Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Noc Świętojańska 2013 w Krotoszynie

Data wydarzenia: 22.6.2013

Krotoszyński Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z tradycjami Nocy Kupały w krotoszyńskim Parku Miejskim. Na sobotni wieczór 22 czerwca zaplanowano wiele atrakcji. Zapraszamy już od godz. 19.00 w okolice Pałacu Gałeckich gdzie odbędzie się rozpoczynający Noc Świętojańską koncert zespołu FERENDŻI.

Ferendżi to w pełni autorska mieszanka gatunków roots, rock, blues oraz reggae do oryginalnych tekstów członków zespołu lub adaptacji znanych utworów literackich (Leśmian, Stachura czy... św. Franciszek z Asyżu), która od 2 lat skutecznie podbija serca poznańskiej (i nie tylko) publiczności i w tej chwili jest znakiem rozpoznawczym Ferendżi. To zdecydowanie jedna z najciekawszych propozycji "reggae", jakie usłyszeć można na rynku polskim.
W twórczości grupy można doszukać się wpływów jamajskiej i amerykańskiej sceny muzycznej z przełomu lat 60- i 70-tych. W ich repertuarze pojawiają się również własne aranżacje utworów takich wykonawców jak: The Wailers, The Doors, Nirvana czy Dead Can Dance, ale ich granie jest jedynie punktem wyjścia, a nie celem ich muzycznej działalności. Żywiołowe koncerty, charyzmatyczny wokalista i melodie, które zostają w pamięci zawsze spotykają się z entuzjastycznym odbiorem.
W tym okresie zarejestrowane zostały trzy utwory: „Grass”; „Teraz już wiem” oraz „Fire” prezentujące akustyczne brzmienie zespołu.

Zespół dużo koncertuje, w składzie pojawia się nowy instrument afrykańskie bębny dunduny.
W kwietniu 2012 r. nagrany w domowym studio utwór „Oni” (POSŁUCHAJ) został wydany na skompilowanej przez portal Wolne Media płycie „Duch Wolności”. Czerwiec 2012 r. to dla Ferendżi wielkie wyróżnienie, zespół wygrał nagrodę specjalną na Wake Up & Live Festival w Sulęcinie, którą było otwarcie festiwalu „Reggae nad Wartą” w Gorzowie Wlkp. Wakacje 2012 r. przynoszą zmiany, do zespołu dołączają nowi muzycy: za perkusją siada Tomasz Senger (Gedeon Jerubaal, Bastion, Ares & The Tribe), Jakub Wiśniewski – gitara i Radosław Kulesza – trąbka. Gitary akustyczne zostały zastąpione elektrycznymi, muzyka nabiera mocy dając nowe możliwości brzmieniowe i aranżacyjne.

Obecny skład zespołu:

Grzegorz Krawczak - wokal, gitara
Adrian Gronek - gitara
Mateusz Walczak - conga, djembe, cajon, perkusjonalia
Jakub Wiśniewski - gitara
Adam Koterski - gitara basowa
Tomasz Senger - perkusja
Radosław Kulesza - trąbka

https://www.facebook.com/Ferendzi
http://www.myspace.com/ferendzi

---------------------------------------------------

Tuż po koncercie zespołu o godz. 20.00 ze spektaklem "Poemat o słońcu i księżycu" zaprezentuje się TEATR KLINIKA LALEK z Wolimierza, który znany jest już wielu mieszkańcom Krotoszyna z wystawionego wcześniej spektaklu "Piotruś Pan".

Spektakl "Poemat o słońcu i księżycu" to sztandarowy spektakl/widowisko Teatru Klinika Lalek z udziałem dużych lal i masek, z dużymi, jeżdżącymi obiektami/instalacjami, grany przez aktorów w niezwykłych maskach, z latającym Smokiem..., a wszystko z muzyką Maestra Włodzimierza Kiniorskiego... Premiera spektaklu miała miejsce w 1994 r. w Stacji Wolimierz.

Duże, plenerowe widowisko wśród płonących mandali ognia.
"Poemat o Słońcu i Księżycu" - to wiersz napisany w przestrzeni.
Poemat o układzie sił w kosmosie.
Inspirację literacką do przedstawienia stanowiła "Tabula Smaragdina" Hermesa Trismegistosa (w tłumaczeniu Henryka Wańka).

Spektakl jest o tym, że jest dzień i noc, że jest jasno i ciemno, że jest słońce i księżyc, że jest kobieta i mężczyzna, że jest początek i koniec, do którego docieramy na grzbiecie tęczowego Smoka.
Zobacz fragment spektaklu TUTAJ!

-------------------------------------------------

O godz. 21.00 zaplanowano drugi tego wieczoru koncert, wystąpi SŁOMA I PRZEDWIETRZE.

Słoma i Przedwietrze to współczesny projekt znanego bębniarza i wytwórcy bębnów Jerzego Słomińskiego, który od ponad 30-stu lat aktywnie współtworzy alternatywną scenę muzyczną w Polsce, pod pseudonimem - Słoma.
Rytm i bębny, tak jak w poprzednich jego projektach (Razem, Bębnoluby, Sqad Słom), są fundamentami, na których powstają kolejne utwory, czy interpretacje znanych tematów muzycznych. "Przedwietrze" jest projektem dla Słomy (ale i dla publiczności też) szczególnym; rdzeniem jest tu porozumienie i radość tworzenia pomiędzy ojcem i dwoma dorosłymi synami a efektem bogata propozycja rytmiczno-melodyczna, nie ograniczająca się do jednej stylistyki czy konwencji.

Słoma gra na bębnach, mandolinie, perkusji i śpiewa,
Jonasz gra na bębnach i perkusji (Session -3, Sqad Słom, Socalites - wieloletnia współpraca w Londynie z Emeką Elendu, gitarzystą z zespołu Afryka-70 Fela Anikulapo Kuti),
Daniel gra na bębnach, gitarze basowej i śpiewa (Skaleczeni, Kapawanka, Session -3, Sqad Słom, Orkiestra Na Zdrowie, Geto Blasta, D'Roots Brothers).
Obaj synowie zaczynali jako obserwatorzy, uczestnicy, a później pomocnicy w prowadzonych przez Słomę warsztatach bębniarskich. Cały czas obecni w trakcie licznych koncertów ojca. Obecnie tworzą w ramach D'Roots Brothers jedną z ciekawszych sekcji rytmicznych na polskiej scenie reagowej.

W skład zespołu wchodzą również:
Marcin Kisiel - gitara elektryczna (związany z zespołem perkusyjnym Sambasim D'Roots Brothers)
Piotr "Kilian" Kiliański - instrumenty klawiszowe (Comeyah i D'Roots Brothers)
Tomasz Piątek - saksofon (związany z Dwootho, Sushkin & Sex Machine Band)
Suchy vel Suszkin - trąbka i śpiew (główny przedstawiciel lubelskiego lumpen-jazzu, związany z Bloo Zbir, Koolor Squad, obecnie lider funkowej grupy Sushkin & Sex Machine Band).

Tak słabością jak i siłą Słomy i Przedwietrza jest to, że paleta barw i stylów jest tak szeroka (od pierwotnych form bębniarskich, przez ska, reggae, funk, r'b, afro-beat, jazz, do melodii i piosenek brzmiących i kołyszących jak rumba czy samba), że trudno jest umieścić ten zespół w jednej, określonej szufladce stylistycznej. Każdy utwór grany przez Przedwietrze, jest jednoznacznie osadzony w określonej, i nie trudnej do odróżnienia kulturze muzycznej, ale zawsze zinterpretowanej, oswojonej przez grających. A grający, mimo młodego wieku, mają za sobą niemałe doświadczenia muzyczne.

------------------------------------------------

W trakcie trwania imprezy odbywały się będą świętojańskie obrzędy (plecenie wianków, muzykowanie przy ognisku, puszczanie lampionów i świeczek), odbędą się również warsztaty ceramiczne (koło garncarskie) oraz wiele innych dodatkowych atrakcji (gliniane tabliczki z wróżbami, stoisko z kamieniami).

Serdecznie zapraszamy do wspólnego spędzenia czasu w tę niezwykłą noc w krotoszyńskim parku. Zapraszamy również Ładną Pogodę, która na pewno się przyda :)

Informacji o wydarzeniu szukaj również na naszym profilu Facebookowym TUTAJ!

Data publikacji: 20.06.2013

Źródło: oficjalna strona Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury (KOK)

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: wielkopolskie
Krotoszyn, Park Miejski

Organizatorzy

Krotoszyński Ośrodek Kultury

biuro KOK -  tel: 62 725 42 78

Anna Steblecka (KOK) - 601 937 438

 

Galeria

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter