Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Wieża rycerska w Witkowie

Autor wpisu: Andrzej
Data publikacji: 29.09.2011
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

W Witkowie – niewielkiej wsi w województwie lubuskim – w pobliżu potoku Młynówka znajduje się bardzo ciekawy zabytek: wieża rycerska z przełomu z XIV i XV wieku. Podobnych obiektów w całym kraju nie zachowało się wiele.

Pierwsze wzmianki o Witkowie pochodzą z dokumentów z 1350 roku. Osada należała wtedy do rodziny von Neckarów. W XV wieku przeszła jednak w ręce rodu von Warnsdorf. To prawdopodobnie któraś z tych dwóch rodzin około 1400 roku zleciła wybudowanie wieży. Być może wzniósł ją Franz von Warnsdorf zu Wettchindorf, którego panowanie w tych okolicach odnotowują przekazy z 1419 roku.

Zespół budynków pełnił funkcję obronnego dworu rycerskiego. Składają się na niego: wieża mieszkalna i dziedziniec, otoczone kamiennym murem, wał oraz fosa. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty muru od strony bramy wjazdowej.

Wieżę wybudowano z kamienia narzutowego, który uzupełniono cegłą. Ma ona kształt zbliżony do kwadratu o 11-metrowym boku. Jest wysoka na trzy kondygnacje, a całość nakrywa czterospadowy dach pokryty gontem. Na poziom przyziemia wchodzi się wejściem umieszczonym na jednej ze ścian. Z kolei na piętro prowadzą zadaszone schody zewnętrzne.

To w piwnicach zachowały się najstarsze fragmenty wieży – są to sklepienia kolebkowe z XIV–XV wieku. W przyziemiu znajdują się sklepienia kolebkowo-krzyżowe datowane na XVI wiek. Wyższe kondygnacje są kryte stropami. Na drugim piętrze można zobaczyć XVI-wieczne polichromie przedstawiające scenę Ukrzyżowania, świętego Krzysztofa, świętego Piotra, świętego Pawła oraz różne sceny z życia świeckiego.

Archeologowie odkryli, że wieżę budowano (i rozbudowywano) w trzech etapach. Najpierw wzniesiono budowlę kamienną, podobną do dzisiejszej. Na niższej kondygnacji wyróżniała się ona małymi prostokątnymi oknami, na wyższej – wysokimi i wąskimi otworami. Również w pierwszym etapie powstały sklepienia kolebkowe w piwnicy.

Pierwsza przebudowa przypadła na okres późnego gotyku: zmieniono układ okien, a na miejscu jednego z otworów okiennych pojawiła się szeroka arkada, która prowadziła na wykusz. W ostatnim etapie zmieniono wysokość kondygnacji i położenie okien. Wstawiono też renesansową kamieniarkę, a elewację pokryto sgraffitem. Kamienny wystrój wykonano w warsztacie Franciszka Bahra z Chojnowa.

W XVII wieku przy wieży postawiono niższy budynek. Prawdopodobnie mieściła się w nim kuchnia. Podczas badań archeologicznych odkryto także, że otoczenie budynku podnoszono w kilku fazach, a wykorzystywano do tego gruz budowlany pochodzący z kolejnych przebudów, odpadków gospodarczych oraz specjalnie nawiezionej ziemi. Właściciele wieży zajmowali wysoką pozycją społeczną, o czym świadczą odnalezione w okolicy przedmioty, na przykład kamyki do gry, gliniane figurki, ceramika czy monety.

W XIX wieku w pobliżu wieży wybudowano folwark z murowanym dworem. Był on własnością pruskiej kamery państwowej. Wieża zamieniła się wtedy w budynek mieszkalny dla pracowników folwarku. Podobny był jej los po drugiej wojnie światowej: część pomieszczeń przeznaczono na magazyny PGR. W latach siedemdziesiątych XX wieku wieżę wyremontowano. Miała się tu znajdować stacja badawcza i magazyny Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Jednak wycofano się z tego pomysłu. Obecnie obiekt należy do osoby prywatnej i czeka na gruntowny remont.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1366)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Wieża rycerska w Witkowie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter