Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Wystawa malarstwa krakowskich artystek w Galerii Refektarz w Krotoszynie

Data wydarzenia: 18-25.11.2013

Galeria Refektarz Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury zaprasza 18 listopada 2013 r. o godz. 17:00 na wernisaż wystawy malarstwa Doroty Wypich i Anny Lesławy Płacheckiej - krakowskich malarek dotkniętych choroba psychiczną oraz spotkanie z Aleksandrą Kożuszek autorką książki "Radość odzyskana".

Wystawa wraz z szeregiem innych wydarzeń odbywa się w ramach odbywających się w Krotoszynie w dniach 18-22.11.2013 r. Wielkopolskich Dni Zdrowia Psychicznego o których więcej można przeczytać na oficjalnej stronie jednego z organizatorów Dni - Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie TUTAJ!

------------------------------

Dorota Wypich - od dziecka uwielbiała rysować, marzyła o studiach na Akademii Sztuk Pięknych na wydziale grafiki. Zabrakło jej jednak wiary we własne możliwości i zdecydowała się studiować italianistykę. Swoje zamiłowanie do sztuk plastycznych rozwijała przez całe życie. Jest wszechstronnie uzdolniona. Oprócz talentu plastycznego, ma zdolności muzyczne, gra na gitarze, śpiewa, pisze wiersze i piękne artykuły.

Jak sama mówi, choroba psychiczna dała jej szansę zrealizowania marzeń twórczych. Dzięki terapeutom trafiła na grupę malarską przy oddziale dziennym, prowadzoną przez profesjonalistkę - artystkę Małgorzatę Bundzewicz. Była to dla niej alternatywna Akademia Sztuk Pięknych, bez stresu i egzaminów. Artystka lubi rysunek czarno-biały, ale także akwarelę, która daje wiele możliwości zabawy kolorem i niezamierzone, ciekawe efekty. Rysuje realistycznie, jest to jednak ”realizm magiczny”, ponieważ lubi wplatać weń wytwory wyobraźni, senne marzenia i elementy zaskoczenia. W swojej twórczości łączy niezwykłą fantazję z subtelną wrażliwością, co stwarza specyficzny, charakterystyczny, trochę baśniowy styl.

Od wielu lat pełni funkcje redaktora naczelnego czasopisma „Dla nas”, który wydaje Stowarzyszenie Otwórzcie Drzwi w Krakowie.Różne formy jej twórczości (artykuły, wiersze i prace graficzne) z pewnością należą do najlepszych w każdym numerze. Ukazało się kilka tomików wierszy ilustrowanych przez Dorotę. Niedawno podjęła nowe wyzwanie, przyjęła propozycję Wydawnictwa Św. Stanisława i wykonała portrety świętych i błogosławionych, które znajdą się na okładkach serii „Świadkowie Chrystusa”. Artystka szuka ciągle nowych form wyrazu. Z upodobaniem szydełkuje i robi na drutach, a nawet wykonuje frywolitki - rodzaj koronki z wykorzystaniem specjalnej techniki.

Myślę, że możliwość wyrażania siebie w tak różny sposób i pielęgnowanie pasji pomogło Jej przezwyciężyć wiele kryzysów. Z pewnością myśl, że tworzy dla innych i przez swoją sztukę potrafi koić smutki i uspakajać dodawała jej zapału i energii do tworzenia nawet w najtrudniejszych chwilach.

------------------------------

Anna Lesława Płachecka - jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała na wydziale rzeźby i grafiki, ukończyła studia w 1982 roku ze złotym medalem. Brała udział w licznych wystawach na terenie Krakowa jak również za granicą. W swojej twórczości wyraża bogactwo przeżyć wewnętrznych wywołanych scenami z życia. Przetwarza i poddaje refleksji doświadczenia i obrazy, które jako bystra obserwatorka dostrzega w sposób intensywniejszy niż zwykli śmiertelnicy. Jej wrażliwość na piękno jest pogłębiona o świat dostępny osobom chorującym psychicznie. W swoich dziełach wyraźnie pokazuje jak zmieniał się jej nastrój, oddaje to szczególnie koloryt obrazów - od ciemnych, mrocznych połączeń barw - do jasnych, pełnych światła, które są charakterystyczne dla dzieł aktualnie powstających. Jej malarstwo i grafika nie przedstawiają tematu w sposób realistyczny, są raczej impresjami kolorystycznymi pełnymi zadumy i ciekawymi zestawieniami kształtów i figur. Nasycone są silnym ładunkiem emocjonalnym i przyciągają uwagę odbiorcy. Artystka przenosi swój zachwyt nad muzyką, spotkanymi ludźmi czy urokami miejsc, które mija, nie tylko na formy plastyczne.Bardzo chętnie wypowiada się w wierszach powstających spontanicznie pod wpływem wzruszeń i metafizycznych medytacji. Chociaż wiedzie życie samotne, aktywnie angażuje się w sprawy dużego grona przyjaciół. Misia - wierna suka - często gości w jej utworach poetyckich. W swojej twórczości wyraża wdzięczność Bogu za piękno świata rzeczywistego i dar dzielenia się jego przeżyciem poprzez sztukę.

Oto jeden z wierszy Anny:

I tylko łza
Co gdy muzyka
Czarownie brzmi dziś
Tak nagła
Otula i przybliża
Samą szlachetność
Tych lat
Pięknych
Tak trwają we mnie
Przychodzą w snach
Popołudniem
O zmierzchu
Gdy cicha mgła
Jesiennego wieczoru
Przynosi ukojenie

------------------------------

Aleksandra Kożuszek o sobie:

Jestem absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego wydziału muzykologii. Pracowałam jako nauczyciel w szkołach podstawowych w Krakowie i w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia we Wrocławiu. Chorowałam psychicznie od 1978 roku. Czterokrotnie byłam hospitalizowana na oddziale zamkniętym w klinice krakowskiej. Od 1985 roku - kiedy wyszłam za mąż, mieszkam we Wrocławiu. Ponad 15 lat zmagałam się z chorobą. Otrzymałam wsparcie od męża, rodziny, przyjaciół, ale też w środowisku zawodowym spotkałam się z życzliwością i zrozumieniem.
Od ok. 20 lat czuję się dobrze i jestem postrzegana jako osoba w pełni zdrowa. W 2011 roku prezentowałam swoje świadectwo na Forum Psychiatrii środowiskowej we Wrocławiu. Od tego czasu angażuję się w różne formy pomocy osobom chorującym psychicznie.

Od maja tego roku wspólnie z psychologiem - Aleksandrą Karaszewską prowadzę Warsztaty Export poprzez doświadczenie (EX-IN). Grupa osób po kryzysach psychicznych uczestniczy w tych zajęciach aby pozytywnie wykorzystać swoje trudne przeżycia, a także umocnić swoje dobre samopoczucie. Chcę pomagać innym, pokazując im, że pełne wyzdrowienie jest możliwe.

------------------------------

Organizatorami są: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Krotoszynie, Fundacja Concordia, Zakład Aktywności Zawodowej "Siedem" w Koźminie Wlkp., Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Psyche" w Krotoszynie, Starostwo Powiatowe w Krotoszynie oraz Krotoszyński Ośrodek Kultury - Galeria Refektarz.

 

Data publikacji: 15.11.2013

Źródło: oficjalna strona Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury (KOK)

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: wielkopolskie
Krotoszyn, Mały Rynek 1

Organizatorzy

Krotoszyński Ośrodek Kultury, Galeria Refektarz KOK, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie

KOK - Beata Ulbrych - tel. 509 282 972

PCPR w Krotoszynie - tel. (62) 722 88 91, (62) 505 82 13, (62) 505 82 14

e-mail: pcpr@krotoszyn.pl

 

 

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter