Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Konkursy

Opisz PRL - wygraj "Fotobiografie PRL"

Data publikacji: 03.09.2013

Jeśli potrafisz dostrzec i ciekawie opisać kulturowe pamiątki po PRL, ten konkurs jest dla Ciebie. Do 16 września czekamy na Wasze wpisy – do wygrania książka Łukasza Modelskiego „Fotobiografia PRL” ufundowana przez Wydawnictwo ZNAK.

Nie oceniając minionej już jakiś czas temu epoki PRL chcemy Was zachęcić do poszukania jej kulturowych śladów. Świetnym przykładem wpisów w tym temacie są teksty z Rzeszowa i cały tematyczny szlak pokazujący kilka przykładów na to, jak miasto przeistoczyło się w PRL’u z „sennego, galicyjskiego miasteczka w monumentalne i tętniące życiem miasto wojewódzkie”. Koniecznie przeczytajcie tekst Ilony Kowalskiej - Duszy „Pomnik Czynu Rewolucyjnego - ikona rzeszowskiej (pop)kultury”. Właśnie takich historii szukamy – historii budynków, osiedli, instytucji, zjawisk, u których podwalin legły idee PRL.


Jak zwykle czekamy na autorski wpis opatrzony ilustracją (np. zdjęciem), z tagami, biografią i lokalizacją. Wystarczy „dodać wpis” z dopiskiem „Konkurs” do 16 września. Spośród wpisów, redakcja wybierze najlepszy, którego autor otrzyma książkę przekazaną przez Wydawnictwo ZNAK„Fotobiografia PRL”.


Rozmowy Łukasza Modelskiego z Romualdem Broniarkiem, Aleksandrem Jałosińskim, Bogdanem Łopieńskim, Janem Morkiem, Wojciechem Plewińskim i Tadeuszem Rolke.

6 spojrzeń na Polskę
Książka Łukasza Modelskiego „Fotobiografia PRL” powstała, jak podkreśla sam autor, „nieco przypadkiem”. W trakcie rozmowy z jednym ze swoich bohaterów, autor zrozumiał, że fotoreporterzy PRL-u zapisali w swych pracach niezwykły fragment wiedzy o 45 latach Polski Ludowej – od oficjalnych spotkań rządowych, poprzez wizyty zagranicznych gości, życie artystów oraz społeczne tło epoki. Rozmówcy Modelskiego niby od niechcenia rysują portret Polski sprzed 30-40 lat, a na jego tle swoje zawodowe dojrzewanie oraz perypetie towarzyszące na co dzień pracy fotoreportera. Ich opowieści mogą się dziś wydawać już nieco egzotyczne, jakby dotyczyły jakiegoś zupełnie innego, nieznanego świata.

Żydowski kirkut w Piwnicznej, 1974. Foto. B. Łopieński


Z sześciu rozmów przeprowadzonych przez Modelskiego w ciągu kilku miesięcy miesięcy, szczególnie zapamiętujemy te, które dotyczą gwiazd warszawskiej i krakowskiej bohemy, nieznanych faktów z życia polskich polityków, czy te obnażające absurdy rzeczywistości. Najmniej w trakcie kilkudziesięciu lat pracy reporterskiej bohaterowie Modelskiego mieli do czynienia z wydarzeniami o znaczeniu politycznym, historycznym. Towarzyszyli z aparatem oficjalnej władzy, ale rzadko fotografowali przełomy, strajki czy opozycyjne zrywy.


Książka przygotowana przez Łukasza Modelskiego to sześć rozmów z fotografami, którzy stworzyli obrazy tak sugestywne, że to właśnie ich oczami „pamiętamy” PRL. Z Romualdem Broniarkiem, etatowym fotografem tygodnika „Przyjaźń”, Janem Morkiem, autorem jedynej fotografii Fidela Castro grającego w Warszawie w koszykówkę, Wojciechem Plewińskim, twórcą najważniejszych okładek krakowskiego „Przekroju”, Aleksandrem Jałosińskim, związanym m.in. ze „Sztandarem Młodych”, „Kulturą”, „Perspektywami”, Bogdanem Łopieńskim – autorem słynnej fotografii Edwarda Gierka i Piotra Jaroszewicza „Przyspieszamy obywatele” i Tadeuszem Rolke, jedynym, któremu udała się tzw. kariera zagraniczna. Na trzystu stronach, na sześć głosów opowiadana jest oficjalna i nieoficjalna historia trzech pokoleń Polaków. Tekst jest ilustrowany jest najbardziej znanymi i charakterystycznymi fotografiami autorstwa bohaterów książki.

Łukasz Modelski (1970) studiował w Warszawie, Paryżu i Poitiers. Z wykształcenia historyk sztuki i cywilizacji średniowiecza, z zawodu redaktor i reporter. Zastępca redaktora naczelnego magazynu „Twój Styl”. Autor bestsellerowych "Dziewczyn wojennych".
 

 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter