Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Jakob Steinhardt. Żydowski artysta z Żerkowa

Autor wpisu: Jarocinska
Data publikacji: 21.09.2011

Kim był urodzony w Żerkowie Jakob Steinhardt?

27 (inne źródła podają 23) maja 1887 roku w Żerkowie urodził się Jakob Steinhardt, malarz i grafik pochodzenia żydowskiego. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych artystów swojej epoki.

Młody Jakob po ukończeniu gimnazjum wrócił do Żerkowa, ale wkrótce otrzymał stypendium z poznańskiego muzeum, dzięki czemu w 1906 roku mógł podjąć studia w Berlinie. Kiedy Steinhardt miał trzynaście lat, stracił ojca. Ten fakt i wyjazd z Bergstadt (jak ówcześnie nazywano Żerków) pogłębił jego tęsknotę za klimatem rodzinnego miasteczka, pełnego małych domków i wąskich uliczek. W Żerkowie mieszkało wówczas wielu Żydów zajmujących się głównie handlem.

Podczas pobytu w Paryżu początkujący malarz poznał wielu mistrzów impresjonizmu między innymi Henri Matisse’a. Po powrocie do Berlina Steinhardt założył grupę Die Pathetiker zrzeszającą niemieckich ekspresjonistów. Naukę i podróże po Europie przerwała pierwsza wojna światowa. Steinhardt wkrótce trafił na front wschodni.

W tych latach zainteresował się kulturą żydowską i zaczął czerpać z niej inspiracje malarskie. W 1917 roku odbyła się jego pierwsza wystawa w Berlinie.

Wkrótce odkrył technikę drzeworytu, który stał się ważnym środkiem wyrazu artysty. W 1922 roku Jakob ożenił się z Minni Gumpert, a rok później urodziła im się córka Josefa. W tym czasie artysta tworzył grafiki widoków Berlina, gdzie mieszkał z rodziną, i ilustrował książki. Po dojściu Hitlera do władzy, w 1933 roku Steinhardt z żoną i córką uciekli do Palestyny. Osiedlili się w Jerozolimie, gdzie w 1934 roku artysta otworzył szkołę plastyczną, po jej zamknięciu został dyrektorem Wydziału Grafiki w Akademii Sztuki i Projektowania Bezalel w Jerozolimie.

W 1955 roku otrzymał Pierwszą Międzynarodową Nagrodę na Biennale Grafiki w São Paulo w Brazylii, a w 1958 roku kolejną nagrodę w San Francisco. Jego prace były wystawiane między innymi w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Holandii. Grafiki i drzeworyty artysty często są inspirowane motywami żydowskimi i wątkami biblijnymi.

Jakob Steinhardt zmarł 11 lutego 1968 roku w mieście Nahariyah w Izraelu.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1383)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter