Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Kino za Rogiem w Lublinie

Data wydarzenia: 13-29.1.2015

Pokazy filmów w ramach Kina za Rogiem w styczniu odbędą się w dniach: 13, 14, 16, 21 i 29. o godz. 18.00 w Sali Kinowej Centrum Kultury w Lublinie. Bilety za 4 zł do kupienia w kasie CK. Zapraszamy!

KAMERDYNER
13.01 / WT. / GODZ. 18.00 / SALA KINOWA / 4ZŁ

REŻ. LEE DANIELS, USA, 2013, BIOGRAFICZNY
SCENARIUSZ: DANIEL WILLIAM STRONG, ZDJĘCIA: ANDREW DUNN,
OBSADA: FOREST WHITAKER, OPRAH WINFREY, TERRENCE HOWARD I, CUBA GOODING JR., JOHN CUSACK, JANE FONDA
OD LAT 12; CZAS TRWANIA: 2 GODZ. 7 MIN.

Od Dwighta Eisenhowera przez Kennedy'ego, Johnsona i Nixona, aż do Reagana i Busha - czarnoskóry Cecil Gaines przez ćwierć wieku był kamerdynerem w Białym Domu, obsługując 8 kolejnych prezydentów.
Jako dziecko pracował na polu bawełny - do dnia gdy biały paniczyk zgwałcił jego matkę, a ojca zastrzelił jak bezpańskiego kundla. W ramach zadośćuczynienia właścicielka plantacji "wyuczyła go na domowego czarnucha". To wtedy mały Cecil przyswoił sobie zasadę, która będzie jego zawodowym credo, gdy znajdzie pracę w luksusowym hotelu, a potem w Białym Domu: "Służący ma być cicho, jakby nie oddychał, jego obecność ma być niezauważalna".
Obok niego przepływa wielka historia: rośnie sprzeciw wobec segregacji rasowej, Afroamerykanie uzyskują prawa obywatelskie, świat wstrzymuje oddech w związku z kryzysem kubańskim, w zamachu ginie prezydent John F. Kennedy, kilka lat później - Martin Luther King, wybucha afera Watergate… A Cecil dzień po dniu, miesiąc po miesiącu i rok po roku obsługuje kolejnych prezydentów, sumienny, niezawodny, niesłyszalny, niewidoczny - perfekcyjny.
Gwiazdorska obsada - nawet w epizodach występują sławy, takie jak Jane Fonda, Lenny Kravitz czy Vanessa Redgrave, a przede wszystkim rewelacyjny duet Forest Whitaker i Oprah Winfrey w roli zaniedbywanej żony.
Pierwowzorem postaci Cecila Gainesa był pracujący przez 30 lat w Białym Domu czarnoskóry kamerdyner, którego historię opisał "The Washington Post".

BOSO, ALE NA ROWERZE
14 .01 / ŚR. / GODZ. 18.00 / SALA KINOWA / 4ZŁ
REŻ. FELIX VAN GROENINGEN, BELGIA, HOLANDIA, 2009, KOMEDIODRAMAT
SCENARIUSZ: FELIX VAN GROENINGEN, ZDJĘCIA: RUBEN IMPENS,
OBSADA: KENNETH VANBAEDEN, VALENTIJN DHAENENS, GILDA DE BAL, KOEN DE GRAEVE
OD LAT 16; CZAS TRWANIA: 1 GODZ. 46 MIN.

Gunther Strobbe ma 13 lat. Mieszka z ojcem i trzema wujkami u babci, do której wszyscy synowie sprowadzili się, gdy znudziła się im dorosłość. Od tamtej pory żyją życiem próżniaków, awanturników, hazardzistów i pijaków, świetnie się przy tym bawiąc. Gunther dorasta w tym mało budującym otoczeniu, przekonany, że w końcu stanie się takim samym nieudacznikiem jak oni. Uczy się pić, zaczyna się oglądać za dziewczynami, w obronie honoru rodziny bije kolegę. A w przerwach - odbębnia karne wypracowania, ćwicząc się przy okazji w sztuce pisania. Jeszcze nie wie, że jako dorosły mężczyzna zostanie pisarzem i w swoich książkach wróci do czasów dzieciństwa.
"Boso, ale na rowerze", choć ze swoim naturalizmem balansuje chwilami na granicy dobrego smaku, to piękna opowieść o dojrzewaniu - i o nadziei.

Nagrody:
2009 - MFF, Cannes - Wyróżnienie specjalne Międzynarodowego Stowarzyszenia Kin Artystycznych (CICAE) - Felix Van Groeningen

ZAKOCHANA BEZ PAMIĘCI
16 .01 / PT. / GODZ. 18.00 / SALA KINOWA / 4ZŁ
REŻ. SYLVIE TESTUD, BELGIA, FRANCJA, LUKSEMBURG, 2012, KOMEDIODRAMAT
SCENARIUSZ: SYLVIE TESTUD, CLAIRE LEMARECHAL, ZDJĘCIA: THIERRY ARBOGAST,
OBSADA: JULIETTE BINOCHE, MATHIEU KASSOVITZ, AURE ATIKA, VERNON DOBTCHEFF, DANIELE LEBRUN,
OD LAT 12; CZAS TRWANIA: 1 GODZ. 38 MIN.

Marie ma świetną passę: dostaje nową pracę, wpada w oko Paulowi, przystojnemu synowi szefa, a jej 29. urodziny kończą się dokładnie tak, jak sobie wymarzyła - płomienną nocą w jego ramionach. Jednak kiedy budzi się następnego ranka, ma wrażenie, że świat stanął na głowie. Zamiast w skromnym studenckim mieszkanku znajduje się w ekskluzywnym apartamencie w centrum Paryża, w kuchni siedzi przy stole mały chłopiec, który mówi do niej "mamo", a z lustra patrzy na nią dojrzała kobieta. Drogą dedukcji Marie dochodzi do tego, że utraciła pamięć ostatnich 15 lat swojego życia… Teraz musi zdobyć wiedzę o tym, co się w nim przez ten czas wydarzyło i kim teraz jest ona sama.
Świetne role Juliette Binoche i Mathieu Kassovitza.

POD MOCNYM ANIOŁEM
21.01 / ŚR. I CZW. / GODZ. 18.00 / SALA KINOWA / 4ZŁ
REŻ. WOJCIECH SMARZOWSKI, POLSKA, 2014, DRAMAT
SCENARIUSZ: WOJCIECH SMARZOWSKI, ZDJĘCIA: TOMASZ MADEJSKI,
MUZYKA: MIKOŁAJ TRZASKA
OBSADA: ROBERT WIĘCKIEWICZ, JULIA KIJOWSKA, IWONA BIELSKA, JACEK BRACIAK, MARIAN DZIĘDZIEL, ANDRZEJ GRABOWSKI, IZABELA KUNA
OD LAT 18; CZAS TRWANIA: 1 GODZ. 45 MIN.

Jerzy (Robert Więckiewicz) jest pisarzem i nałogowym alkoholikiem. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej kobiecie (Julia Kijowska) i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje długo. Pewnego dnia znowu zaczyna pić, znowu trafia na odwyk, wychodzi, zaczyna pić, trafia na odwyk… Upiorna karuzela wiruje coraz szybciej.
Opowieść o upadku człowieka zniewolonego przez nałóg, o niełatwej, momentami tragicznej walce o przetrwanie, o zwątpieniu i upodleniu, ale i o nadziei.

Nagrody:
2014 - Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni - Nagroda "Jańcio Wodnik" za najlepszą rolę męską dla Roberta Więckiewicza, 2014 - Gdynia Film Festival - Srebrne Lwy, 2014 - Gdynia Film Festival - Nagroda za muzykę dla Mikołaja Trzaski , 2014 -
Gdynia Film Festival - Nagroda za montaż dla Pawła Laskowskiego, 2014 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tokio - Nagroda aktorska dla Roberta Więckiewicza.


BROKEN
29.01 / CZW. / GODZ. 18.00 / SALA KINOWA / 4ZŁ
REŻ. RUFUS NORRIS, WIELKA BRYTANIA, 2012, DRAMAT
SCENARIUSZ: MARK O'ROWE, ZDJĘCIA: ROB HARDY,
MUZYKA: MIKOŁAJ TRZASKA
OBSADA: ELOISE LAURENCE, TIM ROTH, CILLIAN MURPHY, ROBERT EMMS
OD LAT 16; CZAS TRWANIA: 1 GODZ. 30 MIN.

Kino wybitne, choć nie mówi o niczym wyjątkowym. Ot, proste sprawy: prawnik samotnie wychowuje dwójkę dorastających dzieci; ich opiekunka Kasia przeżywa kryzys związku z angielskim narzeczonym; w sąsiedztwie dochodzi do aktów przemocy. Jednak sposób, w jaki Rufus Norris opowiada kilka splatających się z sobą historii, stawia go w rzędzie najbardziej obiecujących twórców światowego kina.
Główna bohaterka 11-letnia rezolutna Skunk pewnego dnia staje się przypadkowym świadkiem brutalnego pobicia chłopaka z sąsiedztwa. Ten incydent jest początkiem dramatycznych zdarzeń, które jak toksyczna chmura zaczynają spowijać sympatyczne angielskie przedmieście. I choć wokół mnoży się przemoc, kłamstwo i zdrada, Skunk do końca udaje się zachować czystość i niewinność.
Norris pokazuje świat oczami dziewczynki, która przeżywa swoistą inicjację - idzie do nowej szkoły, ma pierwszego w życiu chłopaka i przeżywa pierwsze bolesne rozstanie - unika przy tym pułapki jednowymiarowości: ci dobrzy nie są tak do końca czyści, a ci najgorsi mogą przynieść ocalenie. Świetnie zagrany, mistrzowsko skomponowany, poruszający film.
Nagrody:
2012 - BIFA:
- Najlepszy brytyjski film niezależny
- Najlepszy aktor drugoplanowy - Rory Kinnear

 

Data publikacji: 12.12.2014

Źródło: Kinoteatr Projekt

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Miejsce wydarzenia


województwo: lubelskie
Lublin, Lublin, Peowiaków 12

Organizatorzy

Centrum Kultury w Lublinie, Kinoteatr Projekt

kinoteatrprojekt@o2.pl

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter