Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Dębiec i Wilda. Poznańskie ślady bambrów

Autor wpisu: Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Karola Libelta w Poznaniu, wpis powstał w ramach programu CEO EtnoLog – zaloguj się na ludowo
Data publikacji: 26.08.2011

W poszukiwaniu śladów bambrów – Polaków pochodzenia niemieckiego, dawnych osadników, którzy przybyli do Poznania z Bambergu – tym razem zapraszamy na spacer po Dębcu i Wildzie.

Dębiec
Przy rozwidleniu ulic 28 czerwca 1956 roku i Opolskiej stoi krzyż wystawiony w okresie międzywojennym. Został on zniszczony w czasie drugiej wojny światowej, jednak po jej zakończeniu mieszkańcy ufundowali nowy.

Wzdłuż ulicy 28 czerwca 1956 roku zachowało się kilka bamberskich domów mieszkalnych z drugiej połowy XIX wieku.

Pod numerem 290 stoi trzykondygnacyjny dom Trittów z czerwonej cegły, nieotynkowany (wybudowany w latach 1879–1885). Znajdowała się w nim restauracja, a także odbywały się spotkania kółka rolniczego. To tu mieściła się pierwsza szatnia drużyny piłkarskiej Lech. Za domem zachowały się zabudowania gospodarcze.

Pod numerem 293 w głębi ogrodu stoi dom wybudowany na przełomie XIX i XX wieku przez Maksymiliana Mutha. Front domu zdobią cztery kolumny z półokrągłym oknem górnego pokoju. Maksymilian Munth ofiarował dom Kościołowi. Przez pewien czas pełnił on funkcję probostwa, a po drugiej wojnie – przedszkola prowadzonego przez siostry zakonne.

Pod numerem 297 znajduje się dom z 1880 roku. Został on wybudowany przez rodzinę Walterów. W parterowej części mieści się wnęka, w której za szkłem stoi drewniana figurka świętego Wawrzyńca.

Pod numerem 299 jest usytowany dom zbudowany przez rodzinę Blumrederów (1880 rok). Za domem stoi część zabudowań gospodarczych.

Pod numerem 331 znajduje się dom rodziny Paetzów, pod numerem 313 – dom rodziny Kayserów, pod numerem 315 – dom rodziny Muthów, pod numerem 320 – dom rodziny Kosickich.


Wilda

U zbiegu ulic Przemysłowej i Sikorskiego, w załomie domu zbudowanego z pruskiej cegły, stoi kapliczka Serca Pana Jezusa. Kapliczka jest przykryta czterospadowym blaszanym daszkiem zwieńczonym krzyżem – gwiazdą. Kapliczkę ufundowała rodzina Handschufów. Pierwotnie była ona poświęcona świętemu Wawrzyńcowi. Figurka świętego została zniszczona w 1939 roku. Po drugiej wojnie światowej we wnęce kapliczki umieszczono figurkę Serca Pana Jezusa.

Przy ulicy Górna Wilda 95 znajduje się wspaniała kamienica, którą wzniesiono w 1913 roku dla Jana Genslera. Fasada dwóch pięter została uświetniona jońskimi pilastrami. Płaszczyzny międzyokienne są ozdobione kwiatowymi festonami. Na pierwszym piętrze znajduje się wnęka z figurą świętego. Jan Gensler był też właścicielem domu przy ulicy Górna Wilda 91.

Przy ulicy Różanej 13 znajduje się dom Michała Bajerleina. Został on zbudowany w 1903 roku. Najwspanialszym zewnętrznym elementem dekoracyjnym jest nisza wsparta na wysokiej kolumnie przylegającej do elewacji kamienicy. W niszy stoi figura świętego Michała Archanioła, który był patronem właściciela. Michał Bajerlein rzeźbę zakupił w 1900 roku na światowej wystawie w Paryżu. Dom jest jednym z najpiękniejszych na Wildzie i został wpisany do rejestru zabytków.
 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1468)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Dębiec i Wilda. Poznańskie ślady bambrów
Dębiec i Wilda. Poznańskie ślady bambrów
Dębiec i Wilda. Poznańskie ślady bambrów
Dębiec i Wilda. Poznańskie ślady bambrów
Dębiec i Wilda. Poznańskie ślady bambrów
Dębiec i Wilda. Poznańskie ślady bambrów
Dębiec i Wilda. Poznańskie ślady bambrów
Dębiec i Wilda. Poznańskie ślady bambrów

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter