Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Jarmark Jadwiżański – w kręgach alchemii

Data wydarzenia: 6.10.2013

Jarmark Jadwiżański – w kręgach alchemii
6 października (niedziela) godz. 12:00 – 19:00

Pojedynki zaciężnych rycerzy, warsztaty średniowiecznych rzemiosł, plenerowe spektakle, spotkanie z alchemikiem, fabularna gra terenowa, jarmark kupiecki czy wystawa dokumentująca rozwój średniowiecznej medycyny – to najważniejsze atrakcje Jarmarku Jadwiżańskiego, który tradycyjnie odbędzie się w pierwszą niedzielę października na terenach okalających Zamek Leśnicki.
 

Fantaści i rycerze
Można powiedzieć, że leśnickie Centrum Kultury „Zamek” przyciąga miłośników wszystkich wymiarów czasu. W czerwcu, podczas Dni Fantastyki, spotkamy tutaj osoby w futurystycznych uniformach i wyrazistych makijażach, których najbardziej interesuje to co dopiero się wydarzy, natomiast w październiku, podczas Jarmarku Jadwiżańskiego, średniowiecznych rycerzy, wytworne damy, ulicznych grajków, linoskoczków, rzemieślników – miłośników przeszłości, a konkretnie wieków średnich.

Pojedynki rycerskie, strzelanie z łuku, warsztaty średniowieczne
W tym roku Opolskie Bractwo Rycerskie wraz z zaproszonymi gośćmi z Czech rozbiją swoje obozowisko na podzamczu. Walki rycerskie stanowią jedną z największych atrakcji całego Jarmarku. Poza pojedynkami zaciężnych, rycerze przygotują m.in. pokaz artylerii średniowiecznej, naukę miotania toporem, włócznią, strzelania z łuku oraz cykl warsztatów rzemieślniczych: tkactwa, garncarstwa, pisania gęsim piórem, wyrobu papieru czerpanego.

Alchemia: pokazy, gra, warsztaty (woda w wino)
Motywem przewodnim tegorocznego Jarmarku będzie alchemia i alchemicy, w programie nie może zatem zabraknąć punktów związanych z wiedzą tajemną oraz praktykami z pogranicza nauki i magii. Mistrz Bartłomiej - rycerski alchemik – zaprezentuje sztuczki z pogranicza magii i chemii. Na terenie Parku Leśnickiego kilkuosobowe zespoły będą rywalizować podczas fabularnej gry terenowej pt. „Alchemia i alchemicy – początki nauk wielu”. Gra ma formułę bardzo otwartą, udział w niej może wziąć praktycznie każdy uczestnik Jarmarku.
Najmłodsi uczestnicy imprezy poznają tajniki fizyki i chemii w trakcie interaktywnych pokazów al(chemicznych), w programie m.in. stworzenie sztucznej krwi oraz zamiana wody w ……wino !

Wystawa: „Alchemicy, medycy, uczeni. Medycyna na przestrzeni wieków”
W podziemiach zamkowych będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę poświęconą rozwojowi medycyny , w jej skład wchodzą kopie rękopisów i stare druki przybliżające dokonania starożytnych, średniowiecznych i nowożytnych medyków. Wśród eksponatów znajduje się m.in. pierwszy w Europie atlas anatomiczny „De humani corporis fabrica” Andreasa Vesaliusa z 1543 r., zawierający ryciny autorstwa Jana van Calcara, ucznia Tycjana. Wystawa będąca własnością Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk powstała w celu upamiętnienia przypadającej w tym roku 400 rocznicy przeprowadzenia pierwszej sekcji zwłok na terenie Rzeczypospolitej.

Spektakle: Teatr Jarmarczny oraz Grupa teatralna Te-O-Ka
Teatr Jarmarczny, Cives Glogoviae 1253 wiernie odtwarza teatr średniowieczny - przenosi nas w świat średniowiecznych historii między innymi za pomocą kukiełek, muzyki, zabytkowych tekstów. Na wzór dawnych teatrów objazdowych, będzie działał przez cały czas trwania Jarmarku. W przerwach między występami, dzieci i dorośli będą mieli możliwość zapoznania się z historią teatru średniowiecznego, jak również nauczenia się pracy z lalką teatralną. Widzowie będą mogli także sami wziąć udział w zaimprowizowanych scenkach.
Natomiast w finale Jarmarku wystąpi Grupa teatralna Te-O-Ka ze spektaklem plenerowym „Malefica”. Jest to intrygująca opowieść rodem ze średniowiecza – z czasów, kiedy wystarczyło tylko domniemanie o praktykowanie czarów, aby bezkarnie torturować i skazać na śmierć przez spalenie na stosie. W swojej budowie przypomina średniowieczne misterium, widzowie, uczestnicy towarzyszą aktorom, uczestniczą w pewnym wydarzeniu, nie oglądają widowiska, które dzieje się w z góry zaplanowanej przestrzeni...


Jarmark Kupiecki

Na tarasach zamkowych swoje stosika rozstawią kupcy. W tym roku nabędziemy m.in. miody gatunkowe (lipowy, gryczany, nawłoci owy, wielokwiatowy, klonowo-rzepakowy), regionalne przysmaki, miody z dodatkami (z cynamonem, imbirem, chili, kokosem, orzechami i skórką pomarańczową, sezamem) produkty na bazie miodu pszczelego (słodycze, kosmetyki oraz propolis i pyłek kwiatowy), wyroby hand-made: biżuteria, zabawki, drewniane tarcze, miecze, kutą broń białą wzorowaną na średniowiecznej


 

Data publikacji: 03.10.2013

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: dolnośląskie
Wrocław, pl. Świętojański 1

Organizatorzy

Centrum Kultury

imprezy@zamek.wroclaw.pl, 71 349 13 59

Galeria

Jarmark Jadwiżański – w kręgach alchemii
Jarmark Jadwiżański – w kręgach alchemii
Jarmark Jadwiżański – w kręgach alchemii
Jarmark Jadwiżański – w kręgach alchemii
Jarmark Jadwiżański – w kręgach alchemii
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter