Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Koziegłowy. Ślady bamberskie

Autor wpisu: Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Karola Libelta w Poznaniu, wpis powstał w ramach programu CEO EtnoLog – zaloguj się na ludowo
Data publikacji: 01.09.2011

Nie tylko w Poznaniu znajdziemy zachowane zabytki bamberskie. Można je również obejrzeć kilka kilometrów za Poznaniem, w Koziegłowach.

Tam przy drodze z Poznania do Kicina, na trawniku, nieopodal bloków mieszkalnych, stoi na kamiennym cokole krucyfiks. Otoczony żelaznym płotkiem jest bardzo zadbany, udekorowany kwiatami. Trudno określić datę jego wystawienia, na pewno jednak powstał przed drugą wojną światową. Na cokole widnieje napis:

Przez Twoje święte Rany
i Twoją najdroższą Krew.

Wybaw nas teraz i w godzinę
śmierci naszej. Amen!

Fundowali Franciszek Thiel
i żona Jego Marianna z Muthów.

 

Stare Miasto

Przy ulicy Szkolnej 5 wznosi się dom, który zaprojektował Czesław Leitgeber. Został on wybudowany dla Jana Deierlinga w 1905 roku. Całe podziemie, parter i pierwsze piętro przeznaczono na sklepy. Kamienica była bardzo nowoczesna jak na owe czasy: została wyposażona w windę i centralne ogrzewanie. Dom składał się z części mieszkalnej oraz sklepu z artykułami żelaznymi.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1649)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter