Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

"Spotkajmy się!" - Uroczyste Otwarcie Rynku w Krotoszynie już 20 września!

Data wydarzenia: 20.9.2014

Rada Miejska Krotoszyna, Burmistrz Krotoszyna oraz Krotoszyński Ośrodek Kultury zapraszają na uroczyste otwarcie odnowionego Rynku. "Spotkajmy się!" już w sobotę 20 września o godz. 16.00 - Z tej okazji na Rynku odbędą się m.in. pokaz Zespołu Tańca Ludowego "Krotoszanie", koncerty zespołów: Sul JazzBand oraz Affabre Concinui a na koniec występ Andrzeja Cierniewskiego.

Szczegółowy program:

16.00 - Zespół Tańca Ludowego „Krotoszanie”
17.00 - pokaz fontanny dla dzieci
17.15 - Sul JazzBand
18.00 - część oficjalna (dotycząca rewitalizacji + przekazanie samochodów Policji)
19.00 - Affabre Concinui
20.00 - Andrzej Cierniewski
21.00 - pokaz fontanny wieczorny (w przerwie koncertu)

 

Zespół Tańca Ludowego KROTOSZANIE powstał w listopadzie 2001 roku. Działa przy Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. W zespole tańczy i śpiewa ponad 80 osób tworzących trzy grupy wiekowe. Na program artystyczny składają się tańce i przyśpiewki z okolic Krotoszyna, tańce i pieśni regionu wielkopolskiego, lubelskiego, kaszubskiego, tańce i śpiewy górali żywieckich oraz tańce narodowe (szczegóły w ofercie koncertowej tutaj). Tancerze występują w strojach krotoszyńskich, lubelskich, kaszubskich, górali żywieckich, szlacheckich i krakowskich.

Zespół koncertuje na wszelkich imprezach: biesiadach, festynach, przeglądach folklorystycznych, uroczystościach szkolnych, miejskich, powiatowych., ogólnopolskich, międzynarodowych. W roku 2002, 2004 i 2011 koncertował we francuskim Fontenay–le–Comte, w 2006 roku w Czechach. W 2007 roku brał udział w festiwalu "Roztańczona Europa" i "Sabałowych Bajaniach" w Bukowinie Tatrzańskiej. W maju 2008 roku reprezentował swoje miasto podczas wymiany kulturalnej w Brummen w Holandii, a w sierpniu tego roku w zaprzyjaźnionym z Krotoszynem miastem Bucak w Turcji. Od 28 sierpnia do 01 września zespół uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu w Szeged na Węgrzech. W sierpniu 2010 oraz w czerwcu 2012 roku w Międzynarodowym Festiwalu Folkowym - Eurofolk Marcali na Wegrzech. W 2010 tańczył na Międzynarodowym Festiwalu Balkan Folkfest w Kiten w Bułgarii. W 2011 zespół koncertował w mieście Dierdorf w Niemczech. W 2011 uczestniczył w Festiwalu Narodów Hamburg - Bergedorf w Niemczech. W sierpniu 2013 był uczestnikiem Festiwalu w Cazin w Bośni i Hercegowinie. Na II, IV i VI Prezentacjach Kultury Południowo – Zachodniej Wielkopolski – Gostyń 2002, Krotoszyn 2004, Opatówek 2006 otrzymał złote medale. W 2010 roku uczestniczył w warsztatach folklorystycznych tańców kaszubskich w Kartuzach. Podczas Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej — Brzeziny 2006, 2010, 2012 otrzymał jedną z głównych nagród. W 2012 Krotoszanie wystąpili w konkursie tanecznym Dance Meeting i w kategorii "jeden styl" zdobyli I miejsce. W 2013 brał udział w warsztatach folklorystycznych w Cieszynie ucząc się tańców Śląska Cieszyńskiego.

Kierownikiem artystycznym, organizacyjnym, instruktorem i choreografem jest Arletta Polańska.

SUL-JAZZBand istnieje od 2010 roku. Założycielem zespołu jest Mariusz Kaźmierczak, który "skleił" muzyków z Sulmierzyc oraz Krotoszyna tworząc jazzowy projekt. W repertuarze zespół posiada zarówno standardy jazzowe jak i muzykę filmową m.in. "Gang Olsena". SUL-JAZZBand swoją grą uświetnia koncerty plenerowe, klubowe, imprezy okolicznościowe oraz firmowe.

W skład zespołu wchodzą:

Mariusz Kaźmierczak - klarnet

Krystian Błaszczyk - trąbka

Jan Januszkiewicz - puzon

Eugeniusz Ptak - akordeon

Marek Karolczak - bas

Bartek Błaszczyk - perkusja

 

AFFABRE (CONCINUI) - The Chamber Singers - zespół wokalny śpiewający a cappella, został założony w 1983 r. w Poznaniu. Członkowie Zespołu są wychowankami dwóch znanych poznańskich chórów chłopięco-męskich S.Stuligrosza i J.Kurczewskiego. Zespół koncertuje w największych ośrodkach kulturalnych kraju, a także poza jego granicami (Algieria, Anglia, Austria, Belgia, Białoruś, Chiny, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Japonia, Kanada, Korea Płd., Liban, Niemcy, Rosja, Stany Zjednoczone, Szkocja, Szwajcaria, Tajwan, Turcja, Ukraina, Watykan, Włochy). Zespół inaugurował Tarnowski Tydzień Talentów (1987), Poznańską Wiosnę Muzyczną (1989), Festiwal Muzyki w Łańcucie (1991), Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans”(1996); występował podczas wielu Festiwali muzycznych w Polsce i za granicą m.in. na Festiwalu Al Bustan w Libanie oraz Schleswig-Holstein w Niemczech. Był gościem Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (1997). Wielokrotnie występował podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.

W 1988 r. został laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Gorycji (Włochy) w kategorii zespołów kameralnych, a w 1994 laureatem II nagrody XLII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Arezzo (Włochy). W sierpniu 2008 roku Affabre Concinui wystąpił na Festiwalu w Edynburgu (Szkocja), gdzie jako jeden z nielicznych wykonawców zdobył najwyższą notę przyznawaną przez recenzentów festiwalowych. W 1987 roku redakcja „Głosu Wielkopolskiego” przyznała Zespołowi medal Młodej Sztuki.

Zespół reprezentował kraj na Wystawach Światowych EXPO w Sewilli (1992), Hanowerze (2000) i w Aichi (2005), podczas Festiwalu Kultury Polskiej na Tajwanie, Tygodniach Kultury Polskiej w Pekinie i Algierze, na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos oraz na koncertach podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. Affabre zarejestrował wiele programów radiowych i telewizyjnych dla stacji polskich i zagranicznych.

W 1991 roku Zespół nagrał pierwszą płytę kompaktową z muzyką polskiego renesansu dla francuskiego dystrybutora Harmonia Mundi, wysoko ocenioną przez krytyków specjalistycznego miesięcznika „Diapason”. Od tego momentu powstają kolejne płyty (CD i DVD) zawierające repertuar zespołu, który obejmuje ponad 300 utworów, począwszy od muzyki renesansu po muzykę współczesną, kolędy polskie i różnych narodów oraz żarty muzyczne i utwory orkiestrowe – ze znakomitą imitacją instrumentów muzycznych. Wśród kompozytorów tego repertuaru znajdują się m.in.: G.P.da Palestrina, B.Pękiel, Wacław z Szamotuł, T.Tallis, Orlando di Lasso, T.Morley, F.Schubert, R.Schumann, F.Chopin, St.Moniuszko, F.Poulenc, K.Penderecki, K.Dębski. Dużą część repertuaru Affabre Concinui stanowią przeboje rozrywkowe XX w. Świetnie zaaranżowane, wiernie oddają klimat oryginalnych wykonań z lat 50., 60., 70. i entuzjastycznie przyjmowane są przez publiczność podczas koncertów Zespołu.

Nazwa affabre concinui wywodzi się z łaciny i oznacza ”idealnie współbrzmiąc”, co jest artystycznym credo Zespołu.

W skład zespołu wchodzą:

Robert Hylla - kontratenor

Leszek Marciniak - kontratenor

Przemysław Czekała - tenor

Piotr Lewandowski - baryton

Piotr Dziurla - bas

Artur Hoffmann - bas

 

Andrzej Cierniewski to przede wszystkim dojrzały Artysta, obdarzony silnym, ciepłym charakterystycznym głosem. Znany z doskonałego warsztatu wokalnego, a także z tego, że każdy swój koncert, traktuje jako ten najważniejszy, dając z siebie podczas występów wszystko - o czym mieli okazję przekonać się ci, którzy choć raz byli słuchaczami jego licznych w ostatnich latach koncertów. Jest to Artysta wszechstronnie utalentowany. Przede wszystkim śpiewa ale i komponuje wiele swoich utworów. Muzyka i śpiew zawsze były dla niego największą pasja, miłością, która pochłaniała jego serce, myśli i czas. Gdy odkrył, że obok muzyki jej trafnym dopełnieniem jest poezja, zaczął się w niej rozczytywać i to właśnie ona była w jego początkach rozwoju muzycznego inspiracją do komponowania.

Andrzej Cierniewski już jako nastolatek rozpoczął młodzieńczą karierę piosenkarską. Nigdy nie ukrywał swoich marzeń aby zostać cenionym artystą. Stąd spędzał wiele czasu aby rozwijać swój talent wokalny jak również kompozytorski, co dało swoje pierwsze efekty stworzeniem własnego repertuaru i pierwszego autorskiego recitalu pt. „Andrzej i jego piosenki”. Program był oparty o własne kompozycje do wierszy polskich poetów jak również wielką Jego próbą sceniczną a także możliwością szkolenia warsztatu wokalnego oraz zdobywania szlifu artystycznego do przyszłej kariery. Ten okres to także udział w niemal wszystkich ówczesnych festiwalach i konkursach piosenkarskich, w których wielokrotnie był ich nie tylko laureatem ale i zwycięzcą. Po uzyskaniu weryfikacji piosenkarza rozpoczyna współpracę z „Estradą Poznańską”. To również czas prezentacji przez Polskie Radio pierwszych jego nagrań. Stojąc u progu zawodowej kariery wokalnej, rozpoczyna przygotowania do nagrania swojej pierwszej profesjonalnej solowej płyty. W 1977 roku muzyczne plany Andrzeja Cierniewskiego przerywa decyzja o wyjeździe do USA, gdzie już następnego dnia zawiera kontrakt na występy w jednym z najbardziej znanych klubów polonijnych. Szybko uzyskuje wśród ówczesnej Polonii popularność. Błyskawicznie staje się cenionym Artystą w najbardziej ekskluzywnych klubach Polonijnych w USA. Występuje w New Jersey, New York i Chicago. Po dwóch latach występów w Klubach Chicagowskich – ku zaskoczeniu wszystkich fanów - postanawia zawiesić na ponad dwadzieścia lat swoją działalność artystyczną. W 1999 roku będący z wizytą w USA Marek Gaszyński i Nina Terentiew, z powodzeniem przekonują Andrzeja Cierniewskiego do powrotu na Polską scenę muzyczną.

Pierwszy jego sukces to występ w konkursie Country w Mrągowie. Potem propozycje występów w programie telewizyjnym „I ty możesz zostać świętym Mikołajem” następnie udział w wielkim Milenijnym Sylwestrze Telewizyjnym, a w kilka dni później w „Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy”. Bardzo szybko zostaje doceniony przez wielu producentów telewizyjnych i radiowych. W między czasie Polskie Radio postanawia wydać Jego nagraną wcześniej i wydaną w Stanach Zjednoczonych płytę „Znasz – li ten kraj”, która podobnie jak i w Polonii staje się popularna w kraju, a Jego piosenki takie jak tytułowa „Znasz – li ten kraj”, „Słodka Karolina” czy zwyciężczyni z Mrągowa „Mam dzisiaj dobry dzień” zyskują uznanie i są codziennym materiałem dobrych rozgłośni radiowych. Na zapotrzebowanie TV Polonia, Telewizja Polska realizuje w 2000 roku pierwszy Jego wielki, telewizyjny recital w Studio Lutosławskiego, który w konsekwencji powoduje, iż nie tylko repertuar ale i Jego walory artystyczne zostają coraz bardziej rozpoznawalne.

Następne lata Artysty to okres przygotowywania się do pierwszej wielkiej komercyjnej płyty, która w konsekwencji zostaje wydana przez firmę fonograficzną Uniwersal Polska i nosi tytuł „Albo on albo ja”. To również czas, gdy Artysta ten staje się coraz częstszym gościem wielu dobrych programów telewizyjnych i radiowych. Doceniany przez Polskie Radio otrzymuje zaproszenie do wielkiej trasy koncertowej (52 koncerty) bardzo ówcześnie popularnego „Lata z radiem”, w której jest jedną z dwóch stałych gwiazd. W 2002 roku Telewizja Polska TVP 2 organizuje w Jego mieście urodzenia, w Krotoszynie, gigantyczny, widowiskowy, pełen rozmachu koncert. Artysta staje się coraz bardziej popularnym i poszukiwanym wykonawcą. Dwa lata później Telewizja Polska TVP 2 realizuje i nagrywa największy dotychczas koncert Artysty pt. „Andrzej Cierniewski symfonicznie” z udziałem Filharmonii Rzeszowskiej, chóru oraz z ponad dwudziestoma najlepszymi muzykami w Polsce. Podobnie jak wcześniejsze i ten koncert staje się cenionym i wielokrotnie emitowanym w Telewizji Polskiej. Do pełnego dorobku fonograficznego należy dodać również nagraną w 2003 roku płytę Artysty pt. „Posypało śniegiem”.

Repertuar Andrzeja Cierniewskiego to przede wszystkim piosenki o miłości, o relacjach międzyludzkich. Dla wielu Artysta ten słusznie kojarzony jest z twórczością poświęconą tęsknocie emigranta za ojczystym krajem ale i z muzą opatrzoną piękną nutą słowiańską. Utwory Andrzeja Cierniewskiego to przede wszystkim tematyka bardzo dojrzała a jednocześnie uniwersalna, w której to każdy ze słuchaczy jest w stanie odnaleźć cząstkę siebie bowiem słowa, które wyśpiewuje są dokładnie przemyślane, dobrane i wyartykułowane muzycznie. Andrzej Cierniewski znany jest w środowisku artystycznym jako profesjonalista oraz że współpracuje wyłącznie z najlepszymi. Na jego płycie można usłyszeć utwory skomponowane przez czołówkę polskich kompozytorów, takich jak np: Robert Janson, Romuald Lipko, Marcin Nierubiec, Janusz Piątkowski, Filip Siejka, Marek Sośnicki. Słowa do muzyki najczęściej pisze Marek Gaszyński, Ewa Rakowska, Marek Sośnicki, Daniel Wyszogrodzki ale również Ryszard Kunce, Andrzej Mogielnicki, Bogusław Nowicki.

Data publikacji: 15.09.2014

Źródło: oficjalna strona Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: wielkopolskie
Krotoszyn, Rynek

Organizatorzy

Krotoszyński Ośrodek Kultury, Urząd Miejski w Krotoszynie

KOK / dyr. Wojciech Szuniewicz - tel./fax 62/ 725 20 17, kom. 509 282 971

Galeria

"Spotkajmy się!" - Uroczyste Otwarcie Rynku w Krotoszynie już 20 września!
"Spotkajmy się!" - Uroczyste Otwarcie Rynku w Krotoszynie już 20 września!
"Spotkajmy się!" - Uroczyste Otwarcie Rynku w Krotoszynie już 20 września!
"Spotkajmy się!" - Uroczyste Otwarcie Rynku w Krotoszynie już 20 września!
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter