Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

6. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW ANIMOWANYCH ANIMATOR

Data wydarzenia: 13-19.7.2013

 W lipcu Poznań po raz szósty stanie się stolicą animacji. W ciągu siedmiu festiwalowych dni będziemy mieli okazję uczestniczyć w kilkudziesięciu wydarzeniach. Odbędą się retrospektywy, przeglądy tematyczne, projekcje z muzyką na żywo, koncerty, warsztaty i wykłady.
Festiwalowym przeglądom towarzyszyć będzie Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych.

 W lipcu Poznań po raz szósty stanie się stolicą animacji. W ciągu siedmiu festiwalowych dni będziecie mieli okazję uczestniczyć w kilkudziesięciu wydarzeniach. Odbędą się retrospektywy, przeglądy tematyczne, premiery, projekcje z muzyką na żywo, koncerty, warsztaty i wykłady. Festiwalowym przeglądom towarzyszyć będzie Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych – w Poznaniu pokażemy kilkadziesiąt najnowszych filmów animowanych krótko i pełnometrażowych, z których najlepsze nagrodzimy.

Jak co roku przygotowaliśmy dla Was bogaty program muzyczny- na Animatorze zagrają m.in. Małe Instrumenty grające Cage’a, związany z LADO ABC zespół SzaZaZe, wykonujący na żywo niezwykle oryginalną muzykę do kultowych polskich animacji, usłyszymy również „Zwoje” Piotra Bosackiego. Na specjalnym pokazie zaprezentujemy bogaty dorobek kompozytorów związanych ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia- m.in. filmy z muzyką stworzoną przez pioniera polskiej muzyki elektronicznej, znanego i cenionego w świecie kompozytora i inżyniera dźwięku - Eugeniusza Rudnika. Do Poznania przyjadą również: Gangpol & Mit, francuski duet tworzący muzykę elektroniczną z towarzyszeniem 8-bitowej animacji, który zachwycił publiczność Off Festival 2011; Sergey Letov, rosyjski muzyk, który w towarzystwie Vladimira Goloukhova i azerbejdżańskiego śpiewaka - Teymura Nadira - zaprezentuje muzykę do filmów: "Przygody Księcia Achmeda" Lotte Reiniger i „Chronopolis” Piotra Kamlera oraz grający bałkańską muzykę, niezwykle popularny w Bułgarii zespół Kottarashky & The Rain Dogs.
Niezwykłym wydarzeniem będzie na pewno premiera wyprodukowanego przez NFB tryptyku Theodore Usheva z towarzyszeniem orkiestry l’Autunno pod dyrekcją Adama Banaszaka.
Animator 2013 to ponadto dwa duże bloki prezentujące animację z Rosji i Francji: retrospektywa Dmitry Gellera, laureata Grand Prix Animatora 2012, prezentacja młodej rosyjskiej animacji i filmów ze School-Studio “SHAR” oraz pokazy filmów z festiwalu w Annecy, m.in.: “Złodzieja piorunochronów” jednego z najważniejszych francuskich reżyserów- Paula Grimaulta, „Ślimaki” duetu René Laloux/ Roland Topor, będące apokaliptyczną historią opowiedzianą z typowo Toporowskim humorem i poezją czy film Michela Ocelota – „Trzech odkrywców” z 1980 roku.
Pokażemy również polskie animacje, skupione wokół kilku tematów: „Sex w PRLu”, „Oko i ucho, czyli polskie kino czyste” i „Tyłem do przodu, czyli surrealizm w polskim filmie krótkim”- dwa ostatnie poświęcone będą pamięci wybitnej pary artystów- Franciszce i Stefanowi Themersonom- w 25. rocznicę śmierci. Będziecie mogli obejrzeć m.in. „Sztandar Młodych” oraz "Dom” Jana Lenicy i Waleriana Borowczyka, „Kineformy” i „Tam i tu” Andrzeja Pawłowskiego, „Somnambulicy” Mieczysława Waśkowskiego, "Dwaj ludzie z szafą" Romana Polańskiego, "Oj! Nie mogę się zatrzymać!" Zbigniewa Rybczyńskiego, czy "Blok" Hieronima Neumanna.
Fani Latającego Cyrku Monty Pythona nie mogą ominąć pokazu filmu „A Liar's Autobiography - The Untrue Story of Monty Python's Graham Chapman”, w reżyserii Billa Jones’a, Jeffa Simpsona i Bena Timletta, który opowiada historię życia i kariery jednego z członków tej grupy.
Nie możecie również opuścić pokazu z udziałem Johna Dilwortha. Ten ekscentryczny amerykański twórca, nominowany do Oscara w 1996 roku, autor serii „Courage the Cowardly Dog” (pol. „Chojrak – tchórzliwy pies”), której bohaterem jest strachliwy pies o imieniu Chojrak pokaże w Poznaniu wybrane, najstraszniejsze jego zdaniem, odcinki serii oraz przygotuje dla Was specjalny pokaz filmów połączony z performancem.
10. czerwca ruszą zapisy na warsztaty. W tym roku będą to m.in. warsztaty Bruce'a Checefsky'ego ze stołem trickowym Themersona, warsztaty komiksowe Oli Szmidy, realizowane na podstawie „Ćwiczeń stylistycznych” Raymonda Queneau, czy warsztaty dźwiękowe Roberta Turło. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Na festiwal zapraszamy również rodziców z dziećmi - Centrum Sztuki Dziecka przygotuje specjalny program dla najmłodszych. W ramach Animatora dla dzieci odbędą się warsztaty animacji komputerowej, warsztaty w technice piksilacji oraz w technikach mieszanych, łączących malowaną wycinankę oraz animację piaskową czy warsztaty animacji nonkamerowej tworzonej bezpośrednio na taśmie filmowej. Ponadto odbędą się pokazy filmów pełnometrażowych („Pinokio” Enzo D’Alò, „Ernest i Celestyna” Benjamina Rennera, Vincente Patara i Stéphane Aubier oraz „Królowa Śniegu” Maksima Swiesznikowa), pokazy w ramach Kina dla najnajmłodszych oraz projekcje filmów dla dzieci z Festiwalu w Annecy i retrospektywa wybitnej polskiej animatorki- Aliny Maliszewskiej.

Pełny program znajdziecie na stronie Festiwalu: www.animator-festival.com
Zapraszamy również na nasz fanpage: https://www.facebook.com/FestivalAnimator

Data publikacji: 18.06.2013

Źródło: ANIMATOR

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Miejsce wydarzenia


województwo: wielkopolskie
Poznań

Organizatorzy

Estrada Poznańska

ul. Masztalarska 8
61-767 Poznań
tel. 00 48 61 852-88-33

www.estrada.poznan.pl

www.animator-festival.pl 

Galeria

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter