Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Kolejna odsłona PERFORMANCE DAY w CSW Zamek Ujazdowski

Data wydarzenia: 13.5.2013

Performance autorstwa Lilibeth Cuenca Rasmussen to kolejne wydarzenie w ramach projektu PERFORMANCE DAY organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
 

Sądząc po zainteresowaniu, jakim cieszył się performance inicjujący projekt i dziś wieczorem warszawskie CSW zapełni się ludźmi. Jeśli tym razem organizatorzy będą na to przygotowani, wszyscy przybyli do siedziby Centrum powinni wrócić do domów usatysfakcjonowani. Dziś ze swoim performancem wystąpi bowiem Lilibeth Cuenca Rasmussen, wybitna artystka duńska o międzynarodowej sławie, która łączy w swojej sztuce wiele gatunków artystycznych, współpracując z ekspertami z poszczególnych dziedzin. W poniedziałkowy wieczór (13 maja) na Dziedzińcu Zamkowym zaprezentuje dwa performancy.

Oto, co piszą o nich organizatorzy:

Pierwszy z nich, tytułowy "The present doesn´t exist in my mind... and the future is already far behind" (Teraźniejszość nie istnieje w moim umyśle... Przyszłość jest już daleko za mną) kumuluje w sobie różne rodzaje ekspresji artystycznej z elementami poezji, architektury, piosenki, muzyki, choreografii, kostiumografii oraz animacji. Performens łączy ze sobą trzy części: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Przeszłość odwołuje się do wierszy artystki Miny Loy (1882-1966) prezentowanych w ramach czterech kompozycji muzycznych Pete’a Drungle’a. Teraźniejszość składa się z dwóch utworów utrzymanych w konwencji łagodnej muzyki elektronicznej Briana Bendera z tekstem autorstwa Rasmussen: "Fuck the F Word" (Pieprzyć to słowo na P) to nowy manifest feministyczny bazujący na muzyce dance hall, "Surfing the Surface" (Surfując po powierzchni) porusza tematykę życia w cyberprzestrzeni, socjalizacji oraz schematów komunikacji międzyludzkiej we współczesnym świecie. Przyszłość prezentuje nowy manifest sztuki obecnego tysiąclecia - "The Artist´s Song" (Pieśń Artystki) do muzyki Briana Bendera będącej remiksem poprzednich "Pieśni Artystki" z lat 2007 i 2008. Rasmussen mówi głośno radykalnym językiem o tym, czym powinna, i czym nie powinna być sztuka; artyści mają zaprzestać recytowania tradycji i zacząć tworzyć nową sztukę, niezależną od historii sztuki. Jest to pochwała cyberprzestrzeni, sztuki cyfrowej i opartej na technologii, sztuki niematerialnej. Premierowy pokaz performensu odbył się 7 listopada 2009 na biennale PERFORMA09 w Nowym Jorku.

W drugim performansie zatytułowanym "Amorphous Assemblage" obok Lilibeth Cuenca Rasmussen wystąpi grupa młodych tancerzy, ubranych w białe kokony, którzy niczym żywe rzeźby poruszać się będą w nieustannej transformacji w rozmaite kształty geometryczne i amorficzne.

Lilibeth Cuenca Rasmussen (ur. 1970) - duńska artystka, zajmująca się sztuką wideo i performance. Urodziła się i wychowała w Manili, stolicy Filipin, w wieku 8 lat przeprowadziła się z rodziną do Danii. Absolwentka Royal Danish Academy od Fine Arts (1996-2002). Pierwszą solową wystawę otworzyła w 2000 roku w Akershus Kunstsenter w norweskim Lillestrom. W 2011r. artystka została zaproszona do udziału w Biennale w Wenecji, gdzie w ramach pawilonu duńskiego zaprezentowała Afghan Hound, pracę składającą się z pokazu performance i wideo instalacji.
Mieszka i pracuje w Kopenhadze

PERFORMANCE DAY jest nowym długoterminowym projektem CSW, którego celem jest prezentacja i promocja artystów działających na polu sztuki performance. Od 22 kwietnia w co trzeci poniedziałek miesiąca w przestrzeniach Zamku Ujazdowskiego lub jego okolic będzie można zobaczyć performance w wykonaniu polskich lub zagranicznych artystów. PERFORMANCE DAY razem z dwoma innymi cyklicznymi projektami – Bank Pekao PROJECT ROOM i VIDEO ROOM czyni poniedziałkowe spotkania w CSW stałym punktem programu dla wszystkich zainteresowanych współczesną sztuką.

Wstęp wolny.

Data publikacji: 13.05.2013

Źródło: CSW

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: mazowieckie
Warszawa, Jazdów 2

Organizatorzy

CSW Zamek Ujazdowski

Galeria

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter