Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Śladami Oskara Kolberga

Śladami Oskara Kolberga - Bilcza

Autor wpisu: Rok Kolberga 2014
Data publikacji: 09.04.2014
Okres historyczny: 1800-1914

Bilcza to wieś położona w powiecie sandomierskim, w gminie Obrazów. Choć w swoich notatkach Kolberg wspomina o podróży do Bilczy w 1854 roku, jest prawie pewne, że był tam już na początku lat 40-tych. Opisał m.in. sobótkę czy pieśń "kołyskową".

W Bilczy gościł wtedy u Jana Kantego Gregorowicza, pisarza i publicysty, a później redaktora i wydawcy czasopism. Wywodząca się z Rusi, a osiadła w Warszawie, rodzina Gregorowiczów nabyła wieś na początku lat trzydziestych.
W Bilczy Jan Kanty zainteresował się problemami społecznymi wsi, czego wynikiem były jego publikacje, podpisywane także: „Janek z Bielca”. Jan Kanty opuścił Bilczę w 1847 roku, jednak kontaktował się z Kolbergiem w Warszawie w redakcji „Biblioteki Warszawskiej”. Oskar Kolberg dedykował żonie Gregorowicza, Teofili, swoich „Sześć kujawiaków”, być może w podziękowaniu za gościnę. W roku 1862 skomponował też muzykę do tekstu Gregorowicza „Janek spod Ojcowa”.
Podczas podróży w roku 1854 Oskar Kolberg mógł przebywać u Marii i Cypriana Hennelów. Rodzina Hennelów weszła w posiadanie majątku po ślubie Marii, córki Gregorowiczów, z Cyprianem.
W archiwum Kolberga zachował się pochodzący z początku 40-tych zespół rękopiśmienny zawierający kilkadziesiąt pieśni z Bilczy, a wśród nich:

obrzędową pieśń śpiewaną „Na okrężne”:

„Jak nas zajęli, tak nas gonili,
o, rżnij dalij, rżnij dalij,
ani śniadania, ani obiadu,
o, nie dali, nie dali”.

Znajdziemy też niezbyt często spotykaną w materiałach Kolberga pieśń „kołyskową”:

„Lulaże mi, lulaj,
bodajeś mi spało,
jutro jak najraniej
w pole gąski gnało”;

czy też przyśpiewkę chwalącą tutejszą dziedziczkę:

„Dobra nasza pani,
sieroty wydaje,
za to jej Pan Jezus
miliony daje”.

Do ciekawszych należy też opis sobótki we wsi Bilcza, do którego Kolberg wykorzystał fragmenty „Obrazków wiejskich” Gregorowicza, uzupełniając je własnymi zapisami pieśni z melodiami oraz pięknym drzeworytem.

Opracowane przez autorów "Przewodnika śladami Oskara Kolberga po Polsce", przygotowanego przez Instytut Oskara Kolberga, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Instytut Muzyki i Tańca.

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1221)

Galeria

Śladami Oskara Kolberga - Bilcza

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter