Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zyta Wegner "Rodem ze Skępego"

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 09.10.2011
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Zyta Wegner – społeczniczka, pasjonatka lokalnej historii. Z wykształcenia jest nauczycielem. Przebywa na emeryturze. Wiele czasu poświęca na zbieranie materiałów o dawnym Skępem. Jest autorką publikacji "Rodem ze Skępego. Album - pamiętnik mieszkańców Skępego od 1896 roku do 1957 roku". Otrzymała tytuł „Zasłużony dla Miasta i Gminy Skępe” przyznany przez Radę Miejską w Skępem. Poniżej przedstawiamy rozmowę z Zytą Wegner, którą przeprowadziły uczennice klasy VI a Szkoły Podstawowej w Skępem.

Co skłoniło Panią do zebrania dokumentacji, napisania tekstów i opracowania albumu Rodem ze Skępego?
Moje dzieciństwo przypadło na lata powojenne. Jeszcze przez 10–15 lat żyli przedwojenni skępianie, którzy zachowali swoją kulturę, wartości i zwyczaje sprzed wojny. Dopiero lata sześćdziesiąte wpłynęły na poprawę warunków życia mieszkańców. Znikała bieda, a ludziom zaczęło się żyć lepiej i łatwiej dzięki elektryfikacji i maszynom (ułatwiły pracę rzemieślnikom czy rolnikom). „Zatrzymałam się” w minionych latach i dlatego postanowiłam wykorzystać unikalne zdjęcia oraz dokumenty, by pokazać młodemu pokoleniu, jak wyglądało życie dawnych skępian.

Czy przy tej pracy pomagali Pani mieszkańcy Skępego?
Cały album opracowałam sama. Jego wielkość, format, układanie fotografii na stronach, tekst, wybór okładki były moimi pomysłami. Komputerowe opracowanie, skanowanie i obrabianie zdjęć wykonano w Bydgoszczy. Za zgodą burmistrza Skępego poprawki w tekstach nanosili praktykanci odbywający staż w urzędzie gminy. Korzystałam też z cyfrowej kserokopiarki, którą ma urząd. Pomagała mi również pani Maryla Saks, nauczycielka Zespołu Szkół w Skępem.

Co sprawiło Pani największy kłopot w zbieraniu materiałów?
Zbieranie materiałów trwało 30 lat. Szczegółowe opracowanie rysunku bramy wjazdowej do Borku trwało trzy miesiące.

Kto Panią wspierał i pomagał przy porządkowaniu zdjęć?
Cały wieloletni zbiór zdjęć uporządkowałam i zamieściłam w wielkim albumie zakupionym przez Urząd Miasta i Gminy w Skępem. Mój syn opisał zdjęcia. Album pokazałam i omówiłam na sesji Rady Miejskiej. Następnie podarowałam go władzom naszego miasta. Do albumu Rodem ze Skępego zdjęcia i układ strony wymyśliłam sama.

Czy skępianie chętnie udostępniali posiadane pamiątki i dokumenty związane z życiem ich przodków?
Tak, chętnie. Wiele dokumentów otrzymałam listownie od ludzi z różnych stron Polski (z Gdańska, Warszawy, Świnoujścia, Łodzi).

W ilu egzemplarzach został wydany Pani album Rodem ze Skępego?

Został wydany w 1000 egzemplarzy.

Jak długo powstawał ten album?
Nad albumem pracowałam trzy lata.

Jakie ma Pani plany związane ze swoją działalnością społeczną?
Moim marzeniem jest umieszczenie na Rynku ośmiu tablic pokazujących nieistniejące zabytki Skępego.

Czy pracuje Pani nad kolejnym dokumentem o Skępem?
Moja wnuczka wkrótce skończy 18 lat i otrzyma ode mnie specjalny, niepublikowany album o Skępem.

