieści pięć lat później otwiera jego szafę. Z czułością i fascynacją ogląda podszewki garniturów, odkrywa zagubione guziki, tubki kremów do golenia, bilety kolejowe, poplamione wciąż krawaty i zapiski na marginesach. Jest w czym wybierać, ponieważ jako zadeklarowany zbieracz, pisarz pozostawia po sobie 1226 skatalogowanych w jego w dworku w Stawisku przedmiotów. Natomiast to głównie z tych szpargałów, które w katalogu nie zostały ujęte Anna Król układa na nowo opowieść o Jarosławie Iwaszkiewiczu, jednym z najważniejszych polskich pisarzy XX stulecia.
 
To pierwsza tak osobista książka o autorze „Panien z Wilka“ i „Tataraku“.  Odnalezione przedmioty prowadzą do jego spraw codziennych, uczuć i literatury. Dlaczego tak obsesyjnie notował w tanich brulionach? O czym rozmawiał z psem? Czego wstydził się przed ukochanym? Niczym w filmowym scenariuszu, drobiazgowa dokumentacja pozwala stworzyć sceny z życia Iwaszkiewicza i towarzyszyć mu w najintymniejszych momentach. 
 
Intensywna i splątana biografia ukazana jako wielka ulotność - kilka chwil, zapach starej wody kolońskiej. Piękna historia o tym, jak przemijamy. I jak niespodzianie czyjaś ciekawość przywraca do istnienia.  Książka Anny Król, to połączenie biografii i powieści, w której fakty z życia artysty zostały przefiltrowane przez wyobraźnię i wrażliwość autorki.

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Szukaj