Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Album „Kaplica św. Kingi – świątynia wielickich górników"

Data wydarzenia: 24-25.7.2014

Album „Kaplica św. Kingi – świątynia wielickich górników” to nowe wydawnictwo poświęcone najpiękniejszej kaplicy w wielickiej kopalni, która stała się symbolem tego obiektu i najbardziej rozpoznawalnym jego miejscem na świecie. Wydawcą albumu jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Publikacja traktuje o ponad stuletniej historii tego najsłynniejszego miejsca w wielickich podziemiach. Autorka dr Barbara Konwerska przybliża odbiorcy zmiany w wystroju wnętrza świątyni zachodzące na przestrzeni lat. Udało się to pokazać m.in. dzięki niezwykłym materiałom pochodzącym z archiwum Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Są to rysunki, szkice i fotografie (najstarsza z 1903 r.), wykonane przez Jana Czerneckiego, Władysława Gargula, Henryka Hermanowicza, Filipa Kalwajtysa oraz twórcy Muzeum - Alfonsa Długosza. Współczesne fotografie wykonali Artur Grzybowski i Mirosław Sulma. Cennym pomysłem jest zestawienie sfotografowanych rzeźb i płaskorzeźb z zachowanymi projektami lub wzorami graficznymi na podstawie, których je wykonano.

Album „Kaplica św. Kingi – świątynia wielickich górników” to kolejna praca powstała dzięki badaniom historyków i historyków sztuki z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, którzy systematycznie wypełniają treścią historię wielickiej kopalni.
 

Data publikacji: 25.07.2014

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: małopolskie
Wieliczka, ul. Zamkowa 8

Organizatorzy

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Galeria

Album „Kaplica św. Kingi – świątynia wielickich górników”
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter