Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

XXIII KOROWÓD GRUP ZAPUSTNYCH ULICAMI WŁOCŁAWKA

Data wydarzenia: 19.2.2012

KOROWÓD GRUP ZAPUSTNYCH ULICAMI WŁOCŁAWKA jest imprezą cykliczną, organizowaną przez włocławskie muzeum już po raz dwudziesty trzeci. Żywe zainteresowanie tą imprezą świadczy o rosnącej potrzebie poznawania regionalnych tradycji. Należy podkreślić, że zwyczaje zapustne praktkowane na Kujawach pod koniec karnawału są fenomenem kulturowym w skali nie tylko regionu, lecz kraju. Zespoły zapustne zapraszane do Włocławka to autentyczne grupy kolędnicze obchodzące w ostatnie dni karnawału kujawskie wsie. Najczęściej zapraszane są grupy z następujących miejscowości: Lubanie, Lubraniec, Kruszyn, Kuźnice, Mikanowo, Ossowo, Probostwo Dolne, Świętosław, Zbrachlin.

Zespoły zapustne zapraszane do Włocławka to autentyczne grupy kolędnicze, których postacie i zachowania wskazują na dawny magiczny sens.

W maszkarach zwierzęcych "kozy", "bociana", "niedźwiedzia" i "konia" ukryty jest wegetacyjno-życzeniowy charakter tych obchodów, pragnienie odpędzenia zimy i przywołania wiosny - pory budzącego się życia. Figurą, która wizualnie najsilniej uosabia życzenia powrotu wiosny, a więc zwycięstwa życia nad śmiercią, światła nad ciemnością jest "żywy na umarłym", postać mężczyzny w masce trzymająca przed sobą kukłę "umarłego".

Śladem dawnych wierzeń, według których zło wypędzano głośnym hałasem są towarzyszące przebierańcom zapustnym dźwięki dzwonków, kłapiących szczęk maszkar zwierzęcych, trzaskanie z batów oraz głośna muzyka, której coraz więcej na włocławskiej imprezie zapustnej. Maszkarom zwierzęcym towarzyszą ponadto w tych zwyczajach postacie z obcego kręgu (Cyganie, Żydzi), a także istoty ze świata nadprzyrodzonego (diabeł, śmierć), fantastycznego i wiele innych.

Prezentowane podczas włocławskiej imprezy grupy zapustne, jakkolwiek zachowują dawny skład postaci, to ich dawne rozumienie ulega zapomnieniu, a w zamian za to rozbudowuje się ich strona wizualna, która wynika z chęci podobania się widzom.

 

Data publikacji: 24.08.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: kujawsko-pomorskie
87-800 Włocławek, ul. Słowackiego 1a

Organizatorzy

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter