Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

18:00 Represyjna hybryda- sztuka a realność pracy

Data wydarzenia: 20.6.2013

Dyskusja towarzysząca wystawie Wolny strzelec. Freelancer- kim jest, jaka jest jego sytuacja na rynku pracy, oraz w przypadku artysty na rynku sztuki. W spotkaniu wezmą udział artyści: Rafał Jakubowicz, Aleka Polis, Julita Wójcik; kuratorka wystawy- Ewa Toniak (krytyk, historyk sztuki) oraz Mikołaj Iwański (ekonomista, znawca polskiego rynku sztuki) i Jarosław Urbański (socjolog, działacz społeczny).

Czy sztuka powstaje jako efekt pracy? To pozornie banalne pytanie niesie za sobą długą tradycję niedopowiedzeń, zarówno ze strony samych artystów, jak i tych, którzy czerpią całkiem wymierne korzyści z ich aktywności. Koszt podtrzymywania tego niedopowiedzenia jest całkiem realny i ponoszony przez samych artystów, mamionych odległymi korzyściami na iluzorycznym rynku sztuki, perspektywą budowy własnej kariery itp.

Wolny strzelec, freelancer to postać będąca skrzyżowaniem opisanego przez Guya Standinga specjalisty z prekariuszem. Nie mieści się w żadnej z tych dwu kategorii, gdyż zostały one opisane z myślą o niekwestionowanych uczestnikach rynku pracy. A świat sztuki broni się przed postrzeganiem siebie jako jego części.

Czy mimo specyfiki pracy twórczej możliwe jest stworzenie zrębów wspólnego działania ignorującego hierarchie świata sztuki?
Czy artyści mogą trwale przełamać tę iluzję, która oddziela ich od wyartykułowania najbardziej pilnych potrzeb?
Czy możliwe jest przełamanie iluzji rynku sztuki jako docelowego źródła realnych przychodów?
Czy mimo wszelkich dzielących to środowisko różnic mogą rozpoznać siebie jako ludzi pracy i wypracować reprezentację, która upodmiotowi w ramach negocjacji ekonomicznych i socjalnych?
 

Data publikacji: 20.06.2013

Źródło: Zachęta- Narodowa Galeria Sztuki

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: mazowieckie
Warszawa, pl. Małachowskiego 3

Organizatorzy

Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki

Informacja

tel. 22 556 96 51

informacja@zacheta.art.pl

Pliki do ściągnięcia!

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter