Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Projekt „DEFIL - fabryka wspomnień" | Lubin

Data wydarzenia: 5.12.2014-31.1.2015

„DEFIL - fabryka wspomnień” to projekt realizowany przez Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” w Lubinie. Ma na celu zebranie pamiątek związanych z Dolnośląską Fabryką Instrumentów Lutniczych w Lubinie:
fotografii, materiałów graficznych, filmów, przedmiotów i in., wspomnień, które możemy utrwalić w wersji audio lub wideo.

Chcemy zealizować:

- WYDAWNICTWA (książka poświęcona historii fabryki),
- WYSTAWY (w Galerii Zamkowej w terminie 5 XII 2014 - 31 I 2015),
- INTERNETOWEGO ARCHIWUM FABRYKI NA LUBINIOKOLICE.PL.

Historia Lubina wiąże się nie tylko z odkryciem złóż miedzi i powstaniem kopalni. Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” rozpoczął realizację projektu, który przypomni mieszkańcom Lubina oraz innym odbiorcom o nieco zapomnianej już Dolnośląskiej Fabryce Instrumentów Lutniczych funkcjonującej od zakończenia II wojny światowej (1947 r.), aż do 2001 roku (rozpoczęcie procesu likwidacyjnego zakończonego w 2005 r.).

Początki fabryki sięgają czasów przedwojennych, gdy polskie obecnie ziemie należały do terytorium Niemiec. Wówczas w budynku stanowiącym siedzibę DEFIL znajdowała się fabryka F. Langer & Co.
 
Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych w Lubinie to znany wśród muzyków na całym świecie producent gitar, skrzypiec czy mechanizmów pianinowych, a także zabawek muzycznych. Choć opinie o instrumentach pochodzących z lubińskiej fabryki bywają mocno zróżnicowane ich wartość, zwłaszcza kolekcjonerska, wciąż wzrasta. Wielu znanych i popularnych muzyków zaczynało swoją karierę od gry na „defilowskich” właśnie instrumentach.
 
Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” w Lubinie rozpoczął cykl spotkań dla osób, którym bliska jest historia fabryki i zależy im na jej utrwaleniu. Od kilku miesięcy trwa współpraca między Ośrodkiem a kolekcjonerami, pasjonatami historii lokalnej oraz lutnictwa mająca na celu zebranie materiałów historycznych dotyczących fabryki. Zebrane do tej pory materiały posłużyły do stworzenia wystawy, która prezentowana jest w lubińskiej Galerii Zamkowej od 5 grudnia 2014 roku i potrwa do końca stycznia 2015 roku. Wystawie towarzyszyć będzie publikacja poświęcona historii fabryki, a wszystkie zebrane materiały udostępnione zostaną na stronie internetowej lubiniokolice.pl.

 Wystawa „DEFIL - fabryka wspomnień”
Galeria Zamkowa, 5 grudnia 2014 - 31 stycznia 2015, wstęp bezpłatny


Usytuowanie fabryki mechanizmów fortepianowych właśnie w Lubinie wynikało z ogromnego bogactwa okolicznych lasów. W latach dziewięćdziesiątych XIX w. (1896 r.) przedsiębiorcy F. Langer i O. Gadebusch zdecydowali się na otwarcie fabryki fortepianów oraz kilku tartaków. W latach 1922-1923 wrocławska spółka architektów Roder zaprojektowała nowy, imponujący budynek lubińskiej fabryki, który przetrwał do naszych czasów (ob. znajduje się przy ul. Odrodzenia). W czasach świetności pracowało tam ok. 700 osób, a produkcja sięgała ponad kilkunastu tysięcy mechanizmów pianinowych i fortepianowych rocznie.

Zaczynająca się w latach trzydziestych XX w. recesja doprowadziła do upadłości fabryki ogłoszonej w 1935 roku. Jednak już 6 miesięcy później, dzięki przedsiębiorczości Carla Gustava Gadebuscha, bramy fabryki otworzyły się ponownie, a asortyment rozszerzono o produkcję mebli.


Po wybuchu II wojny światowej fabryka należała do najlepiej i najnowocześniej wyposażonych zakładów obróbki drewna na Śląsku. W czasie wojny fabryka zajmowała się wyrobem skrzynek amunicyjnych oraz części samolotowych. Niemieccy właściciele, pod naciskiem frotu, opuścili fabrykę w ostatnich dniach stycznia 1945 roku.
2 maja 1945 roku do Lubina przybyła pierwsza grupa Polaków. Pomieszczenia DEFILU stanowiły w tym czasie bazę remontową i magazyn Okręgowego Urzędu Likwidacyjnego. Ponieważ jednak wyposażone były w sprzęt do obróbki drewna i produkcji instrumentów decyzję o ponownym uruchomieniu fabryki podjęto niezwykle szybko.

Oficjalne otwarcie Fabryki Mechanizmów Pianinowych nastąpiło 25 stycznia 1947 roku. Powstawały w niej m.in. bastele, pulpity do nut, skrzypce, gitary, altówki, smyczki, futerały skrzypcowe, wiolonczele, kastaniety, skrzynki adapterowe, gramofonowe, skrzynki radiowe, tamburina, kontrabasy, muzyczne zabawki dla dzieci, szkietety do pianin, mandoliny, ksylofony. W 1951 roku nazwa zakładu zmieniła sią na Dolnośląska Fabryka Mechanizmów Pianinowych i Instrumentów Lutniczych w Lubinie Legnickim, a w roku 1959 przyjęła nazwę najbardziej znaną - Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych w Lubinie.

W 1963 roku zarejestrowano w urzędzie patentowym znak towarowy „Defil”, który aż do roku 1993 używany był do znakowania produktów.
Fabryka działała do sierpnia 2001 roku, kiedy zakończono produkcję i rozpoczęto proces likwidacyjny zakończony w 2005 roku.


Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych w Lubinie to znany wśród muzyków w Polsce, a nawet na całym świecie producent gitar, skrzypiec czy mechanizmów pianinowych. Choć opinie o instrumentach pochodzących z lubińskiej fabryki bywają mocno zróżnicowane ich wartość, zwłaszcza kolekcjonerska, wciąż wzrasta. Wielu znanych i popularnych muzyków zaczynało swoją karierę od gry na „defilowskich” właśnie instrumentach.

Defil to także ważna część historii naszego miasta. Zapraszamy na wystawę stworzoną dzięki pracownikom Fabryki, lutnikom, pasjonatom historii lokalnej i kolekcjonerom. „Defil - fabryka wspomnień” to nie tylko fakty historyczne, ale pamięć o wspólnej nam wszystkim przeszłości.

Wszystkie osoby posiadające pamiątki związane z Dolnośląską Fabryką Instrumentów Lutniczych w Lubinie i pragnące podzielić się nimi zapraszamy do kontaktu z Ośrodkiem.

Projekt finansowany jest ze środków Ośrodka Kultury „Wzgórze Zamkowe” w Lubinie.

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: dolnośląskie
Lubin, Mikołaja Pruzi 7 i 9

Organizatorzy

Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe"
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter