Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Henryk Czarnecki. Powroty do Skępego

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 12.10.2011
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

"Urodziłem się w Lipnie przy ulicy Kościuszki, w pobliżu parku, w dzisiejszym sklepie motoryzacyjnym mniej więcej pomiędzy rowerową dętką a gaźnikiem na lewej półce od dołu. [...] Zaraz potem wyruszyłem na podbój świata i jeszcze dalszych okolic, zatrzymując się tylko na chwilę, dla ukończenia muzycznej edukacji, w łódzkim konserwatorium i w taki oto sposób stałem się literatem. [...] Wyrzucony kiedyś ze szkoły za nieuctwo, lenistwo i wrodzony wstręt do książki zostałem nauczycielem, a z zemsty za permanentnie otrzymywane dwóje z polskiego – polonistą. [...] I tak oto, naraziwszy się ludziom, Bogu i partii, dobijam powoli do setki, choć tych moich wrodzonych dwadzieścia lat gra mi wciąż niezmiernie w duszy i kark z łysą i siwą czupryną obraca mi się wciąż jeszcze we wszystkich od razu kierunkach, gdy na ulicy mija mnie coś w kolorze blond”.

W tak żartobliwy sposób pisał o sobie Henryk Czarnecki w utworze A propos wydrukowanym w „Gazecie Lipnowskiej” (nr 5/1990).

Henryk Czarnecki urodził się 14 listopada 1925 roku w Lipnie w województwie kujawsko-pomorskim. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Uczęszczał też do konserwatorium. Debiutował w 1949 roku jako prozaik i satyryk.

Był autorem słuchowisk radiowych, powieści, widowisk telewizyjnych oraz scenarzystą filmowym. Napisał powieść Powroty (1986), w której uwiecznił okolice Skępego.

W szkolnej kronice kółka polonistycznego, założonej w 1987 roku, znajduje się kartka z następującą dedykacją skreśloną ręką pisarza: „Czytelnikom moim miłym – ziomkom znad skępskiego jeziora – Henryk Czarnecki, sierpień 1990”. Pozostały także dedykacje wpisane do książek.

Henryk Czarnecki wakacje spędzał nad skępskimi jeziorami.

Zmarł w Łodzi 3 grudnia 1997 roku.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1427)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter