Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Ewa Szelburg-Zarembina w Wymyślinie

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 11.10.2011
Okres historyczny: 20-lecie międzywojenne 1918-1939

Ewa Szelburg-Zarembina przebywała w Wymyślinie w latach 1925–1926. Dziś to już część Skępego. Sprawdźmy, jak potoczyły się losy pisarki w naszym mieście.

Ciekawe, jak Ewa Szelburg i jej mąż Jerzy Zbigniew Ostrowski dotarli do Skępego? Kolej żelazna łącząca Toruń z Sierpcem powstała dopiero w 1938 roku. Może z miejsca zamieszkania przyjechali do Sierpca lub do Włocławka koleją, ale co potem? Może wynajęto limuzynę z majątku Zielińskich w Wiosce albo skorzystano z usług przedsiębiorstwa przewozu pasażerów państwa Gryglewiczów, które funkcjonowało w Skępem w latach międzywojennych?

Ewa Szelburg mieszkała w Wymyślinie (obecnie Skępe) w latach 1925–1926. W wieku 22 lat poślubiła Jerzego Z. Ostrowskiego. Jej pierwszy mąż był dyrektorem Państwowego Seminarium Męskiego w Wymyślinie od 1925 roku do 31 grudnia 1926 roku. Mieszkali w budynku klasztornym z drewnianą werandą. Na tej werandzie Ewa Szelburg pisała dla dzieci Najmilszych, czyli zbiór krótkich opowiadań o życiu codziennym. Stara, rzeźbiona, drewniana weranda zachowała się do naszych czasów.

Pisarka podarowała jeden z egzemplarzy książki bibliotece szkolnej Liceum Pedagogicznego w Wymyślinie. Dedykacja brzmi tak: „Do Biblioteki Liceum Pedagogicznego niech wrócą te opowieści o dzieciach i zwierzętach, ponieważ właśnie w Wymyślinie na starej werandzie zostały przeze mnie napisane dla wszystkich w Polsce dzieci. Ewa Szelburg-Zarembina. Wymyślin 1926. – 1957 w czerwcu”.

W 1926 roku pewien seminarzysta nie zdał matury z języka polskiego. W akcie rozpaczy strzelił do początkującego polonisty Józefa Zaremby, ciężko go raniąc. Poturbowanym nauczycielem zajęła się Ewa Szelburg.

Ewa i Jerzy Ostrowscy po pięciu latach małżeństwa rozstali się w 1926 roku, a Ewa Szelburg wyszła za mąż za Józefa Zarembę.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1298)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Galeria

Weranda Ewy Szelburg - Zarembiny

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter