Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zastruże. Ślady po pałacu i kaplica

Autor wpisu: Aleksandra Górak (Program Drogi Baroku, www.drogibaroku,org)
Data publikacji: 05.08.2011
Okres historyczny: Barok XVII w.

Zespół pałacowy w Zastrużu, położony na krawędzi skarpy, został wzniesiony w drugiej połowie XVI wieku, a około 1617 roku – rozbudowany. W 1674 roku zespół ten wraz z folwarkiem i innymi przyległymi dobrami stał się własnością krzeszowskich cystersów, którzy w latach 1675 i 1702 przeprowadzili kolejne przebudowy pałacu.

Zastrużański zespół pałacowy był wykorzystywany do celów reprezentacyjno-rekreacyjnych. Bywali tu świeccy goście krzeszowskiego opactwa, z przybytku tego korzystali również zwykli krzeszowscy zakonnicy jako miejsca na letni wypoczynek (tak zwane recreatio maialis). Niestety, pałac, gruntownie przebudowany na początku XX wieku, w 1945 roku został zdewastowany i dziś pozostaje w ruinie. W bardzo dobrym stanie zachowała się tylko dawna kaplica pałacowa, zajmująca zachodnie skrzydło rezydencji.


Kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Świata powstała w trakcie przebudowy pałacu w 1675 roku. Jednonawowa budowla z krótkim prezbiterium i małą zakrystią za nim posiada od frontu kruchtę z dzwonnicą. Fasadę wieńczy szczyt z wolutowymi spływami. We wnętrzu kaplicy zachowało się dawne barokowe wyposażenie. W ołtarzu głównym jest umieszczony obraz olejny Koronacja Najświętszej Marii Panny pędzla krzeszowskiego malarza, Martina Leistritza. Tematycznie z dziełem tym łączy się trzyobrazowy cykl bożonarodzeniowy (Zwiastowanie pasterzom, Adoracja pasterzy, Pokłon Trzech Króli) Johanna Claessensa z 1700 roku.

Dziełem tego malarza jest również mniejszy obraz Święta Rodzina zawieszony nad amboną. Uwagę zwraca także 14 obrazów Drogi Krzyżowej zawieszonych na balustradach empor otaczających wnętrze kaplicy.

Dopełnieniem cyklu jest małoformatowy obraz Modlitwa w Ogrójcu, zawieszony na ścianie przy ołtarzu. Do innych ciekawych elementów wyposażenia kaplicy należą wysokiej klasy rzeźby umieszczone na konsolach: Anioła Stróża oraz Archanioła Michała z tarczą opatrzoną inskrypcją Quis ut Deus (za ołtarzem) czy świętej Jadwigi Śląskiej na wsporniku (przy prezbiterium).

Warto również wspomnieć o drewnianej figurce Dzieciątka Jezus, która została umieszczona w przeszklonej gablotce między dwoma przedstawieniami bożonarodzeniowymi.
 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1462)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Zastruże. Ślady po pałacu i kaplica
Zastruże. Ślady po pałacu i kaplica

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter