Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zabytkowy gołębnik w Sidłowie

Autor wpisu: Andrzej
Data publikacji: 24.08.2011

Ten niepozorny budynek wiąże się nierozerwalnie z historią wsi Sidłowa położonego około 1 kilometr na wschód od Strzelec Krajeńskich przy drodze do Gardzka.

Sidłów założono prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku. Administracyjnie wioska stanowiła folwark miejski Strzelec. Majątek przez wiele lat dzierżawiono (najdłużej rodzinie Mierendorfów), a wreszcie go sprzedano. Po drugiej wojnie światowej ulokowało się w nim Państwowe Gospodarstwo Rolne. Dziś należy do prywatnego właściciela.

Gołębnik powstał z inicjatywy dzierżawcy Hermanna Mierendorfa. To postanowił pośrodku dziedzińca wznieść ten dość typowy element zabudowy folwarcznej. Na wiatrowskazie znalazła się data: 1909 rok i to ją przyjmuje się za datę powstania całego obiektu.

Gołębnik ma kształt ośmioboku. To budynek dwukondygnacyjny: dolne piętro wymurowano z cegły, górne wykonano częściowo z cegły, a częściowo oszalowano deskami. Między kondygnacjami znajduje się niewielki okap z dachówki. Całość zwieńcza hełm w kształcie ostrosłupa, na którego szczycie umieszczono misterni wykuty wiatrowskaz.

Światło wpada do wnętrza przez niewielkie okna. W górnej partii budynku znajdują się nieprzeszklone otwory dla gołębi. Zresztą budynek do dziś pełni swoją funkcję, jednak znajduje się bardzo złym stanie i wymaga w najbliższym czasie gruntownego remontu.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1155)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter