Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Maciej Kurak i Mariusz Libel | Wymiary utopii

Data wydarzenia: 14.7-8.9.2013

„(…) trzeba być l’enfant terrible, robić tak zwane utopijne projekty, żeby już dzisiaj budziły i budowały świadomość społeczną, po to, żeby jutro były rzeczywistością”.
Oskar Hansen w rozmowie z Czesławem Bieleckim, Pragmatyzm utopii, [w:] „Architektura”, nr 3/4 (1977), Warszawa

Czy Joseph Beuys jest ostatnim artystą, który dopuszcza myślenie utopijne w sztuce, a Oskar Hansen ostatnim architektem nowej rzeczywistości społecznej? Co się stało z rewolucyjnym podejściem do rzeczywistej zmiany status quo? Wymiary utopii to nasz pomysł na zdiagnozowanie źródeł niechęci do emancypacyjnego myślenia oraz prób odnalezienia współczesnej figury l’enfant terrible, które mogłyby wyzwolić w nas potrzebę zmiany.

Ten trzyletni projekt (2012–2014) jest przeglądem wystaw, działań i wydarzeń, które w swoim założeniu mają badać potencjał rewolucyjny i dekonstrukcyjny współczesnych artystów wizualnych. To próba odnalezienia powodów porażki nowoczesnych utopii oraz analiza źródeł niechęci współczesnych społeczeństw do poruszania się na grząskim gruncie nietrwałych teorii i myśli politycznych.

Maciej Kurak | Już!
Mariusz Libel | Wyższe dobro
Otwarcie: 14.07.2013 (niedziela), godz. 18
16.07–08.09.2013
Kuratorka: Lidia Krawczyk
Kuratorka działań kontekstualnych: Karolina Vyšata

Uczestnikami tegorocznej edycji Wymiarów utopiiMaciej Kurak i Mariusz Libel. Artyści wzięli na warsztat dwa aspekty pojęcia „utopia”. Pierwszy z twórców proponuje refleksję nad utopią miejsca – namysł nad ideą white cube, przestrzenią popularną w kontekście modernistycznej sztuki i konsumpcyjnego komfortu kolekcjonerów. Zestawiając ze sobą dwie rzeczywistości – idealną, bez skazy i nieładu, teoretycznie neutralną oraz ułomną, podatną na ciągłą zmianę dokonującą się pod wpływem czasu i działań człowieka, brudną i niedbałą – zadaje pytanie o to, która przestrzeń jest nam bardziej potrzebna; dzięki której przestrzeni sztuka stanie się bardziej żywa, a przez to bardziej skuteczna. Czy utopią jest zatem galeria bez problemów finansowych realizująca program na najwyższym poziomie, a przy tym wywołująca społeczną zmianę poprzez wyraźną rewolucyjną działalność, która kłóci się z wiodącymi programami politycznymi i społecznymi? Czy można mieć ciastko i zjeść ciastko?

Drugi artysta zaprezentuje bogate spektrum komunikatów, które są uwikłane w codzienność, wynikają z niej, a równocześnie stają się dystopią, ukazując pesymistyczną wizję bez szans na jakąkolwiek poprawę. Libel, podobnie jak Kurak, jest niechętny instytucjom kultury, traktując je jak miejsca tłumiące i wyciszające oddziaływanie sztuki i aktywność artysty, zamykające przez przypadkowym widzem i niepotrzebnie usakralniające przekaz. Ta brutalność ulicy jest dla niego ważna. Dlatego w Bunkrze Sztuki zobaczymy głównie wielkopowierzchniowe murale, które po zakończeniu wystawy zostaną zniszczone. Nie pozostanie żaden przedmiot, który mógłby przybrać formę kultową.

Maciej Kurak | Już! [więcej o wystawie]

Mariusz Libel | Wyższe dobro [więcej o wystawie]

Maciej Kurak (ur. 1972). Członek grupy artystycznej Wunderteam. Wraz z Maxem Skorwidrem współtworzy Galerię Niewielką. Prodziekan Wydziału Grafiki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest laureatem Grand Prix w konkursie Spojrzenia – Nagroda Fundacji Deutsche Bank (2005) oraz nagrody Paszport Polityki (2009). W 2010 roku był Ambasadorem Poznania Miasta-Gospodarza UEFA EURO 2012. Koordynuje projekt Poznań Galeria EURO, który jest skierowany do młodych artystów, mających pomysł na zagospodarowanie przestrzeni miejskiej.

Mariusz Libel (ur. 1978). Reprezentant urbanartu. Współzałożyciel Twożywa (1998–2011) – grupy złożonej z chłopaków okrzykniętych „moralistami ery konsumpcji”, atakującej miejską przestrzeń wyrazistymi i rozpoznawalnymi komunikatami wizualnymi w formie wlepek, szablonów, billboardów, wielkopowierzchniowych murali oraz plakatów. Współpracowali z wydawnictwami przy projektach druków (m.in. „Krytyka Polityczna”), tworzyli ilustracje prasowe („Gazeta Wyborcza”) oraz projekty netartowe. Obecnie Libel działa w pojedynkę, tworząc projekty z pogranicza poezji konceptualnej, ilustracji, murali, plakatów i akcji społecznych, realizując takie prace jak Morowe Panny (2012, dla Muzeum Powstania Warszawskiego), Ziemial (2011). Współtwórca projektu czy.sciec.pl, gdzie funkcjonuje pod pseudonimem Surdabs.

W Galerii – poza dwiema wystawami realizowanymi w ramach projektu – odbędą się również działania towarzyszące. Jakub Woynarowski przygotował dla nas wirtualny diagram Outopos skalujący nasze utopie i śledzący ewolucję tego pojęcia. Michał Frydrych na początku września zaprezentuje widzom Bunkra swoją najnowszą rzeźbę językową, która tylko formalnie pojawi się w holu Galerii. Ponadto w Przestrzeni Otwartej przez cały czas trwania wystawy będzie można zdiagnozować własne nastawienie do utopijnej rzeczywistości. Wykonując serię ćwiczeń, tworząc własny alfabet, będziemy mogli zbadać, czy jesteśmy utopijno-odporni czy raczej mamy naturę rewolucjonisty/rewolucjonistki. Również dzieci – wykonując serię zadań manualnych – będą mogły przyjrzeć się temu, czym jest utopia i jak „się ją je”.

12–14.07.2013 (piątek–niedziela), godz. 18 | Budować, mieszkać, myśleć! [więcej]

Jakub Woynarowski | Outopos [więcej]

Data publikacji: 27.06.2013

Źródło: materiały prasowe

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Miejsce wydarzenia


województwo: małopolskie
Kraków, pl. Szczepański 3a

Organizatorzy

Galeria Bunkier Sztuki

Galeria Bunkier Sztuki
+48 12 4221052
press@bunkier.art.pl

Galeria

Maciej Kurak i Mariusz Libel | Wymiary utopii
Maciej Kurak i Mariusz Libel | Wymiary utopii
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter