Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Bobolicach

Autor wpisu: Monika Żernik (Program Drogi Baroku, www.drogibaroku.org)
Data publikacji: 10.08.2011
Okres historyczny: Barok XVII w.

Okoliczności budowy kościoła w Bobolicach – przed wojną nazywanego „białą katedrą” – są ściśle związane z ludową rzeźbą Piety pochodzącą z XV wieku. Nie wiadomo, kto był autorem figurki, ani jak trafiła ona do tego miejsca.

Według legendy rzeźba ta była zawieszona na jednym z drzew sadu będącego własnością rodziny von Reibnitz. Od chwili pojawienia się Piety przybywali tu pielgrzymi z różnych stron Śląska, a Bobolice stały się ośrodkiem kultu maryjnego. Na potrzeby pątników postanowiono wybudować świątynię. Budowę pierwszego kościoła – prawdopodobnie drewnianego – zlecił wrocławski biskup Piotr Nowak w 1447 roku, a w 1495 roku rozpoczęto budowę kamiennej świątyni, której fundatorami były rodziny von Reibnitz i von Stosch. Prace budowlane trwały do końca XVI wieku. Pierwotny gotycki wygląd budowli jest czytelny z zewnątrz do dziś. Wnętrze kościoła zostało w latach 1730–1736 przebudowane w stylu barokowym. Inicjatorem tej przebudowy był ówczesny proboszcz, Anton von Zinneburg.

Atutem tego miejsca jest jednorodne stylowo barokowo-rokokowe wyposażenie, powstałe w drugiej połowie XVIII wieku, które dobrze koresponduje z architekturą kościoła. Figurka Piety została umieszczona w mensie w dolnej części ołtarza głównego, ponad nią znajduje się nastawa ołtarzowa z obrazem Felixa Antona Schefflera Zdjęcie z krzyża z 1742 lub 1743 roku. W prezbiterium znajdują się także dwa inne obrazy – Immaculata i Apoteoza świętej Barbary. Inne ciekawe elementy wyposażenia to zespół sześciu ołtarzy bocznych, chór muzyczny z dekorowanym parapetem i rzeźbami Archaniołów Gabriela i Rafała, szczególnie zaś osiem bogato zdobionych drewnianych konfesjonałów oraz Droga Krzyżowa z częściowo zachowanymi oryginalnymi obrazami, a także, wchodzące w skład dekoracji ołtarza głównego ,dwie gabloty z wotami pochodzące z drugiej połowy XVIII wieku.

Źródło:

Wpis umieszczony dzięki uprzejmości koordynatorów Programu Drogi Baroku: http://www.drogibaroku.org/mod/resource/view.php?id=55

.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1060)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter