Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

WYSTAWA "Via regia - szlak wędrówki gatunków" w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu - 2 lipca 2013 - styczeń 2014

Data wydarzenia: 2.7.2013-16.1.2014

Wiedzieliście, że jednym z najsłynniejszych nosorożców była swego czasu Clara? Została nawet uwieczniona na kilku obrazach: Jana Wandelaara „Nosorożec Clara” z 1742, Jeana-Baptiste Oudry’ego „Nosorożec Clara w Paryżu” z 1749 czy Pietra Longhi’ego „Nosorożec” z 1751.

Zwierzę było między innymi jedną z głównych atrakcji karnawału w Wenecji w roku 1751. Jest to „Prawdziwy portret nosorożca” – jak głosi afisz w dalszym planie obrazu Pietra Longhi’ego. Clara była atrakcją i swoistą gwiazdą. Jej właściciel pokazywał ją we wszystkich stolicach europejskich. Odwiedziła też Polskę, była w Warszawie i Krakowie. Co więcej podróżowała też szlakiem „via regia”.

„Via regia” to Droga Królewska lub inaczej Wysoka Droga, która wykształciła się w Europie jako trakt handlowy i szlak przemarszów wojsk. Od średniowiecza łączyła, i po dziś dzień łączy, wschód i zachód kontynentu. W szerokim rozumieniu rozciąga się od Hiszpanii (Santiago de Compostela) aż po Ukrainę (Kijów). Wystawa „Via regia – szlak wędrówki gatunków”, która trwa w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, dotyczy odcinka pomiędzy Frankfurtem nad Menem (Niemcy), a Wrocławiem (Polska) i dalej również Krakowem. Warto zaznaczyć, że Bytom był i jest jednym z istotnych miast na tym trakcie.

Wędrując przez równiny i wyżyny, wystrzegając się pasm Średniogórza Niemieckiego i Karpatów oraz dolin rzek, człowiek świadomie i nieświadomie przewoził rośliny, zwierzęta i mikroorganizmy. Wywierały one wpływ na krajobraz i życie mieszkańców krain położonych na szlaku. Ta wędrówka trwa także dziś, kiedy w podobny sposób pojawiają się u nas nowe gatunki roślin, grzybów i zwierząt.

Wystawa, jak przystało na ekspozycję opowiadającą o szlaku wędrówki gatunków, ma charakter wędrowny. Przygotowana przez Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz odwiedza różne muzea w Niemczech i w Polsce. Teraz zawita w Bytomiu.

 

Czas trwania wystawy: 02.07.2013-styczeń 2014 r.

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. gmach główny

Komisarz: Roland Dobosz

Data publikacji: 20.06.2013

Źródło: Muzeum Górnośląskie

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Miejsce wydarzenia


województwo: śląskie
Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 2

Organizatorzy

Muzeum Górnośląskie

pl. Jana III Sobieskiego 2
41-902 Bytom
tel./fax: +48 32-281-82-94;
+48 32-281-34-01
e-mail: sekretariat@muzeum.bytom.pl

Galeria

WYSTAWA
WYSTAWA
WYSTAWA
WYSTAWA
WYSTAWA
WYSTAWA
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter