Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Konkursy

Fotografuj i pisz – Wiki i Mapa Kultury Lubią Zabytki!

Data publikacji: 04.09.2013

Trzecia edycja konkursu Wiki Lubi Zabytki, który jest częścią europejskiej inicjatywy Wiki Loves Monuments 2013, odbędzie się w dniach 1-30 września br. Mamy dla Was dodatkowy konkurs - na zdjęcie i tekst o zabytku.

Wiki Lubi Zabytki to otwarty konkurs fotograficzny, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Celem konkursu jest sfotografowanie wszystkich obiektów, które posiadają status zabytku nieruchomego oraz wpisane są na wykazy zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.

Już teraz zachęcamy wszystkich miłośników fotografii, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorów do wakacyjnego fotografowania! Na stronie wikizabytki.pl można znaleźć listę nieruchomych zabytków z całej Polski. Wystarczy wybrać interesujące miejsca, obiekty, sfotografować, a we wrześniu dodać je na stronie wikizabytki.pl!

Udostępniając we wrześniu swoje zdjęcia zabytków w Wikimedia Commons, dajemy szansę na zilustrowanie dotyczących ich haseł w Wikipedii oraz zyskujemy szansę na cenne nagrody.
Dla autorów trzech najlepszych zdjęć przewidziano 3000, 1500 oraz 750 zł. Ponadto najlepsze fotografie wezmą udział w globalnym etapie konkursu „Wiki Loves Monuments 2013″! Przewidziano również nagrody specjalne (2000, 1500, 750 zł) dla osób, które prześlą najwięcej dobrych jakościowo zdjęć polskich zabytków, szczególnie jeżeli nie miały one dotąd swojego zdjęcia w Wikimedia Commons.

W polskiej edycji konkursu, noszącej nazwę Wiki Lubi Zabytki, wzięło udział 679 uczestników, którzy załadowali do repozytorium wolnych mediów Wikipedii – Wikimedia Commons, ponad 51 tys. zdjęć polskich zabytków. Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie.

Jeśli przy okazji fotografowania zabytków doceniasz nie tylko ich piękno lecz także historię - mamy dla Ciebie dodatkowe nagrody. Wystarczy, że wraz ze zdjęciem zgłoszonym na konkurs „Wiki lubi zabytki” prześlesz tekst opisujący losy zabytku.


Każde miejsce kryje w sobie ciekawą opowieść, wszak losy zabytków w naszym kraju nierozerwalnie łączą się z jego zawiłą historią. Dwory i pałace na ziemiach zachodnich, cerkwie i klasztory ziem wschodnich, kamienice w miastach, folwarki na wsiach – na przestrzeni lat zmieniały nie tylko właścicieli, ale także przeznaczenie. Zachęcamy do poszukiwania informacji i napisania tekstu (min. 1800 znaków), który wraz z Waszym autorskim zdjęciem zasilą cyfrową bazę wiedzy o kulturze lokalnej – Mapę Kultury.

Aby wziąć udział w konkursie prześlij zdjęcie według zasad konkursu "Wiki Lubi Zabytki" oraz jego miniaturę i tekst na adres mapakultury@nck.pl do 30 września 2013. Redakcja portalu wybierze dwa zgłoszenia, które nagrodzi zestawem książek wydanych przez Narodowe Centrum Kultury i gadżetów ( w pakiecie m.in: torba, pendrive, książki „Śniąc o potędze”, „Fausteria”, „Ogień”, „Miraż”) . Teksty i zdjęcia wszystkich uczestników konkursu zostaną opublikowane po ogłoszeniu wyników „Wiki Lubi Zabytki”.
 

                                                                

 

Organizator: Stowarzyszenie Wikimedia Polska
Patronat Honorowy: Narodowy Instytut Dziedzictwa
Patronat medialny: TVP Kultura
 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter