Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Od Art Brut do Art Naive

Data wydarzenia: 21-30.6.2013

Gromadzona od ponad 10 lat, nie jest tylko zwykłą kolekcją. Kryją się za nią ludzkie historie, niezwykłe podróże i - pielęgnowane latami - przyjaźnie z artystami. Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na pierwszą retrospektywną wystawę kolekcji Andrzeja Kwasiborskiego.

Wernisaż rozpocznie się 21 czerwca o godz. 18 w Domu Darmstadt. Na kolekcję AK składają się na nią prace takich artystów jak:

Renata Bujak, Henryk Żarski, Tomasz Sitkowski, Marek Świetlik, Adam Dembiński, Włodzimierz Rosłon, Roman Rutkowski, Krzysztof Wiśniewski, Bogdan Ziętek, Maria Wnęk, Tomasz Jezierzański, Tadeusz Głowala, Mikołaj Blachowski, Genowefa Magiera, Adam Niedzgorski, Radosław Pytelewski, Władysława Irańska, Mirosław Śledź, Piotr Jan Bedyński, Damian Rebelski, Paweł Garncorz, Władysław Wałęga, Erwin Sówka, Józef Chełmowski, Władysław Luciński, Jerzy Sewina, Marianna Razik, Wiktor Chrzanowski, Wanda Krawczuk, Jan Nowak, Eugeniusz Brożek.

Andrzej Kwasiborski, płocczanin, jest jednym z największych amatorów sztuki brut i naiwnej w kraju. Jednym z nielicznych kolekcjonerów, których nie interesuje wyłącznie gromadzenie prac, ale również promocja jej twórców w Polsce i za granicą oraz ich los. Jest w stałym kontakcie z artystami. Często ich odwiedza, pisze. Z wieloma - m.in. Erwin Sówka, Władysław Wałęga, Damian Rebelski - przyjaźni się od lat.

Jak sam podkreśla - samo zbieranie dzieł sztuki nie dawało mu pełnego zadowolenia. Dlatego od 2002 roku zaczął wydawać publikacje poświęcone autorom, których stałymi składowymi były: nota biograficzna, zdjęcie artysty i kilka reprodukcji. Samizdatowe wydawnictwa rozsyła do muzeów, galerii i ludzi związanych z branżą sztuki, by świat się dowiedział o istnieniu tych wspaniałych ludzi. Do dziś ukazało się 35 zeszytów samizdatowego wydawnictwa AK.

Choć prace z kolekcji AK są często prezentowane na wystawach krajowych, a ostatnio i za granicą to wystawa, pod przewrotnym tytułem, "Od Art Brut do Art Naive" jest pierwszą, retrospektywną ekspozycją w historii kolekcji.

Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny. Wystawa czynna jedynie do 30 czerwca

Data publikacji: 19.06.2013

Źródło:

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Miejsce wydarzenia


województwo: mazowieckie
Płock, Stary Rynek 8

Organizatorzy

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter