Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Bambrów Poznańskich

Autor wpisu: Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Karola Libelta w Poznaniu, wpis powstał w ramach programu CEO EtnoLog – zaloguj się na ludowo
Data publikacji: 17.08.2011

Muzeum prezentuje XIX-wieczną kulturę wsi podpoznańskich i jej mieszkańców zwanych bambrami.

W holu wisi reprodukcja mapy z 1870 roku z zaznaczonym miastem i otaczającymi go wsiami zasiedlonymi przez rolników z Bambergu i, w mniejszej liczbie, dawnymi polskimi mieszkańcami.

W holu został też pokazany dom bamberski z przełomu XVIII i XIX wieku otoczony małym ogródkiem, przy którym stoi bamberka w stroju roboczym. Dom składa się z sieni, sypialni, jadalni zwanej salonikiem, alkierza i kuchni. Pomieszczenia są wyposażone w meble i sprzęty pochodzące z XIX i początków XX wieku. W sieni znajdują się między innymi kropielniczka, skrzynia do przechowywania stroju, szuńdy (nosidła do noszenia wody ze studni), beczka do kiszenia kapusty, koszyk na ziemniaki oraz zydelek zabierany do obory. W sypialni stoją dwa łóżka, dwa stoliki nocne z krzyżem, modlitewnikiem i budzikiem, szafa i umywalnia kryta marmurowym blatem, z porcelanową miską, dzbankiem i mydelniczką. W sypialni znajduje się też kołyska. Starsze dzieci spały na tak zwanej górce, czyli stryszku.

Z sypialni przechodzi się do alkierza, w którym znajdują się balia do prania, deska do prasowania z żelazkiem z „duszą”, magielnica, kołowrotek oraz maszyna do szycia. Z alkierza trafiamy do kuchni z piecem kaflowym, skrzynią na drewno, stołem do pracy, kredensem i stołem. Stoją tu też kierzynki do wyrobu masła.

Kolejne pomieszczenie do pokój stołowy, a w nim: stół, kredens, szafonierka na bieliznę, XVIII-wieczny zegar i święte obrazy.

Wzdłuż schodów wiodących na piętro wiszą stare fotografie rodzin bamberskich, par małżeńskich i kobiet ubranych w strój bamberski. Elementy stroju bamberskiego to haftowane kieszenie, kryzki, czepce, bandy, chusty, fartuchy i kaftany.

Na pierwszym piętrze po prawej stronie są wystawione narzędzia rolnicze, misa do smażenia powideł, kamionki, garnki żeliwne, kanki do mleka, wagi, maszyny do szycia, przyrządy do naprawy butów, a także uprząż dla konia. Po lewej stronie w trzynastu gablotach możemy zobaczyć między innymi stare zdjęcia i dokumenty rodzinne. Bardzo cennym eksponatem jest czepek chrzcielny przywieziony z Bambergu (pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku). Inny cenny eksponat stanowi umieszczony w gablocie kornet – świąteczne nakrycie głowy panien – pochodzący z połowy XIX wieku.

W środku sali stoją dwie gabloty. W jednej znajduje się piękna atłasowa spódnica, w drugiej pokazano białe majtki płócienne, zwane powszechnie „piorun trzasł”, z niezaszytym środkiem, aby bamberka mogła załatwiać swoje potrzeby na stojąco, bez konieczności podnoszenia wielu spódnic i ich ściągania.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1301)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Muzeum Bambrów Poznańskich
Muzeum Bambrów Poznańskich
Muzeum Bambrów Poznańskich
Muzeum Bambrów Poznańskich

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter