Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Artysta fotografik. O Janie Bułhaku

Autor wpisu: Ewelina Bartosik
Data publikacji: 09.09.2011

Aparat fotograficzny w domu Bułhaków był na początku przerzucanym z rąk do rąk „bibelotem”. Najpierw w prezencie otrzymała go żona Bułhaka, ale podarunek okazał się nietrafiony, więc zainteresował się nim mąż. Przestawiany, wycierany szmatką, oglądany, testowany – ostatecznie trafił do gabinetu Bułhaka. I już tam został. Pierwszy aparat „ojca polskiej fotografii” był niewielki i przeraźliwie prosty, a Jan Bułhak był wtedy już trzydziestolatkiem.

Zanim zainteresował się fotografowaniem, Bułhak studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Decyzję, by zająć się fotografią na poważnie podjął pod wpływem swojego przyjaciela, malarza Ferdynanda Ruszczyca. To on namówił Bułhaka, by spróbował swoich sił na kursach zagranicznych. Wileński fotograf trafił najpierw do Drezna do pracowni Hugona Erfurtha, znanego przede wszystkim z portretów czołowych postaci niemieckiego życia kulturalnego lat 20., ale też z eksperymentów formalnych, które zbliżały stylistykę jego fotografii do piktorializmu. Innym elementem twórczości Erfurtha, który odcisnął wyraźny ślad na pracy polskiego artysty, było specyficzne, bardzo delikatne użycie światła.

Po kilkuletniej podróży po najróżniejszych pracowniach w Niemczech i we Francji, Bułhak wrócił do Polski i założył własny zakład. Pierwszą fascynacją, która będzie stale obecna w jego twórczości, stało się Wilno – to jemu poświęcił pierwsze kilkadziesiąt tysięcy negatywów.
Drugim tematem przewodnim fotografii Bułhaka była architektura. Fotograf podróżował po całej Polsce i z żarliwością dokumentalisty próbował zapisać każdy fragment najmniejszego miasteczka, każdy przemijający detal. Jednak Bułhaka interesował nie chłodny zapis rzeczywistości, ale poszukiwanie symbolicznych odniesień, szczególnej emocji towarzyszącej konkretnemu miejscu. Było to jedno z podstawowych założeń piktorializmu, któremu Bułhak jako fotograf był zawsze wierny.

W 1919 roku, znów za namową Ferdynanda Ruszczyca, Bułhak objął katedrę Fotografii Artystycznej na Uniwersytecie Wileńskim i wraz z rozpoczęciem kariery akademickiej (trwającej, bagatela, 20 lat!) zaczęły się krystalizować jego poglądy teoretyczne i estetyczne oraz myślenie o znaczeniu fotografii.

W czasie wojny Bułhak stworzył niezwykle wpływowy program „fotografii ojczystej”, skupiający się na poszukiwaniu, w ramach szeroko rozumianego pejzażu, elementów akcentujących polskość. Zdjęcie miało uwydatniać walory krajobrazu, działać krzepiąco, a fotograf miał być kolekcjonerem wspomnień o świecie, który właśnie ulegał całkowitej zagładzie. Tutaj Bułhak robił dodatkowe rozróżnienie między określeniem „fotograf rzemieślnik”, a ukutym przez siebie terminem „fotografik” – artysta, który swoją pracę traktuje jak rodzaj sztuki.

Jan Bułhak, nazywany „ojcem polskiej fotografii”, był przede wszystkim organizatorem życia artystycznego w Polsce. Już w latach 20. gromadził wokół siebie wielu twórców, umożliwiając im regularne spotkania, wymianę doświadczeń, wzajemną inspirację. Rozrastające się środowisko fotograficzne potrzebowało jakiejś struktury ułatwiającej samoorganizację. Dlatego Bułhak postanowił powołać Fotoklub Wileński, który potem przekształcił się w niezwykle prestiżowy Fotoklub Polski. W 1947 roku, wraz z Leonardem Sempolińskim, założył Związek Polskich Artystów Fotografików – to jego legitymacja członkowska ma historyczny numer 1. ZPAF do dziś jest jedną z najważniejszych tego typu organizacji w Polsce.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1408)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Artysta fotografik. O Janie Bułhaku
Artysta fotografik. O Janie Bułhaku
Artysta fotografik. O Janie Bułhaku
Artysta fotografik. O Janie Bułhaku
Artysta fotografik. O Janie Bułhaku

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter