Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Kino Plenerowe - Sympatyczny Zaułek: Szczęście i Wielki błękit w Krotoszynie

Data wydarzenia: 8-9.8.2014

Krotoszyński Ośrodek Kultury i Towarzystwo im. Gwiżdż Janiny w Krotoszynie zapraszają ponownie do kina plenerowego, które wyświetli dwa filmy w naszym krotoszyńskim Sympatycznym Zaułku (ul. Rynkowa / deptak). W piątek 8 sierpnia br. tak jak w ubiegłych latach publiczność będzie mogła zająć miejsce w kinie plenerowym i obejrzeć filmy: Szczęście oraz Wielki Błękit.

godz. 20.30
SZCZĘŚCIE - ZSRR, 1934, komediodramat niemy, 66 minut
Reżyseria i scenariusz: Aleksandr Miedwiedkin
Obsada: Nikolai Cherkasov, Mikhail Gipsi

Film „Happiness” to wyjątkowa komedia z satyryczną wymową, z awanturnictwem i paradoksalnymi scenami, nieco trącającymi gagami sytuacyjnymi kino Charliego Chaplina. To także bajka komediowa z nonsensami i absurdalnymi scenami - antybolszewicka w swoim przesłaniu.

Fabuła filmu koncentruje się na postaci nieszczęśliwego Khmyra - biednego rolnika. A rzeczywistość, w której żyje ów bohater - to ciężary na rzecz rozmaitych wyzyskiwaczy. Z polecenia żony ma on iść w świat inny, po szczęście, by dalej nie żyć w znoju i niewolniczym poddaństwie, jak jego przodkowie. Wszystkie usiłowania Khmyra paraliżują przeszkody tkwiące w systemie, mentalności, biedzie i ludzkiej pazerności. W istocie jest ten obraz - nawet z przesadzoną celowo stylistyką - bliski naszych wyobrażeń o wsi rosyjskiej, jej kolorycie -nędzarskich chałupach, długobrodym popie, babuszce czy sukmanach chłopskich, a w dalszych scenach z - wizytówką postępu: traktorzystką-kombajnistką w "jedynie słusznym" ustroju...

To swoista forma ostrej krytyki całego systemu, z którym nasuwają się podobieństwa do satyry Mikołaja Reja "Krótka rozprawa między panem, wójtem i plebanem" - "Ksiądz pana wini, pan księdza/ A nam prostym zewsząd nędza". Film ten cenzura skazała na 40 lat zakazu wyświetlania, dopiero w latach 60. ujrzał światło dzienne zarówno w ZSRR, jak i na Zachodzie.

 

 Do filmu SZCZĘŚCIE specjalnie przygotowaną muzykę na żywo będzie grał KWARTET JORGI Waldemara Rychłego.

"Kwartet Jorgi istnieje i występuje od 1982 r. Zagrał setki koncertów w Polsce, brał udział w festiwalach w Niemczech, Francji, Anglii, Czechach, Słowacji, Szwecji, Kanadzie, USA i Wenezueli... Współpracował z teatrami w Gnieźnie, Legnicy, Wałbrzychu, Szczecinie, Warszawie, Poznaniu i Zakopanem.

Muzykę Kwartetu Jorgi wykorzystywano w filmach polskich i zagranicznych oraz w różnych nagraniach radiowych. Z Kwartetem wiążą się takie pojęcia jak "zielona muzyka" czy "muzyka zielonej fali", ukute dla określenia jego, niespotykanej wcześniej, akustycznej muzyki. Jako jedna z pierwszych grup folkowych w Polsce nie reprezentowali żadnego określonego nurtu - oni dopiero go tworzyli.

Twórczość muzyczną Kwartet Jorgi rozpoczął od grania tematów celtyckich, z czasem odkrywając folklor polski, bałkański i ukraiński. Inspiracje czerpał również z muzyki klasycznej odwołującej się do muzycznej tradycji ludowej (Chopin, Szymanowski, Lutosławski), ale nie odżegnywał się też od muzyki współczesnej (elementy jazzu i rocka).

Sama nazwa Kwartetu pochodzi od poznańskiego flecisty z XVI w. - Tomasza Jorgi."

 

godz. 21.45
WIELKI BŁĘKIT - Francja, 1988, dramat, 168 minut - PREMIERA
Reżyseria i scenariusz: Luc Besson
Obsada: Jean Reno, Rosanna Arquette, Jean-Marc Barr

Jeden z najbardziej znanych filmów Luca Bessona - oparta na biografii Jacquesa Mayola, poruszająca opowieść o przyjaźni i rywalizacji dwóch nurków. “Wielki błękit” miał swoją uroczystą premierę na festiwalu w Cannes, zdobył dwie nagrody César czyli “francuskie Oskary” oraz nagrodę dla najlepszego francuskiego filmu sezonu - laur National Academy of Cinema.

Jacques i Enzo przyjaźnią się od dzieciństwa. W latach 60. obaj mieszkają na rajskiej greckiej wyspie, gdzie walczą ze sobą o to, który z nich wydobędzie zatopioną na morskim dnie monetę. Dwie dekady później ich rywalizacja przybiera poważniejszą formę: obaj są mistrzami swobodnego nurkowania, mogą zejść na głębokość ponad 100 metrów pod wodę na wstrzymanym oddechu. Mimo ostrzeżeń doktora Laurence’a, Jacques i Enzo schodzą coraz głębiej pod wodę, ryzykując tym samym życie. Tytułowy “Wielki błękit” ma większą siłę niż rozsądek czy miłość - Jacques nie daje się odwieść od niebezpiecznych wypraw zakochanej w nim Johanie. Film Luca Bessona to nie tylko trzymająca w napięciu opowieść o starciu dwóch nurków, ale też przepiękna podróż w głąb europejskich mórz - mistrzowskie zdjęcia podwodne Carlo Variniego do dziś robią niesamowite wrażenie.

Film w rodzinnej Francji obejrzało przeszło 9 milionów widzów, a ponad 11.5 miliona na całym świecie! W Polsce film po 26 latach trafia na ekrany kin i właśnie 8 sierpnia jest jego premiera!

Zapraszamy na spotkanie z muzyką i filmem.

Data publikacji: 06.08.2014

Źródło: oficjalna strona Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury (KOK)

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: wielkopolskie
Krotoszyn, ul. Rynkowa

Organizatorzy

Krotoszyński Ośrodek Kultury

KOK / Anna Steblecka - 601 937 438

Galeria

Kino Plenerowe - Sympatyczny Zaułek: Szczęście i Wielki błękit w Krotoszynie
Kino Plenerowe - Sympatyczny Zaułek: Szczęście i Wielki błękit w Krotoszynie
Kino Plenerowe - Sympatyczny Zaułek: Szczęście i Wielki błękit w Krotoszynie
Kino Plenerowe - Sympatyczny Zaułek: Szczęście i Wielki błękit w Krotoszynie
Kino Plenerowe - Sympatyczny Zaułek: Szczęście i Wielki błękit w Krotoszynie
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter