Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Jak pamiętać i jak mówić o II wojnie światowej? - rozmowa z Zofią Posmysz

Data wydarzenia: 9.6.2015

9 czerwca br. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zapraszają do Gliwic na spotkanie z wyjątkowym świadkiem historii. Naszym gościem będzie pani Zofia Posmysz - pisarka, scenarzystka, była więźniarka obozu w Auschwitz i Ravensbrück. Dla uczestników spotkania czekają bezpłatne egzemplarze opowiadania autorki pt. „Chrystus Oświęcimski”. Wstęp wolny, obowiązują zapisy (do 8 czerwca). 

W 2015 roku, 70 lat po zakończeniu II wojny światowej, wracamy do tego trudnego okresu i rozdziału polsko-niemieckiej historii, zadając sobie pytanie, jak pamiętać i jak mówić o tych tragicznych wydarzeniach. O tym pragniemy rozmawiać podczas naszego spotkania dyskusyjnego, którego gościem będzie wyjątkowy świadek historii - Zofia Posmysz.

Zofia Posmysz urodziła się 23 sierpnia 1923 roku w Krakowie. Kiedy wybuchła wojna, była uczennicą szkoły handlowej. Wojna zmusiła ją do przerwania edukacji. Kontynuowała naukę, biorąc udział w nauczaniu podziemnym („tajne komplety”), gdzie zetknęła się z podziemną prasą, rozprowadzaną przez kolegów z klasy. W 1942 roku cała grupa, w wyniku denuncjacji, została aresztowana. Zofia Posmysz trafiła do KL Auschwitz. Podczas pobytu w obozie dla kobiet w Birkenau poznała więźnia, Tadeusza Paolone-Lisowskiego. O tym spotkaniu pisze w swoim opowiadaniu pt. „Chrystus Oświęcimski”.

Słowo wstępne wygłosi Olivia Schoeller-Nikel, dziennikarka i autorka, korespondentka Berliner Zeitung w latach 2003-2009. Moderatorem spotkania będzie Leszek Szuster, Dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Spotkanie jest również zaproszeniem do zwiedzania poświęconej Zofii Posmysz wystawy „Argument – Biografia". 

Szczegółowy program spotkania znajduje się pod tym linkiem

Uczestnicy otrzymają egzemplarz opowiadania pani Zofii Posmysz „Chrystus Oświęcimski“.

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie.

9 czerwca, 17:00

Sala Ratuszowa, Ratusz w Gliwicach

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailem, faksem lub telefonicznie) do dnia 8 czerwca br.

Kontakt: Mariusz Rotarski, tel.: 32  461 20 70, faks: 32  461 20 71, e-mail: mariusz.rotarski@haus.pl


Organizator:
Fundacja Konrada Adenauera w Polsce
Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu


Patronat honorowy:
Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie
 

Data publikacji: 02.06.2015

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: śląskie, powiat: m. Gliwice
44-100 Gliwice, ul. Bojkowska 37

Organizatorzy

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter