Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Elektrownia wodna w Bledzewie

Autor wpisu: Andrzej
Data publikacji: 07.10.2011

Niewielką elektrownię wodną na Obrze wzniesiono w latach 1906–1911. Znajduje się ona około 2 kilometrów na wschód od wsi Bledzew. Przy niej na początku XX wieku utworzono Zalew Bledzewski o powierzchni 127 hektarów. Na wysokich brzegach jeziora rosną drzewa liściaste, a na południowy zachód od niego, w lesie kryje się grodzisko.

Był 1905 rok. Projekt budowy elektrowni przepływowej został opracowany przez berlińską firmę Havestad und Contag. Niemcy specjalizowali się właśnie w takich konstrukcjach – budownictwie wodnym, które służyło wytwarzaniu energii. Pieniądze na budowę wyłożyły zakłady okręgowe o nazwie Uberlandzentrale: Birnbaum-Moseritz und Schwerin A.G. Prace rozpoczęto w 1906 roku, a zakończono 15 maja 1911 roku, choć rozruch zakładu rozpoczął się już pod koniec 1910 roku.

Elektrownia działa do dziś, jest elektrownią szczytową i produkuje energię do sieci ogólnej. Na szczęście udało się utrzymać oryginalną formę stopnia wodnego i zabudowań technicznych oraz wyposażenie maszynowni. Zakład w Bledzewie w znacznym stopniu ukształtował też krajobraz kulturowy okolicy, warto pamiętać, że to dzięki niemu powstał Zalew Bledzewski.

Walory elektrowni doceniają też elektrycy. W latach 80. XX wieku zaczęto w hali maszynowni gromadzić różne urządzenia elektryczne i aparaturę kontrolno-pomiarową, transformatory, izolatory oraz zdjęcia pochodzące z czterech elektrowni wodnych: Gucisz, Międzylesie, Kamienna i oczywiście Bledzew. Niestety maszynownię i znajdującą się w niej ekspozycję tylko sporadycznie udostępnia się zwiedzającym, głównie grupom zorganizowanym.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1053)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter