Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Wystawa Twarze Ojców Pustyni

Data wydarzenia:

 W ramach roku pustyni zapraszamy na wystawę prac

 Tomasza Jastrzębskiego Twarze Ojców Pustyni
Sala Petrus Wielkiej Ruiny
Wystawa czynna od 21 września do 30 listopada 2015
Wstęp wolny

 Wizerunki Ojców Pustyni znamy głównie z ikon i nielicznych fresków. Ich twarze podlegające ikonicznym kanonom, są nie naturalistyczne i w pewnym sensie nieruchome.

Cykl ośmiu portretów Ojców pustyni, jest próbą odkrycia ich ludzkiej twarzy. Obrazy nawiązują wprost do ikon zachowując układ en face oraz greckie napisy umieszczone w górnych narożnikach. Jednak sama postać przedstawiona jest w zupełnie odmienionej formie. Nieco urealnione oblicza świętych w odróżnieniu od ikonicznych przedstawień, cechują się wyraźnymi rysami twarzy, a na ustach nieraz możemy dopatrzeć się uśmiechu.

Święci Ojcowie nawiązują kontakt wzrokowy z widzem, co nie pozwala mu na pozostawanie względem nich obojętnym, lecz skłania do chociażby poczucia sympatii, czy pewnego rodzaju respektu.

Prezentowany cykl obrazów przełamują dwa spośród nich: Antoniego Wielkiego oraz Pachomiusza, wyróżniające się zdecydowanie większym formatem, jak i odejściem od wcześniej wspomnianej bezpośredniej inspiracji ikoną. Tu twarze są wykadrowane, co pomaga wejść w jeszcze głębszą i bardziej intymną relację. Ojcowie ci reprezentują dwa główne kierunki chrześcijańskiego monastycyzmu tj. anachoretyzm i cenobityzm.

Antoni jako jedyny spogląda w ziemię, podczas gdy Pachomiusz obdarza odbiorcę subtelnym uśmiechem. Antoni ma tajemniczo oświetloną twarz, jednak zewsząd otoczony jest mrokiem, Pachomiusz natomiast serdecznym spojrzeniem wzbudza wrażenie ojcowskiej troski.

Wszystkie postaci namalowane są w czerni i bieli, co jest ulubioną techniką artysty. Pozwala to widzowi w pełni skupić się na treści, a uzyskane dzięki temu silne kontrasty, podkreślają swoisty klimat obrazów. Kolor został użyty jedynie do wypełnienia tła, obok brązu i ugru mamy również zieleń, czy róż. Mimo to można stwierdzić pewną kolorystyczną monotonię, co ma swój symboliczny wymiar nawiązujący do monotonni pustynnego krajobrazu.

O artyście:

Tomasz Jastrzębski - urodzony w Siedlcach w 1990 roku. Absolwent filozofii, oraz grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z grafiki artystycznej przygotował w pracowni Prof. Andrzeja Węcławskiego. Malarstwa uczył się w pracowni Prof. Zdzisławy Ludwiniak. Swoje prace prezentował na zbiorowych wystawach studenckich, „Wystawie struktur wizualnych” w Galerii Przy Kozach w Warszawie. Brał udział w licznych aukcjach młodej sztuki, oraz sztuki współczesnej m.in. w Desie Unicum, oraz Wrocławskim Domu Aukcyjnym DNA.

Data publikacji: 18.09.2015

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Cena biletu normalnego

Wstęp wolny

Miejsce wydarzenia


województwo: małopolskie
Kraków, Benedyktyńska 37
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter