Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

"BYLIŚMY TU" - WYSTAWA w 70. rocznicę likwidacji getta białostockiego, sierpień 2013 r.

Data wydarzenia: 26.7-31.10.2013

WYSTAWA w 70. rocznicę likwidacji getta białostockiego, sierpień 2013 r. Przygotowana przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku.

Zapraszamy na wernisaż 26 lipca 2013 r.
część I o godz. 17:00

w salach białostockiego Ratusza, Rynek Kościuszki 10
część II o godz. 19:00
w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, ul. Odeska 1.

Wystawa wychodzi poza mury Muzeum. Naszą opowieść umiejscowiliśmy też w przestrzeni miasta. Prowadzimy widza od Ratusza, przez Rynek Kościuszki, Suraską, Plac Uniwersytecki do Opery.

BYLIŚMY TU - tytuł wystawy jest zamierzonym zwróceniem się do współczesnych mieszkańców Białegostoku. Byliśmy tu, jednoznacznie oznacza, że białostoccy Żydzi nie byli przybyszami. Oni współtworzyli Białystok.
Pierwsza część wystawy, prezentowana w Ratuszu, to opowieść o dawnym, nieistniejącym już mieście. Jest podzielona na sekwencje – Dom, Ulica, Synagoga. W sposób symboliczny, umowny, wprowadza widza w realia miasta sprzed dziesiątków lat. Aranżacja wystawy pozwala uruchomić wyobraźnię. Stwarza wrażenie, że i my jesteśmy w tamtym świecie. W domu przeglądamy rodzinne albumy ze starymi fotografiami. Podpatrujemy przez okna mieszkańców Suraskiej, Kupieckiej, Żydowskiej czy Rabinackiej. Mijając nieistniejące już kamienice idziemy białostockimi ulicami. Zaglądamy do sklepów, warsztatów. Centrum tamtego miasta nasycone było nieprzeliczoną masą sklepików, warsztatów. Pełne było zgiełku i codziennej krzątaniny. Miało niepowtarzalny charakter. Tu powstawały fortuny Zabłudowskich, Gordonów, Nowików czy Tryllingów. Na Rynku Kościuszki funkcjonowało blisko 500 sklepików. W samym Ratuszu było ich niemal 120. Handlowano wszystkim. Od galanterii po samochody. Od pierza po żelazo.
Miał też tamten Białystok świat mistyczny. Świat synagog. W mieście było niemalże 80 bożnic i domów modlitwy. Jedne były niewielkie, wręcz licho wyglądające. Inne, jak wielka synagoga na Schulhofie czy Pułkowa przy Sienkiewicza, monumentalne. To one porządkowały układ przestrzenny miasta. To z nimi związani byli wybitni białostoccy rabini: Halpernowie, Fajans, który witał Józefa Piłsudskiego, Rozenman, który cieszył się szacunkiem wszystkich białostoczan.
Druga część wystawy to świadectwo Zagłady. Plansze ustawione na Rynku Kościuszki, Suraskiej , Placu Uniwersyteckim i Kalinowskiego dokumentują dramat Białegostoku z lat 1941 – 1943. To kres polsko – żydowskiego miasta. Wzdłuż ulicy Kalinowskiego, przed wojną rozciągał się cmentarz żydowski zwany rabinackim. Dziś na jego zachodnim krańcu wznosi się gmach Opery. W nim pokazany jest Epilog. Niczym z zaginionej na skutek kataklizmu Atlantydy ocalały relikty, strzępy, fragmenty przedmiotów. To świadkowie białostockiej Zagłady. Nie jest to jednak koniec historii. Jest ten Epilog upominaniem się o pamięć i szacunek. Jest krzykiem – BYLIŚMY TU.

Na ekspozycji wykorzystano zbiory: Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Bundesarchiv, Władimira Lichodiedowa oraz z kolekcji prywatnych.

Wystawa czynna będzie do 31 października 2013 r.


Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Data publikacji: 23.07.2013

Źródło: Organizator

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: podlaskie
Białystok, Rynek Kościuszki 10

Organizatorzy

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

RATUSZ 

Rynek Kościuszki 10
15 - 426 Białystok

centrala: 85 74-214-73 lub 85 74-214-40
fax. 85 740-77-39
sekretariat 85 740-77-31, kom. 509 336 930

e-mail: muzeum@muzeum.bialystok.pl
 

Galeria

"BYLIŚMY TU" - WYSTAWA w 70. rocznicę likwidacji getta białostockiego, sierpień 2013 r.
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter