Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Wojskowe labirynty i nietoperze. Międzyrzecki Rejon Umocniony

Autor wpisu: Andrzej
Data publikacji: 23.09.2011
Okres historyczny: II wojna światowa 1939-1945

Żelbetowe bryły bunkrów, ogromne stalowe kopuły, rzędy betonowych słupów – zapór przeciwczołgowych nazywanych „zębami smoka” – ciągnące się przez wiele kilometrów. Wśród lasów i pól w okolicach Międzyrzecza wielbiciele zabytków wojskowych znajdą swój raj.

Na Międzyrzecki Rejon Umocniony (Festungsfront Oder-Warthe Bogen) składa się potężny system poniemieckich fortyfikacji, których trzon stanowi kilkadziesiąt żelbetowych bunkrów. Wybudowano je w latach 1934–1944. Miały wzmocnić ochronę granicy polsko-niemieckiej: Bramy Lubuskiej i przedmościa odrzańskiego. Rozciągały się w łuku Warty i Odry na przestrzeni około 100 kilometrów.

Prawdopodobnie 21 z międzyrzeckich bunkrów zostało połączonych podziemnymi korytarzami, wykopanymi na głębokości od 30 do 50 metrów. Tworzyły one prawdziwy labirynt, którego długość wynosiła około 30 kilometrów. Główny korytarz, nazywany „główną drogą ruchu”, biegnie wzdłuż osi północ–południe. Od niego odchodzą liczne korytarze boczne, którymi można dojść do tak zwanych obiektów, a z nich betonowe schody prowadzą do części naziemnych – bunkrów (Panzerwerk). Grubość ich ścian wynosiła od 60 centymetrów do 3 metrów, w środku znajdowały się stanowiska karabinów maszynowych, miotacz ognia oraz granatnik motorowy. Usytuowano tu także pomieszczenia magazynowe, sanitariaty, maszynownię itp.

Podziemny krąg wyposażono we wszystkie niezbędne urządzenia: oświetlenie, wentylację, kanalizację i system łączności. W korytarzach kursowała elektryczna kolejka wąskotorowa, która ułatwiała komunikację między obiektami.

Co ciekawe, potężne fortyfikacje nie odegrały prawie żadnej roli podczas drugiej wojny światowej. 30 stycznia 1945 roku zostały dość szybko zdobyte przez Armię Czerwoną. Tam, gdzie radzieckim żołnierzom udało się przełamać linię obrony, stoi dziś pamiątkowy obelisk. Wykonano go z fragmentów bunkra wysadzonego w powietrze.

Przez niemal 45 lat fortyfikacje stały opuszczone i zapomniane. Pomału niszczały. Za to miejsce to upodobały sobie nietoperze, które znalazły tu idealne warunki dla swoich siedzib. Badania chiropterologów wykazały, że Międzyrzecki Rejon Umocniony to jedno z największych zimowisk tych ssaków w Europie. Doliczono się, że zimuje tu około 30 tysięcy nietoperzy z około 12 gatunków, między innymi nocki duże, mopki czy gacki wielkouche. Niektóre z nich to odmiany rzadkie i zagrożone wyginięciem. Dlatego stworzono tu rezerwat przyrody.

Z fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego nie zachowało się wiele, ale i tak ich ogrom budzi podziw, pobudza wyobraźnię, a przede wszystkim zachęca do zwiedzania. Dziś te podziemne korytarze stały się częścią Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Prowadzi po nich całoroczna trasa turystyczna, jednak zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1444)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Wojskowe labirynty i nietoperze. Międzyrzecki Rejon Umocniony
Wojskowe labirynty i nietoperze. Międzyrzecki Rejon Umocniony
Wojskowe labirynty i nietoperze. Międzyrzecki Rejon Umocniony
Wojskowe labirynty i nietoperze. Międzyrzecki Rejon Umocniony
Wojskowe labirynty i nietoperze. Międzyrzecki Rejon Umocniony
Wojskowe labirynty i nietoperze. Międzyrzecki Rejon Umocniony
MRU – Międzyrzecki Rejon Umocniony (część 2/2)
MRU – Międzyrzecki Rejon Umocniony (część 1/2)
Pętla Boryszyńska

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter