Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Sandomierska nekropolia. Cmentarz Katedralny w fotografii Ewy Sierokosz.

Data wydarzenia: 5.10.2012-16.3.2013

Wystawa przygotowana została z okazji 220. rocznicy założenia Cmentarza Katedralnego. Cmentarz Katedralny w Sandomierzu jest jedną z najstarszych pozamiejskich nekropolii w Polsce. Założony został w 1792 roku jako cmentarz Parafii Kościoła Kolegiackiego p.w. NMP w Sandomierzu, która w 1818 roku otrzymała tytuł katedry. W 1934 roku biskup Włodzimierz Jasiński przeniósł parafię z katedry do kościoła św. Józefa, co spowodowało przejście cmentarza pod zarząd nowo ustanowionej parafii, ale nazwa cmentarza pozostała bez zmian.

Na Cmentarzu Katedralnym zachowało się ponad 300 zabytkowych nagrobków. Najstarsze pochodzą z 1804 i 1806 roku. W północno-zachodniej części sandomierskiej nekropolii, oddzielonej od cmentarza rzymskokatolickiego czytelną po dzień dzisiejszy alejką usytuowana jest kwatera prawosławna, niegdyś będąca odrębnym cmentarzem, na który prowadziło osobne wejście. Decyzją z dnia 17 października 1989 roku Cmentarz Katedralny został wpisany do rejestru zabytków i jest świadectwem dziejów historycznych oraz kulturalnych miasta i Sandomierszczyzny. Spoczywa na nim wiele pokoleń.

Ewa Sierokosz – artystka fotografik Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej. Urodziła się w Sandomierzu. Kontynuuje fotograficzną tradycję rodzinną od 1972 roku. Jest współzałożycielem Sandomierskiego Towarzystwa Pasjonatów Fotografii. Autorka wielu wystaw organizowanych w kraju i zagranicą.

Data publikacji: 05.12.2012

Źródło: Organizator

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: świętokrzyskie
Sandomierz, Zamkowa 12

Organizatorzy

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

27 - 600 Sandomierz
ul. Zamkowa 12
sekretariat@zamek-sandomierz.pl
www.zamek-sandomierz.pl

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter