Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktualności

Kolęda i Herody z Muzeum Wł. Orkana w Rabce-Zdrój

Autor wpisu: rabczanskiemikrohistorie
Data publikacji: 30.12.2015

Przyjaciele Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdrój zgromadzili się aby zrekonstruować grupę kolędniczą z Poręby Wielkiej. Do realizacji wykorzystano elementy strojów kolędniczych z lat 60. XX w. z kolekcji Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce - Zdroju. 

- Ponownie przyjaciele Muzeum zgromadzili się w jednym celu - aby dać z siebie wszystko - krew, pot i łzy i jest... nasza pierwsza w życiu KOLĘDA. Straszliwie zmęczeni prezentujemy....To dla Was! Coby wam się darzyło! - mówią spełnieni pomysłodawcy.

Projekt zakładał rekonstrukcję grupy kolędniczej z Poręby Wielkiej, do realizacji wykorzystano elementy strojów kolędniczych z lat 60. XX w. z kolekcji Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce - Zdroju. Chodziło o to, aby zaprezentować stroje w możliwie naturalnym dla nich otoczeniu i odsłonić ich role. W rekonstrukcji pomogły archiwalne zdjęcia oraz nagrania.

W projekt zaangażowali się między innymi potomkowie autora strojów kolędniczych - Jana Rapciaka z Poręby Wielkiej - Hubert i Damian Rapciak oraz Łukasz Pitek.

                            

W nagraniu uczestniczyły także działaczki kulturalne z Nowohuckiej ARTzony Gosia Hajto i Karolina Nowacka, włoscy miłośnicy rabczańskiego folkloru Ewa i Roberto Casarin, Michał Gacal, młody kawaler, wirtuoz guzikówki oraz rabczańska Inicjatywa Czeremcha - pomysłodawcy całego zamieszania: Katka Szczęśniak, Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, Natalia Klęsk, Radosław Wierzbicki i Aleksander Hordziej. Wszystko nagrali i zmontowali Katka Szczęśniak & Aleksander Hordziej. Muzykę oraz słowa napisał dla nas nasz przyjaciel z Kuśka Brothers - Waldemar Ślefarski, akompaniowali mu Marcin Kowalski na gitarze oraz Rafał Baca na stole mikserskim.

                   

Konserwację i re-konstrukcję strojów przeprowadziła Natalia Klęsk. Stroje na naszych barkach ruszyły w miasto, a uczestniczy mogli się przekonać jak ciężka była codzienność dawnego kolędnika. Część zdjęć kręcona była na niedawno otwartej wystawie czasowej w naszym Muzeum pt. "Gody u Górali Zagórzańskich", we wnętrzu starego kościółka oraz w rabczańskim, uzdrowiskowym plenerze.

Kolęda rozpoczyna huczne obchody jubileuszu 80 lat Muzeum, które zaczynamy świętować w Nowym Roku.Wystąpili
Ewa Casarin
Roberto Casarin
Michał Gacal
Gosia Hajto
Natalia Klęsk
Karolina Nowacka
Łukasz Pitek
Damian Rapciak
Hubert Rapciak
Katka Szczęśniak
Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka
Radek Wierzbicki

Muzyka
Marcin Kowalski gitara,
Rafał Baca realizacja,
Waldemar Ślefarski wokal, słowa

W roli głównej stroje kolędnicze z kolekcji Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju
Konserwacja i re-konstrukcja strojów Natalia Klęsk

Koncepcja Inicjatywa Czeremcha:
Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka
Natalia Klęsk
Radek Wierzbicki
Katka Szczęśniak
Aleksander Hordziej

wideo i montaż Katka Szczęśniak & Aleksander Hordziej
fot. Aleksander Hordziej

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Szukaj