Czy spotkały Panią jakieś przykrości z powodu wydania albumu czy raczej przejawy wdzięczności za trud i poświęcenie oraz poniesione nakłady finansowe związane z powstaniem publikacji?
Moja publikacja otrzymała wysoką notę od profesora historii na UMK Michała Klimeckiego, profesora Stanisława Strzyżewskiego, profesor Stefanii Jabłońskiej, profesor Ireny Hausmanowej, doktor Anny Szczechowicz i magistra Marka Rumińskiego. Album zyskał uznanie wielu Polaków. Otrzymałam listy gratulacyjne ze słowami podziękowania, między innymi od kompozytora Wojciecha Kilara, kardynała Józefa Glempa, prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także od papieża Benedykta XVI.

Czym zajmuje się Pani na co dzień?

Na co dzień wiodę żywot emerytki...

Jakie ma Pani zainteresowania?

Interesuje mnie architektura zabytkowych dworów w naszym regionie.

W Borku w Skępem stoją tablice informacyjne. Zostały one opracowane według Pani pomysłu. Co było inspiracją do ich opracowania?

Od wielu lat dziwiłam się, że w Borku nie ma dla zwiedzających żadnej informacji o objawieniach Matki Boskiej oraz o cmentarzu, na którym zostali pochowani powstańcy i uczestnicy wojny bolszewickiej. Mając zdjęcie dawnej bramy do katakumb, narysowałam ją oraz zaproponowałam gwardianowi (przełożonemu bernardynów), żeby w przyszłości postawić bramę i zbudować katakumby.

Czy są w Skępem lub okolicy postacie wybitnie zasłużone i czy mogłaby Pani je wymienić?
Do takich osób należał Stanisław Zieliński, uczestnik drugiej wojny światowej, walczący w bitwie o Anglię, poległy nad Kanałem La Manche, pośmiertnie odznaczony orderem Virtuti Militari...

Otrzymała Pani tytuł „Zasłużony dla Miasta i Gminy Skępe”. Co brali pod uwagę radni, przyznając to honorowe odznaczenie?
Radni wzięli pod uwagę pracę na rzecz społeczności lokalnej. W 1969 roku pod kierunkiem najstarszej mistrzyni krawieckiej Stanisławy Kwiatkowskiej uszyłam tradycyjny strój skępianki z końca XIX wieku. Został on zaprezentowany na wystawie w Zespole Szkół Rolniczych w Wymyślinie. Następnie przekazano go do Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Napisałam scenariusz sztuki Wesele skępskie, która została wystawiona w 1973 roku przez młodzież Zespołu Szkół Rolniczych w Wymyślinie podczas Święta Młodości w Kruszwicy. W 2003 roku sporządziłam unikalny spis przedwojennych rzemieślników oraz przygotowałam wystawę (fotografie i dyplomy) poświęconą tej tematyce. Znajduje się ona w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Skępem. Do archiwum Urzędu Miasta i Gminy Skępe przekazałam w lipcu 2005 roku własną kolekcję starych fotografii Skępego i jego mieszkańców, opracowaną w albumie Nasze Skępe. Napisałam i wydałam z własnych funduszy publikację Rodem ze Skępego. Album-pamiętnik mieszkańców Skępego od 1896 roku do 1957 roku. Ukazała się ona w 2008 roku.

Ze zdjęcia zrobionego w 1930 roku narysowałam na dwóch tablicach (o wymiarach 3 metry na 2 metry) neogotycką bramę wjazdową do byłych katakumb dawnego cmentarza w Borku. Albumem Rodem ze Skępego zainteresowało się Polskie Radio, którego redaktorzy 15 listopada 2009 roku nagrali audycję o Skępem i wyemitowali ją w programie Familijna Jedynka.

W 2010 roku odtworzyłam i narysowałam z najstarszych zdjęć i widokówek osiem nieistniejących zabytków Skępego wraz z opisami, które będą znajdowały się na skwerku w Skępem.

Dziękujemy za rozmowę.

Pytania zadawały i inspirowały: Weronika Kisielewska i Dominika Kawczyńska. Fotografie Kinga Słowik Szkoła Podstawowa  w Skępem

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1360)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

Rozmowa z Zytą Wegner
Rozmowa z Zytą Wegner
Rozmowa z Zytą Wegner

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter