Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

VIII KIERMASZ WIELKANOCNY

Data wydarzenia: 25.3.2012

KIERMASZ WIELKANOCNY jest imprezą cykliczną, organizowaną w Muzeum Etnograficznym we Włocławku przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 od kilku lat, zawsze w niedzielę przypadającą na dwa tygodnie przed świętami. Na stoiskach (ok. 40-50) przygotowanych przez twórców ludowych, rękodzielników i artystów można nabyć ozdoby tematycznie związane z okresem Świąt Wielkanocnych, m. in. kraszanki, pisanki, palemki, baranki, a także obrusy, serwety, świeczniki, ceramikę, biżuterię, rzeźby w drewnie, miód, mazurki, babki, serniki, chleb orkiszowy, itp.

Celem imprezy jest umożliwienie mieszkańcom Włocławka kontaktu z tradycją wielkanocną przy okazji zakupów unikatowych, ręcznie wykonanych ozdób świątecznych oraz żywności z gospodarstw ekologicznych.

Na stoiskach można nabyć ozdoby kojarzone ze Świętami Wielkanocy. Palemki wykonane z wierzby z baziami, borówką, barwinkiem, bukszpanem, wstążkami, kwiatami z bibuły. Pisanki malowane farbami, oklejane nićmi, materiałami, robione na szydełku i czółenku. Koszyczki z wikliny, słomy oraz serwetki niezbędne do przygotowania "święconki". Baranki, zajączki, koguciki z masy solnej, ciasta chlebowego, ceramiki, filcu i drewna.

Specjalnie na kiermasz gospodarstwa ekologiczne przygotowują stoiska z żywnością: wędlinami - szynkami, pasztetami; ciastami - babkami, mazurkami, makowcami, sernikami; chlebem; konfiturami - z płatków róży, marchwi, zielonych pomidorów, miodem, zakwasem na żur, barszcz, ćwikłą, bakaliami, kawą i makaronem orkiszowym.

Koneserzy wyjątkowych przedmiotów mogą liczyć na kramy z rzeźbami świątków, aniołów i ptaków, kutymi świecznikami, haftowanymi i szydełkowymi obrusami, wyrobami garncarskimi, obrazami malowanymi na szkle, biżuterią z filcu i bursztynu, torbami szytymi z materiału oraz koszami z wikliny.
 

Data publikacji: 24.08.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: kujawsko-pomorskie
87-800 Włocławek, ul. Słowackiego 1a

Organizatorzy

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter