Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Recepta na przebój. Marian Hemar

Autor wpisu: Andrzej
Data publikacji: 04.10.2011
Okres historyczny: 20-lecie międzywojenne 1918-1939

Marian Hemar to autor takich szlagwortów, jak "chciałabym i boję się" lub "czy pani Marta jest grzechu warta?". Niezliczone melodie, do których napisał teksty, stały się przebojami. Swoją karierę rozpoczynał od teatru literackiego Qui Pro Quo.

Jan Marian Hescheles (Hemar) urodził się 6 kwietnia 1901 roku we Lwowie, mieszkał tam przez 24 lata, potem przeniósł się do Warszawy, a po kolejnych 14 latach wyprowadził do Londynu. Studiował medycynę i filozofię na Uniwersytecie Jana Kazimierza. W okresie lwowskim współpracował z wieloma czasopismami i Teatrem Miejskim. Wspólnie z Brunonem Jasieńskim utworzyli kabaret, ale nie przetrwał on długo. Jasieński wyruszył do Paryża jako korespondent „Wieku Nowego”, a Hemar otrzymał stały angaż w Qui Pro Quo.

Współpraca Mariana Hemara z warszawskim teatrem zaczęła się za sprawą Ludwika Lawińskiego i L. Orlańskiego. To oni zaproponowali, by w grudniowym programie teatru w 1924 roku zatytułowanym Kupa śmiechu znalazła się scenka U Lwowi, na którą składały się fragmenty najlepszych tekstów Hemara. Najwyraźniej żarty te przypadły warszawiakom do gustu, bo wkrótce autor otrzymał od dyrekcji teatru propozycję stałej współpracy. Dlatego w 1925 roku przeniósł się do stolicy.

Do 1931 roku Hemar wspólnie z Julianem Tuwimem pełnił funkcję kierownika literackiego w Qui Pro Quo. Potem współpracował z kabaretami: Bandą, Cyganerią Warszawską, Wielką Rewią i Cyrulikiem Warszawskim. W latach 1933–1934 zaangażował się jeszcze w działalność Nowej Komedii, gdzie pracował razem ze Stefanem Jaraczem i Marią Modzelewską. Repertuar tego teatru nawiązywał do współczesności, do tego, co się działo za oknem. Miał komentować aktualną rzeczywistość i w ten sposób oddziaływać na emocje widzów. Artur Sandauer nazwał go „formą obrachunków inteligenckich”. Późniejsi krytycy pisali o nim: „serial epoki przedtelewizyjnej”.

Hemar okazał się świetnym „technikiem rozrywki” (określenie Stefana Żółkiewskiego). Umiał znakomicie nawiązać kontakt z publicznością, bezbłędnie wyczuwał jej nastroje, wiedział, jak zaspokajać jej potrzeby. A przy okazji umiał kierować gustami, uczył odróżniać teksty wyższego lotu od tych miernych, krytykanckich.

Rozwój kabaretu przyczynił się również do rozwoju piosenki. I w tej dziedzinie Hemar również świetnie się odnalazł. Do wybuchu drugiej wojny światowej napisał, opracował, przetłumaczył lub sparafrazował blisko 3 tysiące piosenek. A wiele z nich stało się przebojami. Sprzyjały temu tematyka (miłość, życie codzienne) i często żartobliwy ton, czasem przypominający teksty Tuwima z wczesnoskamandryckich czasów.

Hemar był mistrzem szlagwortów. To spod jego pióra pochodzą takie zwroty, jak „chciałabym i boję się”, „nikt, tylko ty” albo „czy pani Marta jest grzechu warta?”. Hemar napisał w jednym z artykułów, że doskonałość piosenki polega na zgodności prostego, codziennego języka z muzyką, jej melodycznymi rymami. Ale sukces piosenki – to już sprawa nie do przewidzenia. Często może on nie mieć nic wspólnego z doskonałością utworu.

Hemar wydał także zbiór wierszy i fraszek zatytułowany Koń trojański.

W czasie wojny artysta przedostał się do Rumunii, a potem do Palestyny i Egiptu. Walczył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich. Prowadził też program radiowy i pisał teksty propagandowe, wiersze, piosenki. Po zakończeniu walk pozostał na emigracji w Londynie, Założył tam kabaret White Eagle (Biały Orzeł), współpracował z „Wiadomościami” i rozgłośnią Radio Wolna Europa, przekładał z angielskiego i łaciny. Zmarł 11 lutego 1972 roku w Dorking pod Londynem.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1593)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Napisać przebój. Marian Hemar
Marian Hemar - Na Święto 3 Maja

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter