Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Wystawa ekslibrisów Zbigniewa Osenkowskiego z kolekcji Józefa Zdunka

Data wydarzenia: 5.9-3.10.2014

Galeria REFEKTARZ zaprasza na wystawę ekslibrisów Zbigniewa Osenkowskiego z kolekcji Józefa Zdunka. Wernisaż odbył się w piątek 5 września 2014 r. o godz. 18.00 (parter budynku muzeum, ul. Mały Rynek 1) a wystawę można oglądać do piątku 3 października.

Na wystawie w Refektarzu jest prezentowanych 190 ekslibrisów w kolejności opus, tj. według numerowanej kolejności pierwszych wydań ekslibrisu, oraz 10 grafik świąteczno-noworocznych tzn. „P.W” - Pour Feliciter.

ZBIGNIEW OSENKOWSKI

Zbigniew Osenkowski ukończył Politechnikę Krakowską. Na tej uczelni uzyskał tytuł magistra inżyniera o specjalności budowa samochodów i ciągników. W 1974 r. ukończył Studium Wzornictwa Przemysłowego zorganizowanego przez Instytut Wzornictwa i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Ponad 40 lat pracował jako specjalista konstruktor, stylista w biurze konstrukcyjnym oraz na wielu stanowiskach kierowniczych w fabryce autobusów Autosan w Sanoku.

Od wielu lat uprawia rysunek i grafikę oraz malarstwo; twórczością ekslibrisową zajmuje się od 1980 r. Ma w swoim dorobku ponad 1300 prac wykonanych różnymi technikami, ekslibrisów około 900. Jego grafiki to: linoryty, drzeworyty, miedzioryty, serigrafia. Tematyka rysunku na ekslibrisach to najczęściej architektura drewniana, a także kobieta, góry, sztuka, numizmatyka.

Jest grafikiem wysoko cenionym zarówno w Polsce, jak i za granicą, zdobył wiele medali i wyróżnień. Uczestniczył w ok. 200 wystawach w wielu krajach, m. in. w Argentynie, Chinach, Kazachstanie, Meksyku oraz w większości krajów europejskich. Miarą międzynarodowego sukcesu twórcy jest zamieszczenie jego biogramu, wykazu opus i reprodukcji 30 ekslibrisów w encyklopedii wydanej w 2004 r. w Portugalii "Comtemporary international Exlibris Artists". Jego ekslibrisy znaleźć można w kilkunastu znaczących kolekcjach publicznych, np. w Bibliotece Narodowej w Warszawie, Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych. Jest organizatorem i kuratorem Galerii Ekslibrisu przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku, komisarzem wielu konkursów, wystaw indywidualnych i wystaw tematycznych. Jest autorem publikacji książkowych i graficznych, m.in.. "Zagórz nad Osławą. Z dziejów miasta i gminy". Wielokrotnie nagradzany za działalność na rzecz rozwoju i upowszechnienia kultury, a także za twórczość graficzną.

Pasją Zbigniewa Osenkowskiego są podróże. Zwiedził Austrię, Bułgarię, Chiny, Czechy, Francję, Irlandię, Litwę, Niemcy, Rosję, Rumunię, Słowację, Włochy. Z podróży krajowych i zagranicznych przywiózł tysiące zdjęć.

Józef Zdunek

Data publikacji: 08.09.2014

Źródło: oficjalna strona Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: wielkopolskie
Krotoszyn, ul. Mały Rynek 1

Organizatorzy

Krotoszyński Ośrodek Kultury

Beata Ulbrych - tel. 509 282 972

Galeria

Wystawa ekslibrisów Zbigniewa Osenkowskiego z kolekcji Józefa Zdunka
Wystawa ekslibrisów Zbigniewa Osenkowskiego z kolekcji Józefa Zdunka
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter