Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Tropem bambrów po Poznaniu. Górczyn i Łazarz

Autor wpisu: Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Karola Libelta w Poznaniu, wpis powstał w ramach programu CEO EtnoLog – zaloguj się na ludowo
Data publikacji: 30.08.2011

Górczyn i Łazarz to dwie dzielnice w południowej i zachodniej części Poznania. Także i tu można odnaleźć, choć nieliczne, ślady po osadnikach bamberskich. Oto ich krótka prezentacja.

Górczyn
Jeszcze w latach po II wojnie światowej na Górczynie rozciągały się tu pola Bajerleinów, Fintzlów i innych potomków osadników z Bambergu. Obecnie dzielnica ta jest zabudowana licznymi blokami mieszkalnymi. Niestety ocalało mało zabytków bamberskich z połowy XIX wieku.

Należą do nich dom mieszkalny i budynek inwentarski przy ulicy Bosej 10 oraz piętrowe domy mieszkalne przy ulicy Bosej 24 i 27. Cała ta uliczka jest wybrukowana kamieniami, „kocimi łbami”, co jeszcze bardziej podkreśla urok stojących tam budynków bamberskich.

Uwagę przykuwa też słup ogłoszeniowy z 1850 roku (czyli z czasu gdy Górczyn był jeszcze wsią) stojący na skrzyżowaniu ulic Silskiej i Głogowskiej. Słup jest interesujący ze względu na ozdobnie wykonaną górną część i szczytowe metalowe zakończenie.

Łazarz
Jeśli idziemy ulicą Głogowską w kierunku centrum, to już pod numerem 97 można dostrzec piękny kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Cielesnej. Obok niego stoi kamienica z 1900 roku, własność Jana Waltera, budowniczego i malarza, który sam też pracował przy jej wznoszeniu. Trzypiętrowa, z czerwonej i pomarańczowej cegły klinkierowej, posiada sześć dużych balkonów z kutymi z żelaza, koronkowymi balustradami. Gipsowe zdobienia otaczają wszystkie okna, także między drugim a trzecim piętrem oraz między trzecim a czwartym biegną poziome pasy zdobień, a nad każdym oknem trzeciego piętra widnieją trójkątne sztukatorskie dekoracje. Nad środkowym oknem trzeciego piętra umieszczony został napis: 19 J.W.OO.

W podwórzu przy ulicy Głogowskiej 50 stoi stajnia z połowy XIX wieku, zbudowana z desek, z jednoskrzydłowymi drzwiami na górze, prowadzącymi do pomieszczenia, w którym przechowywano siano, lecz niestety nie zachowały się schody prowadzące na ten stryszek.

Przy ulicy Głogowskiej 41 stoi kamienica Józefa Schneidra (to właśnie on podarował ziemię pod budowę kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Cielesnej), wybudowana w pierwszych latach XIX wieku z żółtej cegły klinkierowej. Czteropiętrowa, z trzema wykuszami od pierwszego do drugiego piętra, ma balkony z ozdobnymi balustradami z kutego żelaza. Wszystkie okna otaczają sztukaterie, dwa okna najwyższego pietra są ozdobione małymi wieżyczkami.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1548)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Tropem bambrów po Poznaniu. Górczyn i Łazarz

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter