Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

SEMINARIUM „Uwierzyć w muzeum?" z Michałem Jagiełłą

Data wydarzenia: 17.3.2014

VI seminarium z cyklu „Uwierzyć w muzeum?”: „Czy są wartości, dla których warto ryzykować życie swoje lub innych?” Gość specjalny: Michał Jagiełło - alpinista, ratownik TOPR-u, pisarz, poeta i publicysta.

Czy tradycje religijne są w stanie nawiązać kontakt z dzisiejszymi czasami, nadążyć za tempem rozwoju cywilizacyjnego? Na seminariach z cyklu Uwierzyć w Muzeum? szukamy odpowiedzi na te i inne istotne pytania. Rozmawiamy o sprawach istotnych, godnych poważnej refleksji. Nie są to debaty teologiczne, choć punktem wyjścia i inspiracją są dla nas fragmenty Tory, pięciu początkowych ksiąg Biblii, stanowiących podstawę judaizmu i chrześcijaństwa. Czy teksty te mogą nam pomóc zrozumieć dzisiejszą skomplikowaną rzeczywistość? Podczas dyskusji prowadzonych przez Halinę Bortnowską i Stanisława Krajewskiego będziemy rozmawiać o sprawach współczesnych i uniwersalnych, dotyczących każdego z nas. Na każde spotkanie zapraszany jest gość specjalny - osoba, która podzieli się z nami swą wyjątkową wiedzą i doświadczeniem.

17 marca będziemy rozmawiać o wartości ludzkiego życia, jego narażaniu i poświęcaniu dla innych. Przy takiej tematyce trudno wyobrazić sobie lepszego gościa, niż Michał Jagiełło - taternik, alpinista, ratownik TOPR-u, pisarz, poeta i publicysta. Uczestniczył w wielu wspinaczkach w Tatrach, Alpach, Kaukazie i Pamirze. Pokonał wiele trudnych ścian, a jego największym osiągnięciem alpinistycznym jest nowa droga na północnej ścianie Dent d`Herens. Michał Jagiełło jest także pisarzem, poetą i eseistą. W jego twórczości częste są motywy górskie. Publikował m.in. w drugoobiegowym kwartalniku politycznym „Krytyka”, współredagował miesięcznik „Przegląd Powszechny”. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Prowadzi zajęcia w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego, odwagę i poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, oraz za działalność w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Seminaria „Uwierzyć w muzeum?” odbywają się raz w miesiącu, w poniedziałki. Są otwarte dla wszystkich.

Kolejne spotkania:
28 kwietnia o godz. 18:00: „Na czym polega świętość?”, Prof. Stanisław Obirek - teolog, historyk, antropolog kultury, były jezuita. Badacz miejsca religii we współczesnej kulturze, orędownik dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego.
19 maja o godz. 18:00: „Czy wojsko musi istnieć?”, Janusz Onyszkiewicz, dwukrotny minister obrony narodowej, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

O prowadzących:
Halina Bortnowska jest publicystką, filozofem i teologiem, byłą redaktorką miesięcznika „Znak”. Od lat komentuje aktualne zjawiska społeczne z perspektywy etycznej i chrześcijańskiej. Jest autorką książek: „Już / jeszcze nie”, „Co to, to nie” i „Wszystko będzie inaczej” (z Jolantą Steciuk).
Stanisław Krajewski jest profesorem filozofii, współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ze strony żydowskiej. Autor m.in. „54 komentarzy do Tory dla nawet najmniej religijnych spośród nas”.

Projekt realizowany dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego w Polsce.

Data publikacji: 10.03.2014

Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


00-157, Warszawa, Anielewicza 6

Organizatorzy

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter