Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Wystawa "MAKOM. Dani Karavan. Esencja miejsca"

Data wydarzenia: 27.6-20.9.2015

 Makom znaczy po hebrajsku „miejsce”. To słowo to zarazem klucz do rozumienia sztuki Daniego Karavana. Miejsce jest bowiem dla artysty punktem wyjścia, inspiracją, jednocześnie kontekstem i materią dzieła zarówno w przestrzeni naturalnej, jak i w przestrzeni miejskiej, galeryjnej bądź muzealnej.

 Dani Karavan to izraelski artysta urodzony w Tel Awiwie w rodzinie galicyjskich emigrantów, którzy w latach dwudziestych XX wieku przyjechali do Palestyny, aby wspólnie z innymi kłaść podwaliny pod przyszłe państwo żydowskie. Edukację artystyczną pobierał między innymi w założonej w 1906 roku przez Borysa Schatza Akademii Sztuki i Wzornictwa Bezalel. Uczelnia ta w pierwszym okresie swojego istnienia skupiała się przede wszystkim na zdefiniowaniu, czy raczej stworzeniu narodowej sztuki izraelskiej, próbując łączyć wpływy wszystkich kultur, jakie reprezentowali przybywający do Palestyny osadnicy. Również w projektach Karavana wielokrotnie można dostrzec inspiracje lokalnymi kulturami.

Karavan tworzy swoje dzieła w oparciu o konkretny krajobraz (miejski bądź naturalny). Jego pomniki są niejako formami para-architektonicznymi, pozwalającymi na poruszanie się wśród (lub wewnątrz) poszczególnych elementów, zachęcającymi odbiorców do udziału w „tworzeniu” całej konstrukcji.

Do jego najsłynniejszych dzieł należą:
Negev Monument czyli Pomnik Brygady Negev w Beer Szewie, to pierwsza wielkoskalowa praca Karavana, określana przez niego samego jako idiom jego twórczości. Betonowa struktura współgra z otaczającą ją pustynią, a dodatkowego efektu dostarczają organy wiatrowe.

Wymowa pomników tworzonych przez artystę często związana jest z tematami tolerancji, pokoju i poszanowania praw człowieka. Droga Praw Człowieka w Norymberdze i Droga Pokoju na granicy izraelsko-egipskiej to dwa dzieła bazujące na podobnej koncepcji i wyrażające podstawowe wartości którym hoduje Karavan. W obu tych założeniach podstawową osią jest linia wyznaczana przez potężną kolumnadę.

Oprócz prac typu site-specific Karavan ma na swoim koncie szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych, wśród których na szczególną uwagę zasługują: Makom (herb. Miejsce, zaprezentowana w 1982 roku w Tel Aviv Museum of Art oraz Kunsthalle w Baden-Baden), Environment dla pokoju (przedstawiona na Biennale w Wenecji w 1976 roku) czy instalacja Kadish – Requiem dla Sabry. To ostatnie dzieło szczególnie nawiązuje do „korzeni” samego artysty, ponieważ tym mianem określa się Żydów urodzonych i wychowanych na terenie Palestyny. Na uwagę zasługuje jeszcze inna wyjątkowa praca, zatytułowana Modlitwa o pokój Jerozolimy – monumentalna dekoracja ścienna umieszczona w głównej Sali obrad izraelskiego Knessetu.

Więcej informacji:
http://mck.krakow.pl/wystawy/makom-dani-karavan-esencja-miejsca

Data publikacji: 30.06.2015

Źródło: http://mck.krakow.pl

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: małopolskie
Kraków, Rynek Główny 25

Organizatorzy

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

http://mck.krakow.pl

facebok.com/mckkrakow

Galeria

Wystawa "MAKOM. Dani Karavan. Esencja miejsca"
Wystawa "MAKOM. Dani Karavan. Esencja miejsca"
Wystawa "MAKOM. Dani Karavan. Esencja miejsca"
Wystawa "MAKOM. Dani Karavan. Esencja miejsca"
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter