Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kwartalnik „HERITO. Dziedzictwo, kultura, współczesność"

Autor wpisu: Magdalena Lenczowska
Data publikacji: 22.08.2011
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

„HERITO” – kwartalnik ukazujący się w wersji polsko-angielskiej – to nowa inicjatywa Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Mamy nadzieję, że stanie się jedynym w swoim rodzaju forum dyskusji o dziedzictwie, kulturze, współczesności i przyszłości. To pismo koncentrujące się wokół zagadnień miejsca i związanej z nim refleksji, przestrzeni i jej znaczeń, geografii wyobraźni i pamięci. Pretekstem do rozważań jest Europa Środkowa, której doświadczenie i kulturowe dylematy są tyleż specyficzne, ile trafiające w sedno współczesnej debaty.

Redaktorem naczelnym jest prof. dr hab. Jacek Purchla, a redaktorem prowadzącym – Łukasz Galusek. Czasopismo wydaje Międzynarodowe Centrum Kultury.

„HERITO” powstało z myślą o osobach aktywnie uczestniczących w kształtowaniu i realizowaniu polityki kulturalnej, poszukujących w tej dziedzinie partnerów strategicznych; ludziach zajmujących się krajową i zagraniczną promocją nowych zjawisk i miejsc; obcokrajowcach poszukujących medium informującego o najważniejszych w regionie wydarzeniach.

„HERITO” jest w całości dwujęzycznym, polsko-angielskim czasopismem poświęconym kulturze i dziedzictwu. Skoncentrowanie na współczesnym wymiarze środkowoeuropejskiej tematyki i brak zagranicznych odpowiedników sprawiają, że kwartalnik ma ambicje stać się ważnym czynnikiem wzmacniania tożsamości regionu, a zarazem narzędziem służącym budowaniu wizerunku Polski. Tytuł, akcentując międzykulturowy dialog w obszarze Europy Środkowej, ma służyć jego dowartościowaniu, zaś współpraca z zagranicznymi autorami umożliwia analizy wykraczające poza polski punkt widzenia.

Struktura pisma zakłada dwie części: temat numeru oraz moduł stałych rubryk poświęcony konkretnym kulturowym praktykom. Składają się na niego wywiady, recenzje wystaw, omówienia książek, prezentacje nowych tendencji w muzealnictwie czy cykl opisujący przemiany europejskich stolic kultury.

Prof. Jacek Purchla redaktor naczelny o „Herito”: „To pismo koncentrujące się wokół zagadnień miejsca i związanej z nim refleksji, przestrzeni i jej znaczeń, geografii wyobraźni i pamięci. Pretekstem do rozważań jest Europa Środkowa, której doświadczenie i kulturowe dylematy są tyleż specyficzne, ile trafiające w sedno współczesnej debaty. Europa Środkowa to świadomy wybór, kwestia naszego światopoglądu, ale i wspólnota doświadczeń – naszych własnych i naszych sąsiadów. »Herito« stanowi kolejny rozdział fascynacji tą wyjątkową częścią Starego Kontynentu, gdzie granice polityczne zmieniały się znacznie szybciej niż granice kulturowe. Europa Środkowa jest naszym losem, a nie terytorium o ściśle wyznaczonych granicach. Jej tożsamość opiera się na sprzecznościach, które często skutkowały kreatywnym napięciem. Materialne i niematerialne owoce tego napięcia są dziś naszym wspólnym dziedzictwem – wytworem wielowiekowych nawarstwień, przenikania się kultur, idei i wartości. Dziedzictwem są także nasza pamięć i tożsamość. Stąd wynika rosnące znaczenie dziedzictwa kulturowego – bo dziedzictwo to wykorzystanie przeszłości do współczesnych celów”.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1604)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

Herito
Herito
Herito
Herito
Herito
Herito
Herito
Herito
Herito
Herito
Herito

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter